25 lat po wybuchu pandemii, HIV i AIDS to wciąż skrajne zagrożenia dla publicznego zdrowia na świecie. Ponad połowa nowych zakażeń występuje wśród osób poniżej 25. roku życia, a na świecie obecnie żyje 11,8 mln młodych ludzi z HIV lub AIDS.
Co najmniej 95% nowych zakażeń zdarza się w słabo rozwiniętych państwach, najwięcej w regionie Afryki Subsaharyjskiej i na Karaibach. Najszybciej rosnące wskaźniki wzrostu zarażonych wirusem HIV wykazuje wschodnia Europa i centralna Azja. Szokujące są statystyki dla wschodniej i południowej Azji- tylko w Indiach zakażonych jest 5,7 mln ludzi. Na całym świecie, codziennie średnio 6000 młodych pomiędzy 15 a 24 rokiem życia ulega zakażeniu HIV. Młode kobiety są bardziej podatne na zakażenia niż mężczyźni, a stanowią aż 62% zakażonej populacji.
Młodzi ludzie w każdym regionie na świecie borykają się z problemem zakażenia wirusem HIV:
- W regionie Afryki Subsaharyjskiej większość nowych infekcji spotyka ludzi pomiędzy 15 a 24 rokiem życia i jest przenoszona drogą płciową. Prawie 9 mln ludzi żyje z tym wirusem i chorobą, a 67% z nich stanowią młode kobiety.
- W północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie wskaźniki pozostają niskie, ale zaczynają rosnąć. 160 tyś. młodych w regionie jest zakażonych, a największą tendencję wzrostowa zauważamy w Algierii, Libii, Maroko i Somalii. Głownymi przyczynami rozprzestrzeniania wirusa są niezabezpieczone stosunki płciowe i zażywanie narkotyków.
- W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach około 560 tyś. osób jest zarażonych HIV. Jak pokazują sondaże, młodzi Brazylijczycy zaczynają współżycie wcześniej i częściej zmieniają partnerów niż w poprzednich latach. Na Haiti, w porównaniu lat 1994 i 2000, o rok obniżył się średni wiek rozpoczynania współżycia dla obu płci. Relatywnie rzadsze okazało się również używanie prezerwatyw.
- Prawie 750 tyś. zakażonych w Europie Wschodniej i centralnej Azji jest wynikiem głownie dożylnego zażywania narkotyków. Rosja stoi wobec największej epidemii w regionie odnotowując 3 z 4 przypadków zakażeń wśród ludzi poniżej 30 roku życia. Wskaźniki gwałtownie rosną na Białorusi, Kazachstanie, Łotwie, Litwie i Ukrainie, gdzie zakażonych jest 1% młodych kobiet i 2% młodych mężczyzn.
- Drugim, pod względem liczebności zarażonej populacji jest region południowej Azji, gdzie cierpi 1,1 mln ludzi. Zażywanie dożylnie narkotyków i handel seksem napędzają epidemię, która zbiera największe żniwo w Kambodży i Tajlandii, ale alarmująco wysoka jest również w Indiach.
- Wśród wysoko rozwiniętych krajów 250 tyś. młodych ludzi jest zakażonych wirusem HIV. Coraz wyższe wskaźniki chorób przenoszonych drogą płciową przypominają o wzroście liczby niezabezpieczonych stosunków płciowych oraz o konieczności zintensyfikowania działań zapobiegających, szczególnie wśród młodych.
- Dla wielu krajów różne są główne przyczyny rozprzestrzeniania epidemii. Dożylne zażywanie narkotyków- w Hiszpanii, Francji, Portugalii, heteroseksualnego przenoszenia wirusa w Wielkiej Brytanii, homoseksualne stosunki pomiędzy mężczyznami w Japonii, Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych.
Epidemię napędzają takie czynniki jak brak rzetelnych informacji, umiejętności i dostępu do potrzebnych usług:
- Na całym świecie, młodzi ludzie są pozbawieni wiedzy jak bronić się przed zakażeniem wirusem HIV. Globalnie, 33% mężczyzn i 20% kobiet w wieku pomiędzy 15 a 24 rokiem życia, potrafi poprawnie wskazać metody zapobiegania zarażeniu wirusem HIV. Według sondaży, nie ma żadnego państwa, w którym ponad połowa młodych ludzi byłaby w pełni wyedukowana na temat zapobiegania i zarażenia wirusem HIV.
- Częstotliwość używania prezerwatyw w większości krajów jest poniżej 50%, przy czym mężczyźni częściej niż kobiety deklarują ich używanie podczas stosunku z niestałym partnerem. W Somalii 19 na 20 kobiet i 17 na 20 mężczyzn w wieku pomiędzy 15 a 24 rokiem życia, nigdy nie używała prezerwatyw.
- Młodzi ludzie zderzają się wieloma problemami dotyczącymi dostępu do opieki medycznej, takimi jak strach przed upublicznieniem ich prywatności, oddalenie usług, czy zakłopotanie. W Dakarze, stolicy Senegalu, młodzi ludzie, którzy odwiedzali ośrodki planowania rodziny, byli przekonywani, że są za młodzi, żeby otrzymać środki antykoncepcyjne.
Plany i działania polityczne mogą pomóc chronić młodych ludzi:
- Pomiędzy 2000 a 2005 rokiem, w Afryce Subsaharyjskiej zmalała liczba osób rozpoczynających współżycie przed 15. rokiem życia, a w 9 na 13 państw regionu wzrosła popularność prezerwatyw.
- W Brazylii, konkretne kampanie pomogły osiągnąć znaczny wzrost używania prezerwatyw wśród mężczyzn podczas pierwszego stosunku (z niecałych 10% w 1986 roku do ponad 60% w 2003 roku). Dzięki tym i wielu innym czynnikom od 2000 roku w Brazylii udaje się utrzymywać ilość 0,6% zarażonych wśród osób od 15. do 49. doku życia.
- W Burkina Faso, liczba kobiet w ciąży pomiędzy 15. a 24. rokiem życia zarażonych HIV, które odwiedzały oddziały przedporodowe spadła z 4% do 2% w 2003 roku.
- W Indiach, od 200 do 2004 roku, tempo rozprzestrzeniania HIV spadło o trzecią część pośród młodych dorosłych. Ten spadek jest niewątpliwie związany z szybką odpowiedzią na pandemię AIDS i efektem podjętych działań.
Podsumowanie
Ponad 150 programów z całego świata pokazało, że nie istnieje wzrost współczynnika podejmowania ryzyka seksualnego przy jednoczesnym dostarczeniu rzetelnych informacji o seksualności (włączając wstrzemięźliwość, antykoncepcję oraz prezerwatywy).
www.mlodzidlarozwoju.pl
Zamknij