Czy da się samodzielnie wymienić okno? Odpowiadamy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy da się samodzielnie wymienić okno? Odpowiadamy

Czy da się samodzielnie wymienić okno? Odpowiadamy

Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe

Wiosna to czas, kiedy pogoda sprzyja remontom w domu. Bardzo często decydujemy się na samodzielne wykonanie mniejszych lub większych napraw, kierując się przede wszystkim chęcią zaoszczędzenia oraz dostępnością produktów łatwych w montażu. Jedną z takich prac jest wymiana okien.

Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z prawidłowym montażem okien? Czy w niektórych przypadkach, takich jak montaż okna dachowego, lepiej zaufać specjaliście?

Samodzielne prace remontowe to oszczędność pieniędzy, ale także czasu. W sezonie na ekipę remontową trzeba poczekać kilka tygodni. Część napraw bez problemu możemy wykonać sami. Niektóre wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, materiałów i fachowej wiedzy - szczególnie te, które mają bezpośredni wpływ na izolację cieplną domu. W przypadku okien dachowych z pewnością warto skorzystać z pomocy specjalistów, jednak odpowiednie przygotowanie i postępowanie zgodnie ze wskazówkami producenta pomoże nam przeprowadzić skuteczny oraz prawidłowy montaż samodzielnie. 

Montaż prosty i skuteczny

Nieszczelne okna to jedna z głównych przyczyn utraty ciepła, dlatego tak ważny jest szczelny montaż bez mostków cieplnych. Jak wstawia się okna dachowe? W pierwszej kolejności należy usunąć stare okno i dokładnie oczyścić otwór z zanieczyszczeń. Ewentualne ubytki warto od razu uzupełnić zaprawą tynkarską, a następnie wstawić nowe okno w otwór okienny zgodnie z zaleceniami producenta.

Ramę koryguje się przy pomocy specjalnych drewnianych klinów lub uchwytów, które rozmieszczamy co kilkanaście centymetrów. Gdy mamy pewność, że okno znajduje się w odpowiedniej pozycji możemy przystąpić do wypełniania przestrzeni pomiędzy ramą a otworem niskoprężną pianką montażową. Kiedy preparat wystygnie, usuwamy kliny i powstałe po nich miejsca wypełniamy pianką. Silikon zastygnie prawdopodobnie już po kilku godzinach, ale zanim zaczniemy otwierać i zamykać okno, warto odczekać kilkanaście godzin.

Dodatkowo zabezpieczamy miejsce styku ram i parapetów (wewnętrznych i zewnętrznych) materiałem uszczelniającym, np. silikonem sanitarnym. Na koniec zostają nam prace estetyczne – wyrównanie i ewentualne pomalowanie tynku oraz ścian wewnętrznych, mycie ram czy montaż rolet.

Okna dachowe – na co warto zwrócić uwagę?

Okna dachowe są bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych, dlatego ich montaż powinien być dokładny i profesjonalny. Przy samodzielnej instalacji warto wybrać okno, którego wstawienie w jak najmniejszym stopniu ingerować będzie w konstrukcję dachu. Najlepszym rozwiązaniem będzie okno, które montuje się na krokwiach, wystarczy wtedy wyciąć odpowiedniej wielkości otwór i postępować tak jak przy oknie tradycyjnym. Warto jednak w tym przypadku poświęcić większą uwagę zabezpieczeniu oraz izolacji zewnętrznej przestrzeni wokół okna.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika lorenzo
    lorenzoIkona zgłaszania komentarza
    nie no jak samodzielnie w życiu. Okna muszą być profesjoalnie zamontowane, dobrze osadzone i ciepły montaż. Nikt nam tak nie zrobi, jak profesjonalna firma. Rozmawiałam o tym ze sprzedawcą okien Oknoplastu po tym jak je zamówiliśmy. Porządny salon sprzedażowy zapewni montaż. Tak też było w naszym przypadku. Sami montując możemy sobie więcej szkód narobić niż pożytku. Źle to zrobimy i później fachowcy będą musieli od nowa montować co grozi uszkodzeniem ścian i elewacji.