Czkawka u noworodka: skąd się bierze i jak pomóc dziecku? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czkawka u noworodka: skąd się bierze i jak pomóc dziecku?

Czkawka u noworodka: skąd się bierze i jak pomóc dziecku?

Autor zdjęcia/źródło: Niemowlę @pixabay

Co powoduje czkawkę u noworodka? Czy jest czymś niebezpiecznym i dlaczego jest tak często? Czy czkawka sama przechodzi, czy możemy jakoś pomóc naszemu noworodkowi jej się pozbyć?

Czkawka polega na rytmicznych zupełnie mimowolnych skurczach przepony oraz mięśni klatki piersiowej. Powtarzające się skurcze powodują jednoczesny wdech i zamkniecie się głośni. Wtedy pojawia się charakterystyczny dźwięk. Czkawka u noworodka występuje powszechnie, pojawia się samoistnie i po pewnym czasie znika. Jest dolegliwością nieco męczącą ale nie stanowi większego zagrożenia.

Dlaczego noworodek ma czkawkę?

Czy wiecie, że dziecko jeszcze w łonie matki też miewa czkawkę? Ciekawe jest też to, że o ile człowieka dorosłego czkawka męczy, dla niemowlaka jest czymś co go bawi! Czkawka u noworodków i niemowląt pojawia się często, ale z czasem coraz rzadziej. Większą skłonność do czkawki maja wcześniaki, których układ nerwowy w momencie urodzenia nie jest wystarczająco dojrzały. Najczęściej powodem czkawki u noworodka może być:

  • zachłyśniecie się lub połkniecie powietrza podczas jedzenia – zdarza się gdy dziecko je łapczywie niewłaściwie uchwyci pierś lub w smoczku jest za duży otwór

  • zbyt duża, jednorazowo, ilość jedzenia i przepełniony brzuszek

  • zbyt niska temperatura otoczenia i odczucie zimna przez noworodka – czasem ulgę przyniesie założenie cienkiej czapeczki (dziecko traci dużo ciepła przez główkę)

  • głośny śmiech podczas którego niemowlę połyk dużo powietrza. Zdarza się to także dorosłym...

Jak pozbyć się czkawki u noworodka?

Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny czkawki. Jeśli powodem jest zbyt obfity posiłek dla małego brzuszka, wtedy najlepiej jest poczekać aż pokarm sam przesunie się dalej. Jeśli natomiast dziecko „nałyka się” powietrza śmiejąc się lub podczas zbyt szybkiego jedzenia, wówczas ulgę może przynieść noszenie w pozycji pionowej i poklepywanie po pleckach, aż do momentu charakterystycznego odbicia się. Jeśli natomiast czkawkę spowodowała zbyt niska temperatura w pomieszczeniu lub zmarzniecie maluszka, dobrze jest naj najszybciej ogrzać pomieszczenie, założyć dodatkowa warstwę ubrania lub podać coś ciepłego do picia – przystawić do piersi, lub ciepłą wodę z butelki. Nie stosujmy porad „medycyny ludowej”: podawania cukru, przestraszenia lub powstrzymywania oddechu!

Kiedy czkawka u noworodka może być groźna?

Czkawka trwająca kilka minut nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli czkawka trwa kilka godzin i utrudnia dziecku normalne funkcjonowania trzeba zgłosić się do lekarza. Czkawka pojawiająca się kilka razy na dobę i trwająca ponad godzinę może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowy. Natomiast częsta i długo utrzymująca się czkawka może być objawem poważnych chorób ośrodkowego układu nerwowego, chorób metabolicznych i jamy brzusznej.

CZYTAJ TEŻ:

<<< Co widzi noworodek?

<<< Co robić żeby noworodek spał spokojnie?