Wypoczynek nad morzem to nie tylko chwile relaksu dla ciała i ducha, ale także sporo korzyści zdrowotnych. Nadmorskie powietrze zawiera bowiem sporo jodu, który ma mnóstwo prozdrowotnych korzyści zwłaszcza dla osób z chorobami tarczycy, czy dla dzieci – jod wspiera bowiem odporność i wiele funkcji zdrowotnych.
Ale samo plażowanie niesie ze sobą również wiele przyjemności, a bryza morska ochłodę w gorące dni. Warto jednak wiedzieć, co zabrać ze sobą na plażą nad morzem, aby relaks był udany.
Co zabrać ze sobą na plażę? Must have urlopowicza
Pogoda nad morzem bywa różna i łatwo może się zmienić, dlatego nawet w gorący dzień warto być przygotowanym na przykład na pojawienie się silnego wiatru. Jest kilka podstawowych rzeczy, które trzeba zabrać na plażę, gdy wybieramy się nad morze.
Co zabrać ze sobą na plażę?
- Przede wszystkim strój kąpielowy, a czasem nawet dwa. Gdy jest ciepło, kąpielówki szybko mogą wyschnąć, ale przy zmianie temperatury czasem lepiej jest się przebrać.
- Ręcznik kąpielowy, aby można się było wytrzeć i owinąć po wyjściu z wody.
- Nakrycie głowy – przewiewne i lekkie, które ochroni przed słońcem.
- Wodę do picia – pamiętajmy, aby w upalne dni dużo pić. Minimum 2 litry dziennie.
- Sprzęt do wody, jeśli potrzebujemy. Dla nieumiejących pływać przydadzą się dmuchane akcesoria- koła ratunkowe, materace, itp. Niezbędne będą dla dzieci, dla których warto też zabrać zabawki plażowe – łopatki, wiaderka, psikawki.
- Niezbędne dla plaży są także kremy z wyższym filtrem UV – słońca nad morzem odbija się od wody i piasku, więc nawet w niezbyt słoneczne dni indeks UV może być wysoki.
- Koc plażowy – dobrym rozwiązaniem jest taki, który ma spodnią warstwę nieprzepuszczającą wilgoci.
- Opcjonalnie można zabrać na plaże okulary do pływania i czepek, a takżeklapki plażowe i okulary słoneczne.
- Po plażowaniu przydadzą się też ubrania na przebranie, jeśli plazowe np. sie pomoczyły.
Przed wejściem na kąpielisko dobrze jest się również zapoznać z jego regulaminem. Może się bowiem okazać, że nie wolno tam wprowadzać np. psów.
Zapoznaj się także z informacją o stanie wody (wywieszana na tablicach przy wejściu na plażę), a także sprawdź, czy w danym dniu można się kąpać. Białą flaga na stanowisku ratowników oznacza, że kąpiel jest dozwolona, czerwona – zakazuje wejścia do wody. Ważne będą także oznaczenia na wodzie, czyli boje umieszczone w kąpielisku. Strefy dla nieumiejących pływać oznaczone są bojami koloru czerwonego, a głębokość wody wynosi do 120 cm. Natomiast bojami koloru żółtego oznaczono przestrzeń dla umiejących pływać, gdzie głębokość wody maksymalnie może mieć 4 m.
CZYTAJ TEŻ >> Udar słoneczny u dziecka - jak go rozpoznać?