Interpretacja wyników badania cytologicznego - Forum
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Zamknięty wątek

Interpretacja wyników badania cytologicznego

4odp.
Strona 1 z 1
Odsłon wątku: 17734
Avatar użytkownika Ania1976
Ania1976Poziom:
  • Zarejestrowany: 06.01.2010, 13:06
  • Posty: 1
  • Zgłoś naruszenie zasad
6 stycznia 2010, 13:27 | ID: 104218
Witam!Jestem w ciąży(3-miesiąc)   miałam zrobione badanie cytologiczne ,lekarz powiedział że wyniki nie są najlepsze i trzeba powtórzyć za kilka miesięcy.Czy może mi ktoś powiedzieć czy mam się martwić i coś z tym robić czy też nie ?  Oto moje wyniki: 
Rozpoznanie:
Erosio colli uteri
                                      ROZPOZNANIE
A.Rozmaz odpowiedni do oceny
B.Obraz cytologiczny jest nieprawidłowy
C.Komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego
a/LSIL
Komórki gruczolowe
a/komórki endocervikalne
b/komórki metaplastyczne
Wnioski:
gr.cyt.wg.Pap.III
Pałeczki
Dość liczne leukocyty
Lutealna reakcja nabłonka pochwy
               Bardzo proszę o opinie pozdrawiam Ania
Użytkownik usunięty
    1
    • Zgłoś naruszenie zasad
    6 stycznia 2010, 13:30 | ID: 104221
    Poczekałaby z opinią na naszego forumowego lekarza ale rzeczywiście dobrze to nie jest. Co nie oznacza że jest źle. Choć szczerze to nie czekałabym z powtórzeniem badam aż kilku miesięcy zwłaszcza że jesteś w ciąży.  Zawsze istnieje możliwość że taki wynik to po prostu pomyła więc lepiej ją wykluczyć.
    naiwna wiara że uczciwość coś znaczy
    Użytkownik usunięty
      2
      • Zgłoś naruszenie zasad
      2 marca 2010, 21:26 | ID: 156746

      III grupa:

      Obejmuje ciężkie zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe, oraz takie zmiany komórkowe , które  narzucają  podejrzenie  zmian nowotworowych.

      III grupa  wymaga wykonania  kolejnego  badania cytologicznego  w krótkim czasie. (po leczeniu np. przeciwzapalnym). 

      Jeżeli nadal w badaniu utrzymuje się III grupa  należy wykonać badanie  histopatologiczne, które polega na oglądaniu tarczy szyjki macicy w kolposkopii (specjalne urządzenie działające jak mikroskop, w którym widać zmiany na szyjce macicy pod wpływem zastosowanych do tego badania odpowiednich odczynników), które polega na celowanym pobraniu wycinków z miejsc podejrzanych. Wycinki po specjalnej obróbce bada się szczegółowo z dokładnością jednej komórki. Otrzymana odpowiedź po takim badaniu jest najbardziej rzetelną wskazówką do dalszego postępowania.

      W Pani przypadku proszę się nie denerwować ponieważ większość tego typu zmian cofa się do stanu prawidłowego samoisnie lub pod wpływem leczenia przeciwzapalnego. Jednocześnie proszę nie bagatelizować problemu i postąpić wg moich wskazań.

      W ciąży na tym etapie diagnostyka pozostaje utrzymana, ponieważ nie wykonuje się operacji na szyjce macicy w ciąży. Pacjentka pozostaje pod kontrolą do rozwiązania. Wówczas w przypadku postępujących zmian w kierunku nowotworowym rozwiązanie następuje poprzez cięcie cesarskie by następnie móc zająć się leczeniem szyjki macicy. Na tym etapie wyleczalność jest 100%.

      www.feminamed.pl
      Avatar użytkownika taka ja
      taka jaPoziom:
      • Zarejestrowany: 12.05.2010, 18:14
      • Posty: 1
      3
      • Zgłoś naruszenie zasad
      12 maja 2010, 18:27 | ID: 208823
      chciałabym się podpiąć pod ten wątek żeby nie zakładać nowego... więc, poszłam zrobić swoje pierwsze badanie cytologiczne, mam jeszcze dużo czasu do wizyty u pani doktor, a nie wiem jak odczytać jej wynik, trochę strasznie (jak dla mnie) to brzmi: Ectopia wokół ujścia, Trich ujemny. cyt. Stan zapalny. Dużo granulocytów. Widoczne komórki nabłonka wielow. płaskiego i endocerwikalnych cytologicznie bez zmian. Wykładniki infekcji HPV, obecne koilocyty czy bardzo powinnam się obawiać? ;/   nie wiem jak mam rozumieć "wykładniki HPV" bardzo proszę o radę eksperta ...
      Użytkownik usunięty
        4
        • Zgłoś naruszenie zasad
        25 maja 2010, 13:02 | ID: 215482
        W takiej sytuacji należy przeprowadzić leczenie przeciwzapalne i powtórzyć rozmaz cytologiczny po leczeniu. Jeżeli wynik będzie taki sam lub gorszy należy wówczas wykonać diagnostykę histopatologiczną w szpitalu - m. in. pobranie wycinków z zmiany na szyjce macicy, określić tym samym bardzo dokładnie przez histopatologa zakres i rodzaj zmiany. Postępowanie w ciąży jest zazwyczaj wyczekujące do rozwiązania.
        www.feminamed.pl