BEZSENNOŚĆ: 10 najczęstszych przyczyn problemów ze snem - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

BEZSENNOŚĆ: 10 najczęstszych przyczyn problemów ze snem

BEZSENNOŚĆ: 10 najczęstszych przyczyn problemów ze snem

Autor zdjęcia/źródło: bezsenność @pixabay

Bezsenność dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Statystyki pokazują, że co trzecia osoba w Polsce może mieć problemy ze snem.

Część osób ma problemy z samym zasypianiem, inni z przedwczesnym wybudzaniem, a sporo osób nie odczuwa również regeneracji po przespanej nocy. Powodów takiego stanu może być wiele, ale często są one związane z zaburzoną pracą naszego mózgu – a konkretniej - neuroprzekaźników odpowiedzialnych za zdrowy sen. Co może być tego przyczyną?

Bezsenność - najczęstsze przyczny

  1. Brak słońca w ciągu dnia. Słońce jest niezbędne do produkcji serotoniny – neuroprzekaźnika związanego z dobrym nastrojem, termoregulacją, apetytem i… zdrowym snem. Z serotoniny powstaje melatonina – neurohormon niezwykle ważny w zapewnieniu nam głębokiego, zdrowego snu. Warto więc spędzać codziennie trochę czasu na świeżym powietrzu.
  2. Oglądanie TV przed snem, przeglądanie maili. Ekrany urządzeń elektronicznych emitują niebieskie promieniowanie, które zaburza rytm dobowy oraz produkcję melatoniny. Warto odstawić TV, komputer i telefon minimum 2 godziny przed snem, albo zakładać specjalne okulary z filtrem pochłaniającym niebieskie promieniowanie.
  3. Duszne pomieszczenie, w którym śpimy. Brak świeżego powietrza, duszne pomieszczenia z wysoką temperaturą nie sprzyjają zasypianiu. Warto więc dobrze wywietrzyć sypialnie.
  4. Za mało białka w diecie – białko jest niezbędnym źródłem aminokwasów takich jak tryptofan, czy kwas glutaminowy, które są potrzebne do produkcji neuroprzekaźników takich jak serotonina (i melatonina), oraz GABA – neuroprzekaźnik, który pomaga w zasypaniu i utrzymaniu snu.
  5. Niedobór witaminy B6 – jest ona niezbędna do produkcji serotoniny oraz GABA.
  6. Niedobór magnezu i cynku – to także bardzo ważne pierwiastki potrzebne do produkcji serotoniny czy GABA.
  7. Stres – zwłaszcza taki o charakterze przewlekłym. Stresująca praca, złe relacje z ludźmi, negatywne nastawienie do życia – to wszystko może przytłaczać i powodować wieczorem natłoki myśli niepozwalające zasnąć. Warto przed snem nastroić się pozytywnie na następny dzień i nie myśleć o tym, co może nam podnieść poziom hormonów stresu.
  8. Zaburzona mikroflora jelit. Bakterie jelitowe produkują nam serotoninę, dopaminę, GABA – neuroprzekaźniki, które dają sygnał do mózgu, że wszystko z nami w porządku. Zaburzona praca jelit, zaparcia, wzdęcia, biegunki, czy gazy mogą być sygnałem, że nasza mikroflora jelit nie jest prawidłowa.
  9. Zaburzona gospodarka hormonalna. Hormony wpływają bardzo mocno na nasz metabolizm, nastrój, oraz zdrowy sen. Przykładowo niedobór progesteronu może być powiązany z słabszym działaniem GABA, niedobór estrogenów u kobiet – z zaburzonym działaniem serotoniny. Warto więc dbać też o dobrą gospodarkę hormonalną. Tutaj warto wspomnieć, że wątroba jest naczelnym organem przetwarzającym hormony. Często zmiany nastrojów, drażliwość, nerwowość może być powiązana z złą pracą wątroby.
  10. Zaburzony metabolizm. Nieprawidłowa dieta bogata w cukry proste może zaburzać nasz metabolizm i prowadzić do spadków cukru we krwi – zwanych hipoglikemią. Hipoglikemia może być też związana z słabą pracą nadnerczy, z nadmiarem stresu. Jeśli poziom cukru mocno spadnie nam w nocy – może dojść do wyrzutu noradrenaliny – hormonu, który ma za zadanie podnieść poziom glukozy w  krwi. Może to jednak skończyć się wyburzeniem w nocy, czy koszmarami sennymi. Jeśli budzisz się z nocy głodny/a – może być to oznaka zaburzeń metabolicznych.

Jak widzimy przyczyn problemów z snem jest wiele. Dieta ogrywa ogromną rolę. Zaburzenia glikemii, niedobory ważnych witamin i minerałów to często główne przyczyny. Dieta przetworzona zawiera również sporo związków o charakterze ekscytotoksyn – które nadmiernie pobudzają nasz mózg, takich jak: Aspartam, acesulfam, glutaminian monosodowy. Nadmiar tego typu dodatków może także być jedną z przyczyn zaburzeń snu. W kolejnym artykule podamy praktyczne wskazówki – jak poprawić sobie jakość snu.

Justyna Posłuszna – biolog o specjalności molekularnej

Odkąd udało jej  się pokonać wiele własnych problemów przy pomocy zmiany stylu życia, dzieli się tą wiedzą z innymi. Dziś wie, że nic nie dzieję się bez przyczyny – każda choroba rozwija się na skutek braków w codziennym pożywieniu, nadmiaru toksyn, czy w wyniku długotrwałego stresu. Uważa też, że geny nie determinują całego naszego życia – nie możemy zrzucać na nie winy za nasze zdrowie.

W poradni MedFood jej specjalizacją leczniczą są: nowotwory, autyzm, metylacja, biochemiczne tematy z zakresu dietetyki,  dieta ketogeniczna, pamięć, mózg funkcjonowanie, układ nerwowy, histamina, zaburzenia genetyczne.

>> WIĘCEJ NA stronie medfood.com.pl

CZYTAJ TEŻ:

>> Owocowe bocatwo lata

>> Selen na zdrowie