Zdrowe żywienieKategorie: Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 6855 |
Nadesłane przez: AdamZD dnia 01-02-2018 09:43
Organizm małego człowieka troszkę inaczej reaguje na pewne dolegliwości. Przykładowo, u dorosłego człowieka zwiększenie się temperatury ciała jest zwykle objawem jakiejś choroby i nie jest zagrożeniem życia. Natomiast w przypadku malutkiego dziecka, podwyższona temperatura jest już zagrożeniem życia i należy w bardzo szybki sposób zareagować. Jak więc rozpoznać odwodnienie u niemowlaka?…
Z dzieckiem, które potrafi już mówić, znacznie łatwiej jest nawiązać kontakt. W końcu jeśli kilkuletnie dziecko odczuwa pragnienie, przyjdzie i o tym powie bądź zwyczajnie pójdzie do kuchni, by czegoś się napić. W przypadku maluchów, które jeszcze nie zaczęły mówić, komunikacja może być znacznie trudniejsza, a co za tym idzie, może prowadzić do sytuacji, w której zagrożone jest zdrowie, a nawet życie maluszka.
W początkowym etapie życia głównym posiłkiem dziecka jest mleko. Dostarcza ono nie tylko niezbędnych składników odżywczych, ale również jest w stanie odpowiednio nawodnić organizm maluszka. Jednak wraz ze wzrostem dziecka, następuje konieczność podawania mu dodatkowych ilości wody, soczku czy herbatki. Jeśli maluch jest na mleku modyfikowanym, to również istnieje konieczność dodatkowego nawodnienia organizmu, i o tym należy pamiętać.
Przede wszystkim warto jest postawić na wodę niegazowaną, soczki naturalne, herbatki dla maluszków czy też przeciery warzywno-owocowe. Warto jest zadbać o urozmaicenie picia, by dziecku szybko się ono nie znudziło. Koniecznie więc należy mieszać i podawać w różnych opcjach, by maluch zawsze miał coś do picia.
Z uwagi na fakt, że dziecko jeszcze nie mówi, bardzo trudno jest uzyskać informacje, czy chce mu się pić, czy też jednak nie. Wiadomo, że na wszelkie niedogodności dziecko może reagować płaczem, jednak nie zawsze jest w stanie jasno zakomunikować, że odczuwa potrzebę napicia. Dlatego tak istotna wydaje się obserwacja malucha – na jej podstawie można podjąć decyzje o tym, czy dziecku chce się pić.
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że odwodnienie u niemowląt jest zagrożeniem życia. Tak naprawdę w przypadku odwodnienia u dziecka można zaobserwować objawy, takie jak wzdęty brzuszek, nudności, brak apetytu. Dość charakterystyczny bywa też brak łez, nawet przy dość intensywnym płaczu. Szczególnie dużą uwagę należy zwracać również na takie objawy jak:
Z uwagi na to, że jest to bardzo mały organizm, wszelkiego rodzaju objawy będą mogły wydawać się pozornie nikłe, jednak mogą mieć ogromne znaczenie dla rozpoznania odwodnienia, jak i również prawidłowego zadziałania. Koniecznie więc należy mieć świadomość, że w przypadku wystąpienia właśnie takich objawów od samego początku należy nie tylko obserwować dziecko, ale również podawać płyny do picia. Jeśli maluch nie jest skory do picia, a co gorsze pojawiają się kolejne objawy, należy pilnie udać się do lekarza bądź też na pogotowie.
Odwodnienie organizmu u dziecka jest zagrożeniem życia, dlatego czas reakcji odgrywa tutaj kluczowe znaczenie. Bywa czasem, że u dziecka pojawiają się tylko jeden czy dwa objawy, a mimo to staje się ono senne bądź też co gorsza, zapada w śpiączkę. Dlatego istotnym jest, by cały czas obserwować dziecko oraz by udać się do szpitala. To właśnie tam drogą kroplówki zostaną uzupełnione płyny w organizmie. Dziecko powinno też zostać na obserwacji.
Bardzo wielu młodych rodziców uznaje, że skoro maluszek wypija mleko, to nie potrzebuje dodatkowych płynów. Jednak prawidłowe nawodnienie organizmu odgrywa naprawdę kluczową rolę. Zdrowie dziecka jest najważniejsze, dlatego tak ogromne znaczenie ma tutaj to, by mimo wszystko można było we właściwy sposób o nie zadbać. Nawet jeśli same początki opieki nad dzieckiem wydają się trudne, to jednak w późniejszym czasie wszystkiego można się nauczyć. Oczywiście przez cały czas warto być w kontakcie z lekarzem pediatrą, i to z nim konsultować różne dolegliwości, które pojawiają się u dziecka.
Wiadomo, że opieki nad dzieckiem należy się nauczyć, i z pewnością w późniejszym czasie to wszystko będzie szło znacznie sprawniej. Jednak same początki bywają nieprawdopodobnie skomplikowane, tak więc już dziś warto jest pamiętać, by nawadniać organizm małego dziecka. Tym bardziej, że nasze ciało składa się w 80% z wody. Znaczący ubytek wody może być szkodliwy dla osoby dorosłej, natomiast u dziecka może mieć często nieodwracalne skutki. Warto jest także poradzić się innych mam, być może one również będą w stanie pomóc i odpowiedzieć na różne wątpliwości.