kopnij do niego piłkę i zobacz którą nogą najpierw kopnie do Ciebie :)
Oooo MarcoPolo o takim teście nie wiedziałam...

wypróbuję na mojej wnusi... bo ona większość rzeczy robi lewą rączką...
Kasia znalazłam kiedyś szukając czegoś do pracy o leworęczności fajną stronkę. Mają tam forum. Zajrzyj:
http://www.leworecznosc.pl/index1.php?a=11. Poza tym wiesz, że poradnie psych-ped. robią kompleksowe badanie dot, lateralizacji.
MarcoPolo napisał 2010-01-05 21:47:12kopnij do niego piłkę i zobacz którą nogą najpierw kopnie do Ciebie :)
Słyszałam że człowiek jest prawo lub lewortęczny ale również prawo- albo lewonożny. I że jedno z drugim w parze nie idzie - znajomy jest praworęczny ale deskę na dla osoby lewonożnej :)
Mój chrześniak jest leworęczny, ale nikt tego na dobrą sprawę nie sprawdzał w żaden sposób. W sumie jaki sens - to chyba widać, czy dziecko wybiera prawą , czy raczej lewą rączkę do rysowania, jedzenia i innych czynności. No chyba, że się nie znam.
Wiem tylko, że na pewno nie wolno zmuszać dziecka do używania prawej ręki, kiedy wygodniej mu lewą. Czyli nie przekładamy dziecku łyżki itd. Możemy kłaść łyżkę np. z prawej strony talerza, ale jeśli i tak sobie przełoży do lewej rączki, to nie powinniśmy ingerować. Widać tak mu wygodniej.
Kasiu - jeżeli chodzi o to kiedy można określić praworęczność lub leworęczność u dziecka to doszukałam się na internecie że dopiero po 6 roku życia. A na pewno nie przed skończeniem 3 roku:
"Nie, nie można powiedzieć, że dziecko 3 letnie jest leworęczne. Lateralizacja ustala się do ok 6 roku życia. Po "drodze" można zaobserwować dominację prawej, bądź lewej ręki, albo raz jednej, a raz drugiej." (z http://parenting.pl/pedagog-nauczyciel/3690-leworecznosc-diagnoza.html)
"12 tygodniowy niemowlak - do pokazanego przedmiotu wyciąga obydwie rączki. Lewa i prawa strona się zmienia, najpierw jedna jest aktywna, potem druga. W tym wieku nie rozwinęła się jeszcze zdolność do kontrolowanego wyciągania rąk i chwytania.
16 tygodniowy niemowlak - w tym wieku dzieci preferują zwykle lewą ręką, co nie przesądza o tym czy będzie lewo- czy praworęczne.
20 tygodniowe dziecko - nie zmienia rączki podczas testów, przy czym nadal najczęściej preferują lewą rękę.
24 tygodniowe dziecko - jednostronność przestaje obowiązywać, dziecko sięga po podawane przedmioty obydwoma rączkami na zmianę.
28 tygodniowe dziecko - dzieci znów stają się jednoręczne, na tym etapie wybierają prawą rękę. Czasem używa lewej rączki, lub chwyta podawane przedmioty obydwoma. Maluch eksperymentuje obydwie możliwości.
32 tygodniowe dziecko - znów jest oburęczne.
36 tygodniowe dziecko - jest jednostronne, z preferencją lewej rączki.
40 tygodniowe dziecko - jest jednostronne, z preferencją prawej rączki.
48 tygodniowe dziecko - niektóre maluchy jeszcze decydują się na użycie lewej ręki, jednak prawa strona dominuje.
5 tygodniowe dziecko - u większości dzieci dominuje prawa rączka.
Po ukończeniu okresu niemowlęctwa dziecko jeszcze wielokrotnie będzie zmieniać rączki. W wieku ok. 80 tygodni znów można obserwować używanie dwóch rączek.
W wieku 2 lat dominuje prawa rączka.
W wieku 2,5 - 3 lat dzieci przechodzą ostatnią fazę oburęczności.
W wieku ok. 4 lat dziecko ostatecznie decyduje się na wybór preferowanej rączki. Ta skłonność z wiekiem staje się coraz wyraźniejsza.
W wieku ok. 8 lat może z pewnością określić czy dziecko na resztę życia pozotsanie lewo- czy praworęczne. " (na podstawie http://www.leworecznosc.pl/forum/viewtopic.php?t=5)
Cenne wskazówki Kasiu wyszperałaś... dzięki... będę obserwowała, jak to będzie wyglądało u mojej wnusi... bo w tej chwili to większość robi lewą rączką...
dziękuje Kasiu, no właśnie się zasatnawiałam dlaczego Sebek tak przeskakuje z lewej do prawej, raz wyciąga lewa raz prawą
Ewentualnie można przy zabawie cos tam podawać do prawej ręki... nie siłą, ale wiedząc to, co Kasia napisała o wyciaganiu rączek.
Qrka, a ja już byłam pewna, że Kubek jest praworęczny... nie wiedziałam, że to może się jeszcze zmienić.
Zresztą, co za różnica... prawa czy lewa, lewa czy prawa... dziś można kupić już przyrządy dla leworęcznych, więc to nie problem chyba.
Pamiętam, gdy kiedyś mój ojciec próbował "na siłę" przestawić moją jedną z młodszych sióstr. Nic to nie dało - taki jej urok... po babci.
A nawet jak się okaze ze jest leworeczne dziecko to czy to cos zlego?
alanml napisał 2010-01-06 16:24:57A nawet jak się okaze ze jest leworeczne dziecko to czy to cos zlego?
Nie. Będzie tylko miało wiecznie rozmazany tusz na lewej ręce.
LEWORĘCZNI GÓRĄ!!!!
U mnie na naszą piątkę trafiło tylko na mnie.
gdy miki był mały myśleliśmy,że będzie leworęczny,bo większość robił lewą rączka.teraz jest jak najbardziej praworęczny.wszystko się musi ukształtować...a mój brat też praworęczny a lewonożny :)
leworęcznośc jest dziedziczna.
Antonka póki co ma dominację prawej rączki, aczkolwiek na tablicy rysuje też lewą.
kaskur napisał 2010-01-05 21:45:50
Jak rozpoznać czy dziecko jest lewo- czy praworęczne i kiedy jest to mozliwe do zrobienia?
MarcoPolo napisał 2010-01-05 21:47:12 kopnij do niego piłkę i zobacz którą nogą najpierw kopnie do Ciebie :)
Żartowniś z Ciebie MarcoPolo,
ustalanie dominującej ręki na podstawie nogi.

super.
A co to za różnica, czy jest lewo-, czy praworęczne?
Moje Kochanie jest leworęczny, nie przeszkadza Mu to w ogóle w życiu codziennym, używa wszystkich sprzętów jak wszyscy, sztućców nawet używa jak praworęczni, nożyczek też, tylko myszkę mu przestawiłam na leworęczną, sama się przyzwyczaiłam i czasem mam problem, jak ktoś chce, żebym mu coś zrobiła na jego komputerze, a ja się najpierw przez chwilę wściekam, dlaczego mysza nie działa... ;-)
mój mąż też jest leworęczny, ja jestem praworęczna, cekawe jak będzie z chłopakami
Większość ludzi prezentuje model lateralizacji jednorodnej prawostronnej: dominacja prawego oka, ręki i nogi. Lateralizacja rozwija się w ciągu życia dziecka. Praworęczność zwykle ustala się około 2 - 3 roku życia, a leworęczność w wieku 3 - 4 lat. Ostatecznie dominacja czynności ruchowych w większości przypadków ustala się do 6 roku życia. Proces lateralizacji zostaje zakończony w wieku szkolnym.
A odpowiadając na pytanie Kaskur, jak rozpoznać czy dziecko jest prawo, czy leworęczne trzeba zwróćmy przede wszystkim uwagę, którą ręką dziecko myje zęby, czesze się, rysuje, trzyma łyżkę, sięga po zabawki na najwyższej półce. Często wyniki tych obserwacji nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Warto wówczas podjąć inne próby i zaproponować dziecku inne zadania w formie zabaw:
np. wkładanie koralików do pudełka w określonym czasie-raz jedną raz drugą ręką (sprawdzamy, w którym pudełku jest więcej koralików), podrzucanie i łapanie piłeczki na przemian prawą i lewą ręką (sprawdzamy, z której ręki piłka częściej wypada).
Problem zaczyna się nie tam gdzie człowiek jest lewo czy praworęczny a tam gdzie właśnie występuje skrzyżna lateralizacja moja córka właśnie to ma ponieważ jej okiem wiodącym jest oko lewe a ręka prawa.
pchelka napisał 2010-01-06 15:04:16 Qrka, a ja już byłam pewna, że Kubek jest praworęczny... nie wiedziałam, że to może się jeszcze zmienić.
Elu tak "łatwo" też nie jest:) Są dzieci wcześnie zlateralizowane właśnie tak, jak podaje Ulinka. Nie ma wtedy obawy, że nagle zmieni sie dominacja rączki. Zawsze wnikliiej obserwuje się dzieci, które są niezdecydowane w wyborze ręki tzw. oburęczne lub własnie te, u których widoczna jest przewaga posługiwania się rączką lewą. O ile nie robimy problemu z leworęczności w czynnościach zycia codziennego to warto zwrócić się do pedagoga lub psychologa przed rozpoczęciem nauki o określenie formuły lateralizacji i sprawdzenie poziomu innych funkcji. Ale to temat chyba nie na ten post to się nie wymądrzam;)