60 dni opieki na dziecko: czy to maksymalny czas zasiłku opiekuńczego na dziecko? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

60 dni opieki na dziecko: czy to maksymalny czas zasiłku opiekuńczego na dziecko?

60 dni opieki na dziecko: czy to maksymalny czas zasiłku opiekuńczego na dziecko?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracującemu opiekunowi, gdy dziecko jest chore i wymaga opieki. Ile dni w roku?

Opieka nad chorym dzieckiem często wymaga stałej obecności opiekuna lub rodzica. W przypadku rodziców pracujących zawodowo, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale ZUS przewiduje na czas choroby dziecka zasiłek opiekuńczy, czyli 60 dni na dziecko. Czy jest to maksymalna ilość dni, które można wykorzystać, gdy dziecko jest chore?

60 dni opieki na dziecko: jaki jest wymiar zasiłku opiekuńczego?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko rodzić lub opiekun musi uzyskać zwolnienie lekarskie ze wskazaniem konieczności opieki nad dzieckiem. Następnie powinien wypełnić wniosek Z 15A, na podstawie którego ZUS wypłaci mu zasiłek opiekuńczy na dziecko. Czy 60 dni opieki na dziecko to całkowity wymiar zasiłku opiekuńczego? Okazuje, się, że wymiar zasiłku opiekuńczego może się różnie kształtować w zależności od sytuacji. 60 dni opieki na dziecko – dla kogo? Rodzic lub opiekun dziecka może otrzymać zasiłek opiekuńczy maksymalnie za 60 dni opieki na dziecko w roku kalendarzowym, jeśli opiekuje się:

- chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,

- zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, np. z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka czy przedszkola, do którego dziecko uczęszcza.

Można skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dzieckiem własnym, dzieckiem małżonka, dzieckiem przysposobionym, a także dzieckiem, które przyjmiesz na wychowanie i utrzymanie.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli opiekun musi zając się chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat (które nie jest niepełnosprawne) lub innym chorym członkiem rodziny (małżonkiem, rodzicem, rodzicem Twojego dziecka, ojczymem, macochą, teściem, dziadkiem, wnukiem, rodzeństwem), to zasiłek przysługuje maksymalnie przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Warunkiem jest, że aby otrzymać zasiłek za opiekę nad wymienionymi chorymi członkami rodziny, musi on mieszkać z opiekunem w czasie choroby.

60 dni opieki na dziecko: warunek

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma innych członków rodziny, którzy są we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą zapewnić opiekę dziecku albo innemu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat – w takiej sytuacji zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogliby zapewnić dziecku opiekę.

CZYTAJ TEŻ >>  Od kiedy 800 plus - jest komunikat ZUS