Stałe pory posiłków, wieczorna kąpiel, chodzenie spać o określonej godzinie – powtarzane każdego dnia sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie i prawidłowo się rozwija. Wśród codziennych rytuałów powinny się też znaleźć te związane z higieną jamy ustnej – zwłaszcza wieczorną, ponieważ w nocy szkodliwe bakterie przyczyniające się do powstania ubytków mają największe możliwości działania.
– Ubytki powstają przede wszystkim w wyniku szkodliwej aktywności bakterii z gatunku Streptococcus mutans. Gromadząc się na płytce nazębnej – która ma postać charakterystycznego nalotu na granicy zębów i dziąseł, powodują one powstawanie kwaśnego pH w buzi, co w efekcie osłabia szkliwo zębów. To z kolei sprawia, że zęby stają się podatne na powstawanie nowych ubytków. Jednym z czynników sprzyjających działalności Streptococcus mutans jest czas. Im dłużej pokarm zalega w jamie ustnej, tym gorzej. Dodatkowo, wieczorem organizm wydziela mniej śliny, która w naturalny sposób oczyszcza zęby. Dlatego zaniedbania związane z wieczornym rytuałem higieny zębów mogą przynieść najwięcej szkody. – podkreśla Anita Walczak, ekspert marki Dentisal, dyplomowana higienistka stomatologiczna z bogatym doświadczeniem w pracy z małymi pacjentami, Prezydent Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej.
Codzienne dbanie o zęby = prawidłowe nawyki
Aż 41% pytanych mam przyznaje, iż zdarza się, że wieczorne mycie zębów bywa przez dzieci pomijane. [1]
– To bardzo niepokojące, ponieważ pozwalając na to, by dziecko nie zadbało o zęby wieczorem, dajemy mu tym samym sygnał, że jest to element higieny, który od czasu do czasu można sobie odpuścić. W ten sposób u dzieci mogą utrwalić się niewłaściwe nawyki – przestrzega ekspert. – Warto zatem uczynić z wieczornej higieny jamy ustnej codzienny rytuał. Jego powtarzalność przyzwyczai dziecko do czynności z nią związanych. Dzięki temu zwiększamy szansę, że z czasem przerodzą się one w zdrowy nawyk, towarzyszący mu także w dorosłym życiu.
Rodzice powinni towarzyszyć dzieciom w wieczornym rytuale
Ważne, żeby rodzice zaangażowali się i towarzyszyli dziecku w czasie wieczornych rytuałów związanych z higieną jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna wyjaśnia – Dzieci, bez kontroli rodziców popełniają w dbaniu o zęby wiele błędów: za krótko lub niedokładnie je szczotkują, a nawet zupełnie unikają tej czynności. Pamiętajmy też, że to właśnie rodzice powinni myć zęby dziecka, co najmniej do ukończenia przez nie 8 roku życia. Najlepiej robić to przed lustrem, żeby dziecko widziało w odbiciu wykonywane przez nas ruchy. Nie zapominajmy też o wyczyszczeniu powierzchni języka, ponieważ szkodliwe bakterie obecne są w obrębie całej jamy ustnej. Z kolei w przypadku starszych dzieci zalecam tzw. kontrolowaną samodzielność. Owszem, mogą już umyć zęby same, jednak rodzice wciąż powinni sprawdzać czy zrobiły to właściwie.
Wsparcie wieczornej higieny jamy ustnej
Jednak samo szczotkowanie zębów to za mało i świadomych tego faktu jest ponad połowa pytanych mam.[2] Dlatego – podczas zalecanych co 3 miesiące wizyt kontrolnych u specjalisty, warto zapytać o nowe, dostępne rozwiązania, które mogą pomóc jeszcze lepiej zatroszczyć się o dobry stan jamy ustnej dziecka. Nauka wciąż idzie do przodu, dzięki czemu dbanie o zęby staje się coraz skuteczniejsze. – podkreśla ekspert. – Przykładem jest Dentisal. To preparat do stosowania po każdym wieczornym myciu zębów, który zawiera dobroczynny szczep bakterii Streptococcus salivarius M18. Badania naukowe wykazały[3], że szczep ten ma zdolność przeciwdziałania bakteriom Streptococcus mutans – które jak wspominałam w dużej mierze odpowiadają za powstawanie nowych ubytków. Wykazano również, że szczep Streptococcus salivarius M18 produkuje enzymy, które pomagają utrzymać odpowiednie pH w jamie ustnej i redukują akumulację płytki nazębnej nawet o 50%. Dzięki temu w grupie przyjmującej S. salivarius M18 zaobserwowano nawet ponad 3-krotnie większą szansę na uniknięcie nowych ubytków[4].
Dentisal to suplement diety, przeznaczony dla wszystkich dzieci powyżej 3. roku życia oraz osób dorosłych. Ma on postać pastylek do ssania o lubianym, truskawkowym smaku. Po umyciu zębów wieczorem dziecko powinno ssać pastylkę przez ok. 5 minut. Ważne, aby już potem nic nie jadło ani nie piło. Dzięki temu dobroczynny szczep Streptococcus salivarius M18 będzie mógł skutecznie skolonizować jamę ustną dziecka. Regularne stosowanie Dentisalu, jedynego preparatu w Polsce zawierającego opatentowany szczep Streptococcus salivarius M18, przyczynia się do utrwalenia u dziecka nawyków związanych z prawidłową, uzupełniającą higieną jamy ustnej, a codzienny rytuał przyjmowania pastylki może też stać się dla rodziców i dziecka ważną, wieczorną chwilą.
Łącząc troskę o zdrowie, edukację i utrwalanie właściwych nawyków oraz budując wzajemną bliskość, jednocześnie aż 3-krotnie zwiększamy szansę na to, że nasza pociecha nie będzie miała nowych ubytków.
Dentisal zawiera szczep Streptococcus salivarius M18 oraz witaminę D.
*Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Należy pamiętać, że zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia mają istotne znaczenie.
Oto wyniki konkursu i lista zwycięzców, do których zostaną wysłane zestawy 3 produktów Dentisal. Nagrody zostaną przesłane do 31 lipca 2018 r.
Katarzyna R.; Justyna C.; Izabela B.; Anna F.; Monika S.; Klaudia O.; Daria R.; Ewa M.; Milena K.; Anna J.-P.; Gabriela W.; Barbara W.; Agnieszka K.; Kinga C.; Jolanta M.; Justyna D.; Joanna S.; Agnieszka Z.-K.; Maria G.; Izabela K.
Co zrobić, aby wygrać?
Rozwiąż quiz TUTAJ>> i odpowiedz na pytanie konkursowe w nim zawarte.
Do wygrania 3-miesięczny zapas produktu Dentisal dla Twojego dziecka!
Spośród uczestników wyłonimy aż 20-u laureatów!
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 5 lipca 2018 r.
REGULAMIN >>
[1] Badanie wiedzy mam na temat higieny jamy ustnej u dzieci, przeprowadzone przez IQS Sp. z o. o. Dla marki Dentisal, metoda ilościowa CAWI, próba N = 200
[2]Ibidem
[3]Di Pierro F. i wsp. Clinical, Cosmetic and Investigational Dentistry 2015; 7: 107-113.; Burton J. i esp. PLOS ONE June 2013. Volume 8, Issue 6.; Scariya L. i wsp. Int J Pharm Bio Sci 2015 Jan; 6(1): (P) 242-250.; Burton J. i wsp. Journal of Medical Microbiology (2013); 62: 875-884.
[4]https://www.dovepress.com/cariogram-outcome-after-90-days-of-oral-treatment-with-streptococcus-s-peer-reviewed-fulltext-article-CCIDE