Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2021-02-02 10:58:52
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Canva
Wraz z wiekiem, już od ok. 26 roku życia, produkcja kolagenu w organizmie ludzkim zaczyna stopniowo zwalniać. Wpływ na to mają również choroby autoimmunologiczne, czynniki wynikające ze stylu życia takie jak zbyt wysoka ekspozycja na słońce, czy dieta bogata w cukier. Obniżenie się poziomu kolagenu widoczne jest często w kondycji skóry, włosów czy paznokci, a także w postaci dolegliwości bólowych wynikających z ograniczonej ruchomości niektórych stawów. Warto, aby osoby, które obserwują u siebie choć jeden w wymienionych czynników, przeanalizowały swoją dietę, która może być niedoborowa w kolagen.
Dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie jej o suplement diety serii Kolagenum Franciszka taki jak liofilizowany kolagen, który wspiera włosy, stawy, skórę czy zęby.
Kolagen występuje w sposób naturalny w produktach takich jak: golonki, galaretki z nóżek wieprzowych, galaretki z kurzych łapek, podroby, przetwory mięsne czy galaretki owocowe. Niestety, duże ilości żelatyny pomimo swoich drogocennych właściwości dla stawów, niekoniecznie wpływają pozytywnie na zdrowie całego organizmu. Dla przykładu - treściwy rosół, który nie powinien być spożywany codziennie. Należy również mieć na uwadze, iż nawet przy staraniach dostarczania kolagenu z pożywienia, może on nie wypełniać dziennego zapotrzebowania na tego typu białko (widoczne jest to zwłaszcza w podeszłym wieku). Specyficzną grupą są także sportowcy, którzy stosują indywidualne diety. Są one dopasowane tak, aby osiągać maksymalne efekty i często wykluczają spożycie takich potraw, jak golonka czy rosół. Dlatego, zarówno osoby w podeszłym wieku jak i sportowcy, powinny mieć świadomość jak istotna jest odpowiednia jego suplementacja.
Z pomocą przychodzi produkt Collagen Max serii Activ Health, który zawiera hydrolizowany kolagen pochodzenia rybiego wraz z dodatkiem liofilizowanych owoców bogatych w witaminę C, takich jak żurawina, aronia czy czarna porzeczka.
Sam kolagen to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny element jakim jest witamina C. Nie od dziś wiadomo, że człowiek nie potrafi magazynować oraz produkować witaminy C, stąd też musi być ona dostarczana z zewnątrz. Pełni ona szereg istotnych funkcji, a w tym m. in. bierze udział w syntezie kolagenu typu I i III, uczestnicząc w powstawaniu wiązań kolagenu. Otóż niektóre aminokwasy, w tym prolina i lizyna, by móc utworzyć cząsteczkę kolagenu, muszą przejść proces chemiczny zwany hydroksylacją. Bez witaminy C ten proces nie zajdzie, a cząsteczka kolagenu nie zostanie zbudowana prawidłowo.
Jeżeli decydujemy się, aby niedobory uzupełniać z dietą warto zadbać o takie produkty jak dzika róż, żółta papryka czy czarna porzeczka. W przypadku, kiedy dostrzegamy w diecie niewystarczające ilości kolagenu, warto sięgnąć po suplement diety zawierający zarówno hydrolizowany kolagen jak i dodatek witaminy C pochodzący np. z dzikiej róży.
Wyróżniamy co najmniej kilkadziesiąt typów kolagenu, aż 90% kolagenu w organizmie zaliczyć można do trzech kategorii. Wśród nich wymienić należy Typ I, Typ II oraz Typ III. Aż dwa z nich mogą pochodzić od ryb, krów, świń czy kurczaków. Za jeden z bardziej wartościowych specjaliści uznają ten pochodzenia rybiego, ponieważ ma praktycznie identyczną zgodność komórkową z kolagenem ludzkim. Białko to zawiera wiele z tych aminokwasów, które wchodzą w skład ludzkiego organizmu, co pozwala mu trafić do źródła problemu.
Producent suplementów diety ELENA stworzył znakomitą linię produktów bazujących na kolagenie pochodzenia rybiego w formie hydrolizatu lub liofilizatu. Marka ta stawia przede wszystkim na jakość produktów, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, produkty wzbogacane są o liofilizowane owoce zawierające witaminę C, która pełni istotną rolę w procesie powstawania kolagenu.
W badaniach opublikowanych w 2014 r. dotyczących doustnej suplementacji wybranych peptydów kolagenowych udowodniono, iż mają korzystny wpływ na fizjologię skóry człowieka. Warto podkreślić, że badanie wykonywane było z podwójnie ślepą próbą i kontrolą placebo. Celem pracy było zbadanie skuteczności hydrolizatu kolagenu (CH) składającego się z peptydów kolagenowych na jakoś skóry związaną ze starzeniem się.
Oceniano elastyczność skóry, wilgotność skóry, utratę wody przez naskórek i szorstkość skóry. Wśród grup, którym podawano hydrolizat kolagenu zaobserwowano istotne różnice przede wszystkim w elastyczności skóra. Badania wykonano również w odstępie 4 tygodni po zaprzestaniu brania suplementu. Wykazano, iż nadal były widoczne różnice w elastyczności skóry względem osób otrzymujących placebo.
Kolejnym badaniem, które warto przytoczyć jest to wykonane w Penn State University w University Park w Pensylwanii. Badanie dotyczyło stosowania hydrolizatu kolagenu jako suplementu diety u sportowców z bólami stawów związanymi z aktywnością fizyczną. Było to 24-tygodniowe badanie kliniczne, które wykazało poprawę bólu stawów u sportowców, którym podawano hydrolizat kolagenu będący suplementem diety. Wyniki tego badania mają wpływ na stosowanie hydrolizatu kolagenu do wspomagania zdrowia stawów i prawdopodobnie zmniejszania ryzyka pogorszenia stanu stawów w grupie wysokiego ryzyka.
O autorze: Jestem specjalistą z zakresu żywienia człowieka. Jako magister Dietetyki posiadam wiedzę oraz doświadczenie pozwalające pomagać pacjentom zadbać o swoje zdrowie oraz sportowcom, chcącym poprawić swoje wyniki. Poza prowadzeniem indywidualnych pacjentów jestem także wykładowcą dietetyki na uczelniach, opierającym swoje wykłady o EBM (evidence based medicine) co sprawia, iż wiarygodność prezentowanej wiedzy znajduje potwierdzenie w literaturze naukowej. Ponadto jako pracownik Inspekcji Sanitarnej, posiadam szeroką wiedzę na temat bezpieczeństwa żywności i suplementów diety.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.