Autor zdjęcia/źródło: Badania prenatalne @ pixabay.com
Badania prenatalne są to badania płodu przeprowadzane w czasie ciąży. Ich celem jest wykluczenie wad rozwojowych płodu, lub też przeciwnie - ich stwierdzenia. W tym przypadku dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest szybkie podjęcie leczenia.
Jak pisze portal badaniaprenatalne.pl, wczesne wykrycie anomalii rozwojowych pozwala na lepsze przygotowanie się na przyjście dziecka, które z racji problemów zdrowotnych wymaga szczególnej opieki. Jest to ważne nie tylko dla lekarza, który ma możliwość zaplanowania skutecznej formy leczenia ale także dla kobiet czekających na dziecko. Pomimo tego, że badania nie są tanie zaleca się je wszystkim kobietom będącym w ciąży.
Badania prenatalne dzieli się na inwazyjne i nieinwazyjne.
Nieinwazyjne badania prenatalne to:
· Standardowe badanie USG;
· USG genetyczne;
· USG 4D;
· Test PAPP-A;
· Test podwójny;
· Test potrójny;
· Test zintegrowany;
· Badanie przepływu w przewodzie żylnym;
· Przepływ przez zastawkę trójdzielną;
Inwazyjne badania prenatalne to:
· Amniopunkcja;
· Biopsja trofoblastu;
· Kordocenteza;
· Fetoskopia;
· Biopsja tkanek płodu;
· Diagnostyka przedimplantacyjna;
Jak dowiedzieliśmy się od ginekologa Tomasza Hoppe, badania prenatalne pomagają wykryć wady u dziecka i są podstawą do podjęcia decyzji kiedy, jak i gdzie kobieta powinna rodzić. – Jeśli wyniki badania USG wykażą, że dziecko ma na przykład wadę serca, to lekarz wie, jak dalej opiekować się kobietą i płodem oraz do jakiej placówki skierować na poród, żeby dziecko od pierwszych minut życia miało odpowiednią opiekę i zagrożenie jego życia było jak najmniejsze – powiedział dr Hoppe.
Badania prenatalne są dość kosztowne. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze za nie płaci. Jak powiedziała nam Agata Socharzewska, p. o. rzecznika prasowego mazowieckiego oddziału NFZ, na refundację kosztów badań mogą liczyć kobiety, które:
· mają powyżej 35 lat;
· w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka;
· zostało stwierdzone wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub ojca dziecka;
· zostało stwierdzone znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
· zostało stwierdzone w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu;
Jeśli kobieta znajduje się poza grupą ryzyka a chce poddać się badaniom prenatalnym, musi za nie dość dużo zapłacić. Ceny nieinwazyjnego badania prenatalnego wahają się od 200 do 700 zł. Badania inwazyjne są znacznie droższe, ich koszt to około 1500 zł.
Marcin Osiak