300 plus dla kogo: zasady, terminy, jak złożyć KROK PO KROKU - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

300 plus dla kogo: zasady, terminy, jak złożyć KROK PO KROKU

300 plus dla kogo: zasady, terminy, jak złożyć KROK PO KROKU

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash

Dla kogo jest przyznawane świadczenie 300 plus i kto może się o nie ubiegać? Wyjaśniamy krok po kroku, jak złożyć wniosek i jakie są zasady.

Świadczenie 300 plus przyznawane jest w ramach jednorazowego świadczenia i wsparcia dla dzieci uczących się. Jak sama nazwa wskazuje przyznawane jest ono w kwocie 300 zł. Dla kogo jest 300 plus? Obejmuje ono wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, czyli 4,4 miliona uczniów.

Dla kogo jest 300 plus? Kto może się o nie ubiegać

300 plus, czyli świadczenie Dobry Start, przyznawane jest bez względu na dochód i można się o nie ubiegać raz w roku. Dla kogo? 300 plus przyznawane jest dla dziecka, które uczy się w szkole i nie skończyło 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne mogą je otrzymać do skończenia przez nie 24 roku życia.

Kto może złożyć wniosek o świadczenia 300 plus? Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Dla kogo 300 plus? Jest to świadczenie przysługujące wyłącznie na dzieci uczęszczające do szkoły – w związku z tym nie przysługuje ono przedszkolakom ani studentom.

Dla kogo 300 plus i jak złożyć wniosek?

W zasadach świadczenia 300 plus nastąpiła w tym roku zmiana i program Dobry Start jest realizowany od 1 lipca na nieco innych warunkach. Od roku szkolnego 2020/2021 300 plus będzie wypłacał i przyznawał ZUS, który również zajmie się obsługą świadczenia.

Według nowych zasad, wnioski o świadczenie dobry start będzie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Można również składać wnioski online przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Czas na złożenie wniosku jest od 1 lipca 2021 do 30 listopada 2021. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku

CZYTAJ TEŻ >> Nowe badania - klapsy pogarszają zachowanie dziecka