Autor zdjęcia/źródło: Chrypka u dziecka @ 123RF
Chrypka u dziecka jest związana ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. U osób dorosłych chrypka to zazwyczaj nic poważnego. Jeśli chodzi o naszego maluszka chrypka nie może być lekceważona.
Przyczyny chrypki u dziecka mogą być różne. Najczęstszą przyczyną chrypki jest długi płacz. Zachodzi wtedy obrzęknięcie strun głosowych i pojawia się chrypka, która sama znika, gdy dziecko się uspokoi. Gdy maluszek nauczy się sygnalizować swoje potrzebny w inny sposób niż płacz to chrypka z tym związana nie będzie występować.
Kolejną przyczyną może być katar, który spływa do strun głosowych dziecka i powoduje powstanie chrypki.
Jak zwalczyć katar u dziecka? Sprawdź.
To były naturalne przyczyny występowania chrypki, przejdźmy teraz do objawów, które powinny nas zaniepokoić.
Zaniepokoić powinna nas chrypka, która związana jest z suchym kaszlem. Powinniśmy obserwować malucha, gdyż taka chrypka może być objawem podgłośniowego zapalenia krtani. Choroba ta atakuje znienacka, zwłaszcza w nocy, atakiem szczekającego kaszlu i dusznościami. Jest to groźne dla dziecka, gdyż ma ono wąskie drogi oddechowe, a ich zwężenie przy podgłośniowym zapaleniu krtani może być śmiertelnie niebezpieczne. W takiej sytuacji najlepiej owinąć dziecko kocem i wynieść na dwór lub też wziąć do łazienki i napełnić wannę gorącą wodą, aby dziecko mogło wdychać wilgotne powietrze. Konieczna może być wizyta w szpitalu lub wezwanie karetki, gdyż może być potrzebna intubacja i hospitalizacja dziecka.
Podgłośniowe zapalenie krtani występuje najczęściej pomiędzy 3 miesiącem życia a 3 rokiem życia dziecka.Schorzenie to jest wywołane przez wirusy (paragrypy, rzadziej adenowirusy, wirusa RSV).
Czynnik sprzyjające rozwojowi podgłośniowego zapalenia krtani to:
- przerost migdałka gardłowego i jego przewlekły stan zapalny
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
- alergia
Objawy są różne, ale choroba ta jest prawie niezauważalna, gdyż głos dziecka jest czysty na początku choroby. Później może dołączyć chrypka.
Opisane wyżej objawy wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Natomiast, kiedy dziecko ma zwykłą chrypkę, wywołaną płaczem, krzykiem bądź piciem zimnym napojów możemy sami sobie z nią poradzić. Pamiętaj jednak, że jeśli taka chrypka utrzymuje się dłużej niż tydzień powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej.