Egzamin ósmoklasisty - czym jest, kiedy odbywa się i czemu służy? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Egzamin ósmoklasisty - czym jest, kiedy odbywa się i czemu służy?

Egzamin ósmoklasisty - czym jest, kiedy odbywa się i czemu służy?

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Egzamin ósmoklasisty to jeden z najważniejszych sprawdzianów w edukacji uczniów szkół podstawowych w Polsce. Choć nie można go nie zdać, jego wynik ma znaczenie podczas rekrutacji do szkół średnich. Warto więc dobrze się do niego przygotować. Wyjaśnimy, na czym polega ten egzamin, jak wygląda oraz kiedy się odbywa.

Czym jest egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty to egzamin państwowy dla uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej. Organizowany jest przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) i przeprowadzany w całej Polsce w jednakowym terminie i formie. Jego celem jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności zdobytych przez uczniów w trakcie ośmiu lat nauki.

Podejście do egzaminu ósmoklasisty stanowi jeden z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Nie ma określonego minimalnego progu zdawalności, co oznacza, że nie można go nie zdać. Uzyskany wynik określa jedynie poziom wiedzy ucznia i wpływa na możliwość dostania się do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w formie pisemnej. Obejmuje trzy główne przedmioty:

  • język polski - składa się z części sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem, analizy tekstów literackich i nieliterackich oraz redagowania własnych wypowiedzi. Uczniowie muszą także wykazać się znajomością lektur obowiązkowych;
  • matematyka - egzamin zawiera zarówno zadania zamknięte (testowe), jak i otwarte, wymagające obliczeń i pełnego rozwiązania;
  • język obcy nowożytny - najczęściej angielski, ale można wybrać też francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski.

Kiedy odbywa się egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w dwóch terminach. Główny jest w maju, natomiast dodatkowy - przeznaczony dla uczniów, którzy ze względu na zdarzenia losowe lub problemy zdrowotne nie mogą się pojawić na egzaminie - w czerwcu.

W 2025 roku terminy egzaminów wyglądają następująco:

  • 13 maja - egzamin z języka polskiego,
  • 14 maja - z matematyki,
  • 15 maja - z języka obcego nowożytnego.

Z kolei terminy egzaminów poprawkowych wyznaczono na 10-12 czerwca. Na wyniki uczniowie będą musieli poczekać do 4 lipca. Otrzymują je w formie zaświadczenia, na którym przedstawiony jest wynik procentowy i w skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Egzamin ósmoklasisty a edukacja domowa

A jak wygląda egzamin ósmoklasisty w przypadku uczniów realizujących obowiązek szkolny poza murami szkoły? Jako że jest to egzamin państwowy, dla wszystkich wygląda on tak samo. Uczniowie w edukacji domowej również muszą do niego podejść. Piszą go w szkole, do której formalnie są zapisani.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty nie ma określonego progu zdawalności, jednak uzyskanie wysokiego wyniku pozwala na dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Jak dobrze przygotować się do egzaminu? Oto kilka wskazówek, które ułatwią naukę.

  • planowanie nauki - warto zacząć przygotowania odpowiednio wcześnie. Pomocne może być podzielenie materiału na mniejsze części i systematycznie go powtarzanie;
  • rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych - warto regularnie ćwiczyć na arkuszach z poprzednich lat. Pomaga to oswoić się z formą egzaminu i rodzajem pytań;
  • nauka poprzez praktykę - pisanie wypracowań, rozwiązywanie równań czy czytanie tekstów w języku obcym na co dzień to świetne sposoby na utrwalenie wiedzy;
  • korzystanie z dodatkowych materiałów - książki, repetytoria czy kursy online to doskonałe narzędzia wspomagające naukę.

Uczniowie, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę, mogą skorzystać z Pakietu Ósmoklasisty w Centrum Nauczania Domowego. W jego ramach uczeń dostaje dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne lekcje z przedmiotów realizowanych w 8 klasie, karty pracy do druku oraz spotkania z nauczycielami. Przed egzaminem realizowany jest także kurs ósmoklasisty, czyli cykliczne spotkania z nauczycielami. Podczas nich przerabiane są testy egzaminacyjne z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego.

Opracowano na podstawie