Mięśnie dna miednicy dają o sobie znać jedynie przed menstruacją lub podczas owulacji, jednak to od nich zależy sprawność wszystkich narządów znajdujących się w okolicy. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku amerykański ginekolog dr Arnold Kegel opracował specjalne ćwiczenia mięśni dna miednicy, które odtąd nazywane są jego nazwiskiem. Ćwiczenia opracowane przez Kegla powinny wykonywać już młode kobiety. Z pewnością to zaprocentuje na przyszłe lata.
Mięsień Kegla i jego rola
- Sprawnie działający mięsień Kegla powoduje prawidłowe powstawanie odczuć przy stosunku płciowym, co daje ci pełną satysfakcję ze współżycia.
- Obsługując zwieracze odbytu i cewki moczowej nie dopuszcza on także do nietrzymania moczu, stolca i gazów.
- Sprawność tych mięśni ma dla ciebie wpływ przez całe życie. Począwszy od utrzymania ciąży i przebiegu porodu. Gdy ćwiczysz go, staje się on elastyczny, co ma duże znaczenie przy noszeniu dziecka przez okres ciąży oraz w trakcie porodu, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny. W czasie porodu ulega on w małym stopniu uszkodzeniu i szybciej wraca do swojego kształtu.
- Ma on funkcję stabilizacyjną. Sprawne mięśnie dna miednicy oraz mięśnie brzucha zmniejszają obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co przyczynia się do uniknięcia ewentualnych dolegliwości bólowych w tej okolicy.
Gdy mięsień Kegla przestaje być sprawny - niepokojące objawy
- Odczuwasz ciężkość w dole brzucha poza okresem menstruacji i owulacji.
- Wstajesz w nocy, by oddać mocz.
- Nie jesteś w stanie zatrzymać strumienia moczu podczas załatwiania się.
Ćwiczenia na mięśnie Kegla
Powinnaś najpierw umiejscowić mięśnie. Zatrzymaj strumień moczu podczas opróżniania pęcherza. Jeśli strumień się zatrzyma, znaczy to, że właśnie zostały użyte wszystkie mięśnie Kegla. Nie jest to jednak najlepszy moment na ich ćwiczenie. Częste wstrzymywanie moczu osłabia mięśnie, zamiast je wzmacniać. Innym sposobem na odnalezienie mięśni Kegla jest włożenie palca do pochwy i zaciśnięcie na nim mięśni. Jeśli wokół palca jest odczuwalny ucisk, a dno macicy się unosi, znaczy to, że mięśnie Kegla zostały napięte. Kiedy już wiesz, które mięśnie są mięśniami Kegla i jak je napiąć, wystarczy powtarzać tę czynność. Najpierw opróżnij pęcherz i usiądź wygodnie lub połóż się. Napięcie mięśni powinno trwać pięć sekund, tak jak i czas ich rozluźnienia. Takie ćwiczenie mięśni dna miednicy powtarzaj pięciokrotnie. Z czasem dojdziesz do dwudziestu pięciu powtórzeń, ale zwiększaj ich liczbę stopniowo. Później możesz także wydłużyć czas napięcia i relaksu mięśni do dziesięciu sekund. Mięśnie pochwy i odbytu możesz ćwiczyć w niemal każdej sytuacji. Wystarczy, że przed ćwiczeniem opróżnisz pęcherz i wygodnie usiądziesz. Ćwiczenia możesz wykonywać w pracy, podczas jazdy autobusem, czy w czasie oglądania telewizji. Ćwiczenia wykonuj trzy razy dziennie. Początkowo rób pięć powtórzeń i zwiększaj ich ilość z czasem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Przyczyny częstego oddawania moczu>>
Jak zimą chronić pęcherz?>>