Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Monika C.
2019-06-06 15:36:43
Autor zdjęcia/źródło: Jak zapobiegac infekcjom uszu na wakacjach@unsplash
Infekcje ucha sprawiają osobom chorym dyskomfort i wymagają leczenia farmakologicznego. Dorośli i dzieci zapadają na nie, nie tylko w okresie jesienno-zimowym ale i latem, zwłaszcza podczas letnich wyjazdów. Zobacz co sprzyja zachorowaniom na zapalenie ucha i jak w łatwy sposób można im zapobiegać.
Kluczowa jest właściwa, codzienna pielęgnacja uszu, zwłaszcza u maluszków. Ich uszy są bardzo delikatne i wymagają szczególnej troski i higieny. Znajdująca się wewnątrz przewodu słuchowego woskowina jest niezbędna do odpowiedniego natłuszczenia oraz ochrony uszu przed bakteriami, grzybami, uszkodzeniami i wodą. Ale jej nadmiar może być problemem. Dlatego tak ważne jest właściwe oczyszczanie uszu i usuwanie zbędnej ilości woskowiny, a tym samym zmniejszanie ryzyka powstawania korka woskowinowego.
Codzienna poranna i wieczorna toaleta powinna polegać na delikatnym obmyciu wodą małżowiny usznej i dokładnym jej osuszeniu ręcznikiem. Do czyszczenia wnętrza przewodu słuchowego nie należy używać patyczków higienicznych. Sprawdzają się natomiast delikatnie działające preparaty w sprayu, posiadające właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, posiadające również właściwości nawilżające i delikatnie natłuszczające skórę przewodu słuchowego. Wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych u dzieci, będzie procentowało dobrym zdrowiem osób dorosłych (codzienna toaleta uszu wygląda tak samo). Co, jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji, pojawi się infekcja ucha? Zobacz na czym polega zapalenie ucha i jak je leczyć.
Zapalenie ucha dość często przytrafia się dzieciom i dorosłym podczas wakacji - powstało nawet określenie: ucho pływaka. Polega ono na zmianach obrzękowo-zapalnych skóry przewodu słuchowego zewnętrznego z obecnością wydzieliny wywołanymi bakteriami chorobotwórczymi zasiedlającymi wodę i glebę. Zapalenie ucha wywołane przez wirusy i grzyby są zdecydowanie rzadsze. Chora osoba odczuwa ból ucha, swędzenie, pojawia się wyciek z ucha oraz upośledzenie słuchu. Takim infekcjom sprzyjają:
Leczenie zapalenia ucha polega na delikatnym oczyszczeniu przewodu słuchowego oraz podawaniu miejscowo kropli z antybiotykiem i sterydami, przepisanymi przez lekarza.
Istnieją jednak sposoby, które pozwolą zapobiegać zachorowaniu na zapalenia ucha. Są to:
Dlaczego Vaxol jest polecanym preparatem do stosowania również u dzieci i niemowląt?
Jeśli ucho tylko nas pobolewa, czujemy dyskomfort, lepiej zrezygnować z kąpieli w wodzie i zejść z pełnego słońca, nawet jeśli nie mamy gorączki. Jeśli po 3 dniach nie będzie poprawy należy udać się do lekarza.
Uwaga: Jeśli ból ucha jest pulsujący, rozpierający, nasila się w nocy i w pozycji leżącej, boli nas głowa, źle słyszymy, coś nam szumi, a z ucha wysiąka wydzielina, mamy najpewniej ostre zapalenie ucha. Wymaga to szybkiej interwencji lekarza.
Stokrotka
2019.07.24 09:42
Ból ucha potrafi nieźle dokuczyć. Lepiej zapobiegać poprzez prawidłowa pielęgnację. Choć to możemy zrobić.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!