Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-08-16 12:42:51
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Dla małych dzieci może być to syrop z ibuprofenem lub paracetamolem. Dla dorosłych tabletki z wymienionymi substancjami lub inne preparaty, które dobrze tolerujemy. Przydadzą się podczas bólu głowy, podczas miesiączki, przy bólu zęba czy w zwalczaniu gorączki podczas przeziębienia. Ważne jest to, aby stosować skuteczne dawki leków. Nie jest to oczywiste, szczególnie w przypadku dzieci. Często sugerowane przez producenta dawki są za niskie. Zmartwiony rodzic obawia się, że lek nie działa bo gorączka nie spada. Tymczasem po przeliczeniu (np. poprzez dostępny online kalkulator dawki leków) okazuje się, że podana dawka nie miała prawa zadziałać, gdyż byłą zwyczajnie za niska.
W domu często zdarza nam się skaleczyć. Oczywiście w pierwszej kolejności należy umyć ranę wodą i mydłem. Aby zatamować ewentualne krwawienie należy zastosować opatrunek uciskowy i odczekać pewien czas, aż naturalne procesy krzepnięcia zatamują wypływ krwi. Jeżeli zranione miejsce narażone jest na drażnienie, warto zabezpieczyć je opatrunkiem w formie gotowego ,,klasycznego” plastra, plastra hydrożelowego lub jałowej gazy i bandażu. W przypadku oparzenia, należy chłodzić daną okolicę pod zimną bieżącą wodą przez minimum 15 minut, a następnie, w razie potrzeby, zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.
Na siniaki i drobne urazy po lekcjach wf czy treningach dobrze sprawdzi się Fastum Junior. Jest to żelowa emulsja bogata w składniki o właściwościach łagodzących, zmniejszających obrzęk i chłodzących.
Podczas biegunki i wymiotów najważniejsze jest nawadnianie i uzupełnianie jonów. Warto w domowej apteczce umieścić doustne płyny nawadniające, a właściwie proszki przeznaczone do ich przygotowania. W każdej saszetce znajdziemy zazwyczaj glukozę, potas i sód. Płyny powinno się przyjmować powoli, małymi łykami co kilka minut, aby nie spowodować wymiotów. Odwodnienie organizmu może być poważnym powikłaniem infekcji przewodu pokarmowego, szczególnie u małych dzieci. Dlatego w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie jesteśmy w stanie ,,utrzymać” w żołądku wypitych płynów, a wciąż tracimy je z treścią pokarmową i jelitową, powinniśmy zgłosić się do placówki ochrony zdrowia i poprosić o kroplówkę. W przypadku zatrucia przydać się może lek przeciwbiegunkowy z loperamidem. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to forma leczenia, a zwalczania objawów. Ograniczenia wydalania stolca wiąże się z ograniczeniem wydalania czynnika infekcyjnego. Dlatego loperamid powinien być brany tylko w sytuacjach awaryjnych, np. gdy mimo choroby musimy wyjść z domu.
Nawet jeżeli w domu nie mieszkają alergicy, tabletki na alergię warto mieć. Chociażby dlatego, że nasi goście mogą źle tolerować naszego pupila czy nasze rośliny. Osoby, które mają skłonność do silnych reakcji alergicznych, powinny mieć przy sobie zawsze gotowy zestaw do podania adrenaliny domięśniowo. Gotową ampułkostrzykawkę lub zwykłe ampułki przepisać może chociażby lekarz POZ.
Bez recepty w aptece kupić można popularną furazydynę. Jest ona zarejestrowana dla dzieci powyżej 2 roku życia i dla dorosłych. Co bardzo istotne, podczas infekcji dróg moczowych zaleca się picie dużych ilości płynów i oddawanie moczu kiedy tylko pojawi się parcie. Najprościej mówiąc, chodzi o skuteczne wypłukiwanie bakterii i zapobieganie ich rozwojowi w naszym pęcherzu. Jeżeli objawy nie ustępują po leku bez recepty, należy zgłosić się do lekarza po inny lek, gdyż nieleczona infekcja pęcherza moczowego może przenieść się na nerki.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.