Opublikowany przez: Monika C. 2020-11-05 13:08:42
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Miejscem, w którym najczęściej dochodzi do zakażenia koronawirusem jest dom. Nie kino, teatr, biblioteka czy sklep. W domu spędzamy najwięcej czasu, przychodzimy tu z różnych środowisk, witamy się, jemy, bawimy się. W przestrzeni domowej następuje więc kumulacja wirusów przyniesionych z miejsc, w których przebywaliśmy wcześniej. Dlatego tak ważne jest przestrzegane zalecanie zasad higieny, czyli noszenie maseczki, staranne i prawidłowe mycie rąk - zawsze po powrocie do domu oraz dezynfekcja.
To czy dojdzie do zakażenia koronawirusem zależy przede wszystkim od ilości cząstek niosących wirusa (np. kropelek pary wodnej wydobywającej się z ust podczas mówienia i kasłania), reakcji naszego układu odpornościowego oraz czasu w jakim jesteśmy narażeni na kontakt z patogenami. Przyjmuje się, że przebywanie z osobą zakażoną i objawową przez 15 minut i dłużej, bardzo zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia się. “Złapanie” COVID-19 jest możliwe także od osoby bezobjawowej, np. dziecka, jednak wtedy czas kontaktu musi być znacznie dłuższy.
Patogeny wywołujące COVID-19 (inne choroby zakaźne) pozostają także przez jakiś czas na powierzchniach mebli i przedmiotów, których dotykamy. Jeśli zaraz po dotknięciu np. klamki, poręczy w autobusie lub przycisku w windzie dotkniemy ust, nosa lub oka, ryzyko zakażenia wzrasta. Dlatego tak ważne jest unikanie dotykania twarzy oraz dezynfekcja i częste mycie rąk lub noszenie jednorazowych rękawiczek.
Prawdopodobieństwo zakażenia się koronawirusem zależy także od ilości patogenu, z którą mieliśmy kontakt – jest to istotne w przypadku opiekunów osób chorych w domu, nauczycieli czy pracowników służby zdrowia. Wszędzie tam, gdzie przebywamy długo w jednym pomieszczeniu (dłużej niż 15 minut), zwłaszcza z osobami kichającymi i kaszlącymi, ryzyko zakażenia bardzo wzrasta.
Możliwość zakażenia się koronowairusem wzrasta wraz z wiekiem i liczbą receptorów - osoby starsze zazwyczaj posiadają ich więcej. Najwięcej receptorów znajduje się w górnych drogach oddechowych, płucach, sercu lub jelitach. Stąd także cięższy przebieg choroby u osób z chorobami współistniejącymi, takimi jak: sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, cukrzyca i choroby nerek. Obecnie uznaje się, że czynnikiem bardzo często przyczyniającym się do ciężkiego przebiegu COVID-19 jest otyłość.
Przypominamy: chcąc uniknąć zachorowania na COVID-19 unikajmy kontaktu z osobami objawowymi i długiego przebywania we wnętrzach zatłoczonych. Pilnie przestrzegajmy zasłaniania maseczką ust i nosa, częstego, dokładnego mycia i dezynfekcji rąk. Ograniczmy wychodzenie na zakupy, jeśli nie są to artykuły pierwszej potrzeby - poprośmy kogoś o kupienie lub zróbmy to on-line.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.