Czy wyprawka do szpitala to jedyne, o czym musisz pamiętać przed porodem? Zobacz - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy wyprawka do szpitala to jedyne, o czym musisz pamiętać przed porodem? Zobacz

Czy wyprawka do szpitala to jedyne, o czym musisz pamiętać przed porodem? Zobacz

Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne

Odliczasz tygodnie do wyznaczonego terminu porodu? Już teraz zacznij się do tego dnia przygotowywać. Poza kompletowaniem wyprawki pamiętaj o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym ze spokojem udasz się do szpitala w momencie rozpoczęcia akcji porodowej.

Kobieta oczekująca na poród nie powinna ograniczać się wyłącznie do mentalnego przygotowania. Na zapewnienie spokoju psychicznego wpływa także dopięcie na ostatni guzik wiele innych kwestii okołoporodowych.

Wyprawka do szpitala to dopiero początek

Wyprawka do szpitala to jeden z głównych elementów przygotowań do narodzin dziecka. Koniecznością jest skompletowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów, które przydadzą się mamie i noworodkowi na czas pobytu poza domem.

Wyprawka do szpitala dla mamy powinna uwzględniać takie rzeczy jak np.:

  • koszula do porodu
  • 2-3 koszule do karmienia
  • cienki szlafrok
  • 2 biustonosze do karmienia
  • majtki jednorazowe
  • wkładki laktacyjne
  • podkłady poporodowe
  • maść na pękające brodawki
  • klapki pod prysznic
  • kosmetyki pielęgnacyjne
  • akcesoria higieniczne.

Wyprawka do szpitala dla noworodka powinna obejmować m.in.:

  • kilka sztuk ubranek różnego rodzaju (np. 3 sztuki body, 3 pajacyki, 3 półśpiochy, 3 kaftaniki)
  • 2 czapeczki bawełniane
  • 2-3 pary skarpetek
  • rękawiczki niedrapki
  • małą paczkę pieluch jednorazowych
  • kilka sztuk pieluch tetrowych
  • chusteczki nawilżane
  • akcesoria kąpielowe
  • cienki kocyk, rożek lub otulacz.

Ponadto wyprawka do szpitala powinna zawierać odzież przeznaczoną na powrót do domu. Może być jednak dostarczona w oddzielnej torbie – już w dnu wypisu.

Niezbędne dokumenty

Przyjęcie na oddział do szpitala możliwy jest wyłącznie po dostarczeniu odpowiednich dokumentów. Dlatego wyprawka do szpitala powinna obejmować również teczkę z wszelkimi wynikami badań. Koniecznie muszą się w niej znaleźć takie badania jak np. grupa krwi z czynnikiem Rh, odczyn Coombsa, odczyn WR, wynik ostatniego USG robionego po 36 tygodniu ciąży, ostatnia morfologia i badanie moczu, badanie HBs wykonane po 32 tygodniu ciąży, badanie GBS.

Ponadto należy zabrać ze sobą kartę ciąży oraz dowód osobisty.

Zapewnienie opieki pozostałym dzieciom

Jeżeli nie jest to Twój pierwszy poród, musisz zadbać o zapewnienie opieki nad pozostałymi dziećmi podczas Twojej nieobecności. Sprawa jest ułatwiona, jeśli partner może zająć się pociechami – wówczas inna opieka nie jest koniecznością. Problem pojawia się wówczas, gdy tata nie może wziąć urlopu. Dlatego ważne jest, by na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu poszukać opiekunki lub popytać bliskie osoby o możliwość udzielenia wsparcia.

Przygotowanie posiłków na pierwsze dni po powrocie ze szpitala

Pobyt w szpitalu jest wyczerpujący. Dlatego po powrocie do domu zwykle ostatnią rzeczą jest chęć przyrządzania posiłków. Jeśli Twój partner nie jest kucharzem doskonałym, a nie możesz liczyć na pomoc osób bliskich, przygotuj posiłki nieco wcześniej. Ugotuj porcje na kilka dni z wyprzedzeniem i umieść je w zamrażalniku. Potem wystarczy je tylko odgrzać i... domowy obiad gotowy.

Zrealizowanie zaległych domowych spraw

Przed porodem „domknij” wszystkie niezrealizowane dotąd sprawy domowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka nie będziesz miała na nie czasu.

Poproś partnera lub fachowca o pomoc w naprawie cieknącego kranu, cieknącej zmywarki lub zlikwidowaniu innych usterek. Poproś o wsparcie przy sprzątaniu mieszkania, itp. Im więcej kwestii załatwisz wcześniej, tym więcej czasu będziesz mogła poświęcić sobie i swojemu nowo narodzonemu dziecku (oraz pozostałym pociechom, jeśli je masz).

Wizyta u kosmetyczki i u fryzjera

Przed porodem powinnaś znaleźć również czas dla siebie. Ostatnie tygodnie przed narodzinami dziecka to dobry moment, aby zadbać o wygląd i poprawić samopoczucie.

Udaj się do kosmetyczki, by skorzystać z łagodnych zabiegów oczyszczających twarz – wyłącznie dedykowanych kobietom w ciąży. Wykonaj manicure i pedicure – pamiętaj jednak, aby tuż przed terminem porodu nie malować paznokci na ciemny kolor. Nie zaleca się również zakładania tipsów, przedłużania paznokci żelem lub malowania płytki lakierem hybrydowym.

Zapisz się na wizytę do fryzjera, by podciąć końcówki oraz delikatnie zmienić uczesanie. Wiele kobiet decyduje się na ścięcie włosów – ich zdaniem krótka fryzura nie przeszkadza w opiece nad dzieckiem. Ty jednak nie musisz podejmować aż tak odważnych kroków – wystarczy, że tylko podetniesz końcówki lub nadasz uczesaniu ładniejszy kształt.

Przygotowanie ciała do porodu

Na kilka dni przed wyznaczonym terminem porodu, przygotuj w domu swoje ciało. Przeprowadź depilację nóg, pach oraz okolic bikini. Do tego celu nie używaj wosków czy urządzeń laserowych. Zbędne owłosienie najlepiej usunąć tradycyjną maszynką do golenia, golarką, pastą cukrową lub ewentualnie depilatorem.

Okres okołoporodowy wymaga załatwienia wielu spraw. Pamiętaj o nich wszystkich i rozpocznij ich realizację kilka tygodni przed wyznaczoną datą porodu. Dzięki temu – w momencie pierwszych skurczów porodowych – do szpitala udasz się bez obaw, że pozostawiłaś niezrealizowane zadania. 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika narcyzek
    narcyzekIkona zgłaszania komentarza
    trzeba też pamietać o karcie ciąży i dowodzie, torbę mąż zawsze moze dowieźć. U nas torba była spakowana ale nie kupiliśmy kilku rzeczy tj rożek, żadnego kremu na odpażenia ani podrażnienia sutków. Na szczęście mąż poszedł do apteki i polecono mi kilka kremów na sutki to akurat kupiliśmy motherlove naturalny- położna go polecała i naprawdę mega się sprawdziła a na odparzenia linomag .
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Najważniejsze, to torba do szpitala dla mamy. Dla dziecka u nas zawsze mozna cos dowieźć, gdy już się urodzi nawet. No i zapewnienie opieki dzieciom, jeśli są w domu. Z tym może być problem, bo tata nie zawsze dostanie wolne w pracy...