Porady medyczneKategorie: Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 3476 |
Nadesłane przez: wojtek213 26-02-2021 12:16
Zawał serca to poważna jednostka chorobowa, stanowiąca bezpośrednie zagrożenie życia człowieka. Mimo rozbudowanej diagnostyki i dużych możliwości terapeutycznych nadal stanowi ona dla kardiologii wyzwanie. Leczenie stanu ostrego, nawet w przypadkach niepowikłanych jest złożone. Później często konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja. Na tym jednak nie kończy się postępowanie medyczne. Zawał bowiem zawsze pozostawia po sobie ślad – uszkodzony fragment mięśnia sercowego. Pozostałości mogą być oczywiście, w poszczególnych wypadkach bardzo różne. Od drobnych uszkodzeń, po rozległe pozawałowe blizny. Nie wolno jednak zapominać, że serce nigdy nie będzie już takie jak było wcześniej. Rodzi się zatem pytanie, jak powinien postępować człowiek, który przebył tego typu epizod?
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest profilaktyka kolejnego incydentu, na wiele bowiem czynników ryzyka mamy wpływ. Po zawale bezwzględnie nie wolno palić papierosów. Palenie to jeden z prostszych sposobów, by zapewnić sobie szybki powrót na oddział kardiologiczny. Istotna jest odpowiednia dieta i utrzymywanie właściwej masy ciała, a jeszcze ważniejszy regularny wysiłek fizyczny. Oczywiście rodzaj zalecanej aktywności będzie różny, w zależności od ciężkości przebytego zawału, współistniejących chorób dodatkowych i preferencji samego pacjenta. Ogólnie jednak można powiedzieć, że przypadki w których aktywność fizyczna w ogóle nie jest zalecana są sporadyczne. Najczęściej wskazany będzie umiarkowany i regularny (co najmniej trzy razy w tygodniu) wysiłek, oparty o ćwiczenia aerobowe. Treningi typowo siłowe, z dużą komponentą wysiłku statycznego, mogą być w ograniczonym zakresie stosowane u niektórych chorych, zawsze będą jednak stanowiły margines. Bardzo istotne jest by wybrany rodzaj aktywności sprawiał choremu przyjemność. Wydatnie poprawia to motywację i wpływa na regularność treningu, która jest w tym wypadku sprawą kluczową.
Drugą rzeczą o której należy pamiętać, jest skrupulatne stosowanie leków. Każdy pacjent, który przebył zawał serca jest niestety skazany na dożywotnią farmakoterapię. Pozwala ona obecnie na bardzo duże zredukowanie ryzyka wystąpienia ponownego incydentu i znacząco wydłuża czas oraz komfort życia, pod warunkiem oczywiście, że jest kontynuowana. Zawału serca nie można wyleczyć, można natomiast z nim żyć, jeżeli się go leczy.
Trzecią kwestią o której należy pamiętać to fakt, że zalecenia otrzymane bezpośrednio po wyjściu ze szpitala mogą i będą z czasem ulegać modyfikacjom. Może to wynikać ze zmieniającego się stanu samego pacjenta, ale również z postępu, który w naukach medycznych dokonuje się naprawdę szybko. Konieczne są zatem okresowe kontrole kardiologiczne, a czasami specjalistyczne badania dodatkowe.
Dzięki współczesnej wiedzy medycznej, w zdecydowanej większości przypadków, chorzy po zawale serca mogą cieszyć się życiem bez znaczących ograniczeń. Warunkiem jest jednak, że potraktują swój stan zdrowia na serio, ponieważ odpowiedzialność za to jak potoczy się dalej ich historia spoczywa głównie w ich własnych rękach. Kiedy złosić się do kardiologa dowiesz się z artykułu Centrum Medycznego Myszków: https://cmmyszkow.pl/porady/kiedy-nalezy-zglosic-sie-do-kardiologa/