Ciąża - FAKTY I MITY: TOP 8 - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ciąża - FAKTY I MITY: TOP 8

Zarówno do planowania ciąży jak i jej przechodzenia należy podejść rozważnie. W wielu przypadkach nie wystarczą opinie i porady koleżanek. Lista rzeczy, które kobieta w ciąży robić powinna lub nie, jest długa. Co jednak powinniśmy wierzyć, a czemu nie?


Kwas foliowy przez cały okres ciąży?

Badania naukowe dowodzą, iż regularne zażywanie kwasu foliowego przed i w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka nawet o ponad 70 procent, ale działa w ten sposób tylko do 6 tygodnia ciąży i dlatego szczególnie powinien być przyjmowany przed zajściem w ciążę.

Dobrym i naturalnym źródłem są nie tylko warzywa liściaste takie jak szpinak, brokuły, kapusta czy sałata, ale i  rośliny strączkowe, owoce (maliny, kiwi, awokado), kiełki pszenne, żółtka jaj, wątroba, nerki. Trzeba jednak pamiętać, że kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych i wysoką temperaturę. Warzyw bogatych w witaminę w takim przypadku nie gotujemy - tylko jemy na surowo lub „parzymy”.

DHA, kwas z grupy Omega 3 odpowiedzialny jest za wykształcenie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, rozwój komórek nerwowych, mózgu oraz wzroku. Znajdziemy go w tłustych rybach takich jak śledzie, łososie czy makrele, dlatego kobieta w ciąży powinna spożywać ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Nie zaleca się jednak jedzenia ryb wędzonych, całkowicie przeciwwskazane są surowe. Kupując ryby należy wiedzieć, że niektóre z nich mogą zawierać śladowe ilości metali ciężkich (np. tuńczyk, rekin), szkodliwych dla rozwoju płodu. Przyjmowanie DHA najlepiej jest rozpocząć od pierwszego trymestru do całego okresu karmienia piersią.

Jesteś w ciąży? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty dla przyszłych mam. To świetna okazja, by zapytać o radę Eksperta i zadbać o swoje zdrowie i urodę.


warsztaty

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE WARSZTATY:

TUTAJ>>>


Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy znałaś/znałeś płeć swojego dziecka przed jego narodzinami?

Oczywiście, to bardzo ważna wiedza!
83.8%
Nie, chciałam/chciałem mieć niespodziankę!
16.2%