Dieta dziecka w szkole, która pomaga się uczyć! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dieta dziecka w szkole, która pomaga się uczyć!

Dieta dziecka w szkole, która pomaga się uczyć!

Autor zdjęcia/źródło: pressfoto / Freepik

Twoje dziecko jest zdolne, a mimo to ma problemy z nauką? Wiedza szybko mu ucieka z głowy? Zmień dietę malucha, a zauważysz poprawę jego pamięci i koncentracji. Jakie produkty pomogą dziecku w nauce?

Dieta dziecka powinna być różnorodna. Dzięki temu organizm otrzymuje optymalną dla niego dawkę wszystkich składników mineralnych i witamin. Pomaga to w utrzymaniu prawidłowej gospodarki w całym organizmie oraz usprawnia umysł, poprawia koncentrację, przeciwdziała senności i zmęczeniu oraz dodaje energii do działania. Te wszystkie elementy przekładają się na wyniki w nauce, no bo przecież bystry i spostrzegawczy uczeń więcej zauważy i zapamięta niż dziecko znudzone i ospałe. Dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie, dzięki czemu może pomagać lub przeszkadzać w zdobywaniu wiedzy i cennych umiejętności. Zadbaj więc o to, aby dostarczała ona dziecku jak najwięcej energii do działania i chęci do nauki.

Dieta dla mózgu dziecka - kilka wskazówek na dobry początek

  1. Zacznij od śniadania – pamiętaj, żeby nie wypuszczać dziecka z domu bez śniadania. Zjedzenie tego pierwszego posiłku doda maluchowi energii i pobudzi pracę mózgu na cały dzień.
  2. Zdrowe przekąski – zamiast chipsów i batoników do plecaka spakuj dziecku orzechy włoskie, ziemne lub laskowe, migdały, pestki z dyni i owoce suszone oraz świeże, które zawierają dużo witamin, magnezu, potasu i minerałów wspomagających pracę mózgu i wpływających pozytywnie na układ nerwowy. Dzięki temu działają na poprawę koncentracji i zdolność zapamiętywania.
  3. Coś do picia – zamiast kolorowych i gazowanych napoi zawierających sztuczne słodziki i barwniki, które dają tylko chwilowy zastrzyk energii, a następnie powodują osłabienie koncentracji i senność, daj dziecku niegazowaną wodę mineralną. Jeśli maluch nie lubi samej wody dodaj do niej owoce. Dobre będą też soki owocowe i lekkie herbatki owocowe.
  4. Treściwy obiad – zadbaj o to, by maluch zjadł obiad w domu lub szkole o właściwej porze, czyli we wczesnych godzinach popołudniowych i w odpowiedniej ilości. Jednak nawet od ilości ważniejsza jest jakość tego posiłku. Kotlet schabowy i ziemniaki na długo zaspokoją głód i dodadzą energii, ale nie uzupełnią wystarczająco zapotrzebowania młodego organizmu na witaminy i minerały. Dodaj więc do takiego obiadu sałatkę albo pieczone lub gotowane warzywa (brokuły, szparagi, marchewkę czy groszek). Chociaż raz w tygodniu pamiętaj o przygotowaniu ryby, która jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 – podstawowego budulca mózgu.
  5. Lekka kolacja i zdrowy sen – Po całym dniu intensywnych zajęć fizycznych i umysłowych w szkole dziecko na 2-3 godziny przed snem powinno zjeść jeszcze lekką kolację. W czasie snu w mózgu zapisują się zdobyte w ciągu dnia informacje zadbaj więc o to, aby maluch miał spokojny i głęboki sen nie przerywany wstawaniem do łazienki czy bólami brzucha z powodu zbyt obfitej lub późnej kolacji.

Co powinno jeść dziecko, aby dobrze się uczyć?

Już w wymienionych wskazówkach znalazło się wiele produktów, które dostarczą cennych dla mózgu substancji odżywczych. Należy pamiętać, że mózg składa się głównie z wody i tłuszczu, które odżywiają neurony i dzięki temu usprawniają połączenia nerwowe w mózgu. Dodatkowo do jego sprawnej pracy potrzebne są cukry, które są paliwem mózgu. Zamienia on je bowiem na energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Znając zasadę działania mózgu łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednią dla Twojego dziecka dietę wspierającą jego rozwój intelektualny. Co konkretnie powinno jeść Twoje dziecko?

Owoce

Jagody i sok z granatu zawierają antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. Dzięki temu chronią mózg przed uszkodzeniami. Banany zawierają dużo potasu, który usprawnia układ mięśniowy i nerwowy. Połączenia nerwowe w mózgu pozwalają na przewodzenie sygnałów co usprawnia pamięć. Awokado zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (budulec dla mózgu), usprawnia działanie układu krwionośnego, dzięki czemu witaminy i minerały są prawidłowo i sprawnie rozprowadzane po całym organizmie.

Warzywa

Zwłaszcza warzywa strączkowe i zielone, które stabilizują stężenie glukozy we krwi. Glukoza, czyli cukier to paliwo dla mózgu, który przerabia on na energię. Maluch powinien jeść dużo brokułów, kiełków, sałat, groszku, fasolki szparagowej, soczewicy. Dodatkowo pomidory i ziemniaki, które zawierają dużo potasu, produkty zbożowe – cenne źródło żelaza i kasze bogate w magnez.

Ryby

Szczególnie tłuste ryby morskie takie jak makrela, łosoś czy śledź są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3, które korzystnie wpływają na układ nerwowy. Dzięki temu u dziecka poprawiają one koncentrację, wspomagają naukę czytania i liczenia, wpływają na zwiększenie motywacji i chęci do działania. Ryby zawierają również wiele witamin takich jak A, D, E oraz mikroelementów – żelazo, selen, jod. Nasza dieta często nie jest w stanie wystarczająco pokryć zapotrzebowania organizmu na wszystkie te składnik, dlatego warto uzupełniać je za pomocą suplementów diety.

Dodatkowe wsparcie

Dzieciom już od 1 roku życia warto dodatkowo podawać tran, który zawiera cenne dla prawidłowej pracy mózgu kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz witaminy i minerały. Wszystkie te składniki znajdziesz w tranie Multiomega 3 Junior "Bystrzy i Zdrowi" o Smaku Owoców Tropikalnych. Produkt ten zawiera bogaty w Omega 3 olej z ryb morskich oraz niezbędne dla rozwoju fizycznego i intelektualnego dziecka witaminy i minerały. Cynk i jod usprawniają funkcje poznawcze, biotyna, niacyna, ryboflawina, tiamina, witamina B6 i kwas foliowy wpływają pozytywnie na układ nerwowy oraz funkcje psychologiczne. Zmniejszają uczucie wyczerpania i znużenia, dodają energii. Cynk oraz witaminy D i K zapewniają zdrowe kości i zęby dziecka, a także wzmacniają odporność organizmu na infekcje. Tran jest nie tylko zdrowy, ale też smaczny. Dzięki wyjątkowej konsystencji gęstego syropu i smakowi owoców tropikalnych jest pozbawiony rybiego posmaku i nie spływa z łyżeczki. Posmakuje każdemu uczniowi, a stosowany regularnie usprawni jego pamięć i koncentrację, co pomoże mu w zdobywaniu najlepszych stopni i cennej wiedzy w szkole. Dodatkowo teraz znajdziesz go również w zestawie z praktycznym lunchboxem, w który zapakujesz dziecku zdrowe drugie śniadanie do szkoły. Pudełko na kanapki oraz opakowanie tranu ozdobione jest wizerunkiem znanej i lubianej przez dzieci świnki Peppa. Z pewnością zachęci to malucha do picia tranu i zabierania ze sobą do szkoły śniadania w tak pięknym pudełku.

Promocyjne zestawy Multiomega 3 Junior "Bystrzy i Zdrowi" do  kupienia TUTAJ>>

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pierwsze dni w przedszkolu - jak je przetrwać?

Twoje dziecko idzie właśnie do przedszkola? Jak przygotować siebie i malucha do nowego etapu w życiu?



Jak zapobiegać chorobom dziecka w przedszkolu i szkole?

Rozpoczęcie edukacji dziecka to dla całej rodziny wielkie przeżycie. Jak się przygotować, aby uniknąć stresu i nawracających chorób?



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Dieta jest ważna. Dobrze że w końcu i szkoły robią nacisk na takie rzeczy. Zniknęły słodycze ze sklepików a to juz duzo