Z problemem wypadania włosów po ciąży zmaga się zdecydowana większość kobiet i jest to zupełnie normalne. Odpowiadają za nią głównie zmiany hormonalne. Oto, na czym polega tzw. łysienie telogenowe.
Estrogen a fazy wzrostu włosa
Proces wzrastania włosów można zasadniczo podzielić na 3 etapy. Są to:
- anagen, czyli faza wzrostu – w macierzy włosa zachodzą wówczas podziały komórkowe, które powodują przyrost kosmyków; trwa zazwyczaj ok. 2-7 lat;
- katagen – faza przejściowa, podczas której wygasają procesy podziałów komórkowych, a włos przygotowuje się do wypadnięcia; trwa 2-14 dni;
- telogen – faza wypadania włosów; trwa 2-4 miesiące.
Warto pamiętać, że na przebieg cyklu wzrostu włosa ma wpływ wiele czynników – także te hormonalne. To właśnie one odgrywają kluczową rolę w trakcie ciąży, kiedy to poziom estrogenu w kobiecym organizmie ulega znacznemu podwyższeniu. W efekcie nie dochodzi do katagenu, a co za tym idzie – włosy wypadają znacznie rzadziej.
Co jednak dzieje się tuż po porodzie? Stężenie hormonów stopniowo wraca do normy, co oznacza spadek poziomu estrogenu i przywrócenie prawidłowego cyklu wzrostu włosów. W efekcie kosmyki, których naturalne wypadnięcie zostało zatrzymane, zaczynają „nadrabiać zaległości” i wypadać w dużych ilościach. Proces ten może wydawać się dość gwałtowny, pamiętaj jednak, że sytuacja unormuje się po ok. 6-9 miesiącach od porodu.
Czy wzmożoną utratę włosów po ciąży da się powstrzymać?
Związane z huśtawką hormonalną wypadanie włosów po ciąży trudno jest ograniczyć. Organizm musi pozbyć się włosów, które miały wypaść wcześniej. Warto jednak zadbać w tym okresie o ich troskliwą pielęgnację i, co najważniejsze, podjąć działania, które będą sprzyjały wzrostowi nowych kosmyków. Aby bowiem fryzura odzyskała dawną gęstość, muszą pojawić się włosy, które „wypełnią pustkę”. Co to oznacza w praktyce?
- Obchodź się z włosami delikatne – nie szarp ich i nie stylizuj zbyt intensywnie, aby nie doprowadzić do ich dalszego osłabienia.
- Zatroszcz się o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Pamiętaj, że na etapie karmienia piersią potrzebujesz nieco więcej energii niż zwykle, ponieważ zużywasz ją na wyprodukowanie pokarmu.
- Dostarcz sobie odpowiednich dawek biotyny, niacyny, kwasu pantotenowego, żelaza, cynku, miedzi, selenu oraz manganu – wspomagają one kondycję włosów. Ich poziom pomoże Ci wyrównać dobrze skomponowana dieta lub suplementacja. Jeśli sięgniesz po to drugie rozwiązanie, upewnij się, że produkt, który wybierzesz, jest przeznaczony dla młodych mam. Ten warunek spełnia m.in. VITAPIL® Mama – stworzony dla pań karmiących piersią.
Powrót Twoich kosmyków do idealnego stanu potrwa dłuższą chwilę. Aby go nieco przyspieszyć, warto o nie zadbać już od pierwszych tygodni po porodzie. Po kilku miesiącach prowadzenia zdrowej diety, suplementacji i uważnej pielęgnacji dostrzeżesz, że włosy znów stają się bujne i mocne.