Polub Familie.pl na Facebooku
Czy i jak samodzielnie leczyć dziecko
Gdy zachoruje malutkie niemowlę, zwykle od razu idziemy z nim do lekarza. Starszaka często jednak próbujemy leczyć sami. Jak to robić bezpiecznie i skutecznie, radzą eksperci.
Leczenie przyczynowe i objawowe
Leki możemy podzielić na te, które likwidują przyczynę choroby i te, które łagodzą jedynie jej objawy.
Jeśli przyczyna dolegliwości jest mało groźna i jednocześnie trudna do usunięcia (jak przy banalnych infekcjach wirusowych), poprzestaje się na łagodzeniu lub likwidowaniu objawów, a przyczyna ustępuje sama. Jeżeli nie można jej lekceważyć, niezbędne jest leczenie przyczynowe i równocześnie objawowe - dla złagodzenia przykrych, a nieraz także niebezpiecznych symptomów (jak np. przy ataku astmy).
Leki zwalczające przyczynę choroby mają z reguły silniejsze działanie i zwykle stosuje się je tylko z przepisu lekarza. Specyfiki sprzedawane bez recepty z reguły jedynie łagodzą dolegliwości.
Wiele nazw, ten sam lek
Zanim podamy dziecku lekarstwo, koniecznie zapoznajmy się z jego składem. Każdy specyfik składa się z tzw. substancji czynnej, która decyduje o jego działaniu oraz z substancji pomocniczych, przesądzających o jego postaci (np. tabletka lub płyn). Ponieważ różne firmy farmaceutyczne mogą produkować leki oparte na tej samej substancji czynnej, więc w aptekach można kupić wiele specyfików o tym samym działaniu, różniących się nazwami i cenami. Tak jest np. z paracetamolem. Występuje on nie tylko w składzie leku pod tą nazwą, ale także w Panadolu, Apapie, Efferalganie. Jeśli podamy dziecku nie jeden, lecz dwa z tych środków, przedawkujemy!
Jeżeli leki zawierają więcej niż jedną substancję czynną, a także w razie innych wątpliwości, najlepiej poradzić się lekarza lub farmaceuty.