Czy bieganie może być kontuzjogenne? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy bieganie może być kontuzjogenne?

Czy bieganie może być kontuzjogenne?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych uprawianych na świecie. Z względu na brak wymagań sprzętowych i możliwość jej wykonywania w każdych warunkach, cyklicznie przybywa nowych amatorów tego sportu. Oczywiście, podobnie jak każda inna aktywność fizyczna, bieganie może prowokować pojawianie się urazów. Jaki jest mechanizm ich powstawania? Jak uchronić się przed kontuzjami?

Bieganie - najczęstsze urazy

Kontuzje w sporcie mogą być prowokowane przez wiele czynników, które są charakterystyczne dla danej dyscypliny lub po prostu wynikają z niefortunnych upadków. Zdecydowanie najpowszechniejszym urazem biegaczy jest skręcenie stawu skokowego górnego spowodowane nierównością podłoża, brakiem rozgrzewki lub zaburzeniami w napięciu mięśni kończyny dolnej. Jednorazowe skręcenie kostki skutkuje najczęściej powtarzaniem się tej kontuzji w przyszłości. Innym urazem charakterystycznym dla tej dyscypliny sportu jest kolano biegacza, czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Objawia się on dolegliwościami bólowymi podczas biegania, które ustępują w spoczynku. Zmiany przeciążeniowe występują natomiast u amatorów, u których niepoprawnie dobrane obciążenia i intensywność treningu skutkują pojawianiem się zmian strukturalnych w obrębie kończyny dolnej i stawów miednicy.

Profilaktyka to podstawa

Prawidłowo wykonany trening wymaga nie tylko racjonalnego dobrania szybkości biegu i dystansu, ale również i przygotowania tkanek do wysiłku. Efektem odpowiednio wykonanej rozgrzewki jest:

  • zwiększenie ciepłoty ciała, które chroni mięśnie i ścięgna przed urazami
  • zwiększenie elastyczności torebek stawowych
  • poprawienie wentylacji płuc

To właśnie nieefektywna rozgrzewka jest przyczyną występowania kontuzji, ponieważ przygotowania do biegania są często pomijane, a w przyszłości konsekwencją tego jest pojawienie się dolegliwości bólowych i urazów ograniczających dalsze uprawianie sportu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dobór obuwia, które będzie amortyzować obciążenia przenoszone na dystalne części ciała, czyli w tym przypadku stopy. Dla funkcjonowania stawów obwodowych najkorzystniejsze jest bieganie po lekko utwardzonym podłożu, którego powierzchnia będzie imitować bieżnię lekkoatletyczną. Bieganie po asfalcie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ charakteryzuje się on dużą twardością, co prowadzi do powstawania zmian przeciążeniowych w obrębie kolan i stawów skokowych.

Bieganie to świetny sposób na dostarczenie swojemu organizmowi zalecanej dawki aktywności fizycznej. Umiarkowany wysiłek fizyczny niesie ze sobą korzyści związane z regulowaniem przemian metabolicznych i ciśnienia tętniczego oraz wzrostem wytrzymałości i siły reakcji układu odpornościowego. Podobnie jak podczas uprawiania każdego innego sportu, bieganie wymaga ostrożnego dobierania obciążeń i wykonywania rozgrzewki oraz ćwiczeń rozciągających pod koniec treningu. Stosując się do wyżej wymienionych zaleceń, uprawianie tej dyscypliny sportu umożliwia utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego na dobrym poziomie przez wiele lat.