ULA
Zarejestrowany: 18-03-2008 10:47 .
Posty: 6183 IP:
2009-02-24 14:39:19
Możliwość decydowania o własnej płodności jest dla kobiet podstawowym warunkiem stanowienia o sobie, własnym zdrowiu i życiu. Ograniczenie tego prawa jest więc dla wielu z nich równoznaczne z ograniczeniem wpływu, jaki mają na własne życie. Nic więc dziwnego, że negatywnie wpływa na stan psychiczny kobiety i może być przyczyną załamań i depresji.
Obecnie najczęściej stosowaną formą antykoncepcji doustnej jest tzw. antykoncepcja kombinowana. Nazwa wynika ze składu tabletek będącego kombinacją składników hormonalnych estrogenu i progestagenu. Chociaż antykoncepcja kombinowana jest wysoce skuteczna to estrogen zawarty w pigułkach może powodować skutki uboczne, które wykluczają jej stosowanie u niektórych kobiet. Kobiety palące, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, narażają się na bardzo poważne ryzyko. Im starsza jest kobieta i im więcej pali, tym większe jest ryzyko. U kobiet w wieku powyżej 35 lat, które palą i przyjmują tabletki, niemal 40-krotnie wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca, w porównaniu do kobiet, które nie palą albo nie przyjmują tabletek.
Jeżeli masz więcej niż 35 lat, stosujesz pigułkę i palisz, musisz zrezygnować z tego typu tabletek lub z palenia. Zwłaszcza jeżeli masz cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi lub podwyższony poziom cholesterolu, ponieważ stany te dodatkowo zwiększają ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Duże dawki estrogenów powodują zatrzymanie wody i soli w organizmie (wyraża się to skłonnością do obrzęków, zwiększenia masy ciała oraz nadciśnienia tętniczego, a u osób z chorobami serca - ujawnieniem niewydolności krążenia), a także przyśpieszają rozwój miażdżycy, zwłaszcza u palaczek tytoniu. Palenie tytoniu stanowi przeciwwskazanie lekarskie do stosowania estrogenowych antykoncepcyjnych środków hormonalnych, zwłaszcza u kobiet po 35. roku życia. U palaczek tytoniu stosujących tego typu środki antykoncepcyjne ryzyko wystąpienia wylewu krwi do mózgu jest 22-krotnie większe niż u pozostałych. Mogą powodować występowanie napadów migreny i zaburzeń widzenia.
Czy muszą całkiem zapomnieć antykoncepcji żyć w strachu przed niechcianą ciążą? Mamy rozwiązanie - preparat o wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej, może być stosowany przez kobiety palące.
Na szczęście nie jest to konieczne, ale powinny zrezygnować ze stosowania klasycznych pigułek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, które nie są wskazane dla kobiet po 35. roku życia, palących papierosy. Jeżeli nie możesz rzucić palenia, musisz stosować inną metodę antykoncepcji. Alternatywą dla antykoncepcji kombinowanej są tabletki wyłącznie progestagenowe – minipigułki . Taka pigułka zawiera wysoce selektywny progestagen o bardzo słabym działaniu androgennym, co powoduje praktycznie brak występowania skutków ubocznych. Minipigułka Cerazette jest bezpieczniejsza alternatywa niż dotychczas stosowne kuracje hormonalne. Zalecana przez specjalistów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobietom po 35. roku życia. Tabletki antykoncepcyjne zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, w tym pewien stopień ochrony przed:
* dyskomfortem związanym z nieregularnymi lub zbyt obfitymi miesiączkami,
* zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
* zapalnymi chorobami miednicy, które często prowadzą do niepłodności,
* ciążą jajowodową,
* łagodnymi nowotworami piersi,
* torbielami jajników,
* rakiem jajnika,
* rakiem błony śluzowej macicy,
* osteoporozą (zrzeszotnieniem kości),
* niedokrwistością z niedoboru żelaza,
* suchością pochwy w czasie menopauzy i bolesnymi stosunkami płciowymi.
Działanie ochronne przed rakiem jajnika i błony śluzowej macicy może się jeszcze utrzymywać długo, nawet do 15 lat po odstawieniu tabletek. Palaczki powinny szczególnie pamiętać regularnych, przynajmniej raz w roku, wizytach u ginekologa, które pozwolą w porę wychwycić wszelkie niepokojące zmiany …