Opublikowany przez: Kasia P. 2016-11-17 12:35:29
Autor zdjęcia/źródło: pressfoto @ freepik
Od samego początku warto o tym myśleć, z wielu powodów. Warto na początku zapoznać się z ofertą pobliskich szpitali. Niektóre prowadzą szkoły rodzenia, lub też organizują różnego rodzaju zajęcia dla kobiet w ciąży. Po za tym, jeżeli zdecydujemy się na indywidualną opiekę położnej w trakcie porodu, to warto pamiętać, że mają one bardzo zajęte terminy i kalendarze. Warto umówić się z wybraną położną wcześniej i zarezerwować ją na czas porodu. To bardzo ważne w wyborze szpitala. Należy obserwować komentarze na GdzieRodzić.info, ponieważ szpitale się zmieniają w ocenie pacjentek, więc warto te informacje śledzić i być na bieżąco.
Zresztą im wcześniej podejmiemy taką decyzję, tym potem mamy więcej czasu, żeby odwiedzić porodówkę, zaplanować na nią drogę, po prostu oswoić się z samą myślą o porodzie w danym miejscu i dobrze się zorganizować.
Nie. Oczywiście nie ma sensu szukać szpitala w odległości 200 km, ale np.: w przypadku mniejszych miejscowości to już spokojnie można się rozglądać w odległości 40 -50 km . To jest uzależnione od naszych możliwości dojazdowych, np. od korków na wybranej trasie. W dużych miastach ta sytuacja wygląda inaczej. Powinniśmy starać się ograniczać niespodziewane sytuacje, by się potem w kluczowym momencie nie stresować. Warto przejechać się taką trasą przed porodem i zobaczyć ile nam to zajmuje czasu. W każdym razie z doświadczenia wiem, że nie musi być to szpital w najbliższej okolicy.
Po pierwsze należy przeczytać ofertę szpitala. Jest to bardzo ważna dla nas informacja z uwagi na to, czy oferta ta pokrywa się z założonym przez nas planem porodu. Po drugie zachęcam do tego, by pytać innych mam i czytać komentarze mam na GdzieRodzić.info. Co innego może nam mówić oferta szpitala, którą dostarcza sam szpital, pisząc o swoich zaletach. Czym innym są wiarygodne opinie mam, które rodziły w tym szpitalu.
Komentarze mam to taka mapa drogowa, która mówi przyszłej mamie jak się przygotować. Kobiety np. piszą o tym, żeby zwrócić uwagę na laktację, albo wypowiadają się na temat danej położnej z którą warto się skontaktować itd.
Oczywiście. Najlepiej jest, gdy przyszła mama od tego właśnie zaczyna myślenie o porodzie. Plan porodu to taki zapis naszych marzeń, życzeń. To jest list do personelu, mówiący o naszych potrzebach. To nie jest coś o charakterze jeden do jednego. Poród jest sytuacją dynamiczną. Możemy sobie wymarzyć np. że chcemy mieć chronione krocze, a położna nam mówi, że nacięcie jest niestety konieczne. Warto do planu porodu podchodzić z elastycznością. Pozwala on na zastanowienie się co jest dla mnie ważne w tym porodzie, jak mogłoby to wyglądać. Prowadzi i zaprzyjaźnia z tym co się może wydarzyć w trakcie porodu. Warto jest odwiedzić szpital z przygotowanym planem porodu i dowiedzieć się, czy personel może taki scenariusz respektować. Czy ma w ogóle warunki nam odpowiadające.
To jest raczej dobra wola szpitala, ale wiele szpitali informuje, że zapraszają do oglądania oddziału i rozmów z personelem.
Na stronie GdzieRodzić.info są takie informacje przy opisie placówki. Niektóre szpitale nie zgadzają się na obecność zarówno douli, jak i partnera. Uznają, że dwie osoby przy porodzie to za dużo. Też jest to zależne od warunków jakimi dysponuje szpital. Jeżeli są to szpitale z traktami porodowymi, to tam na pewno nie będzie łatwo z możliwością rodzenia z doulą.
Warto zwrócić także uwagę na to ile porodów jest w danym szpitalu. W szpitalach w których jest bardzo dużo porodów, położne mają mniej czasu dla rodzącej, w małych szpitalach, w których odbywają się 1-2 porody na dobę, ta opieka jest bardziej jeden do jednego.
Tutaj warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i sprawdzić stopień referencyjności szpitala. Lekarz prowadzący powinien doradzić w którym szpitalu będzie najlepiej rodzić. Warto rozważyć np. jak jest zdrowa ciąża, czy rodzenie w szpitalu klinicznym ma sens, ponieważ rządzi się on innymi prawami.
Zaczęłabym od tego żeby czytać o swoich prawach, zapoznać się ze słownikiem porodowym, a potem rozejrzeć się po opiniach o pobliskich szpitalach. Przejrzeć ofertę szpitali, która tworzona jest na podstawie informacji dostarczonych przez nie same, a potem przeczytać opinie mam, które rodziły w danej placówce. Warto umieć interpretować te komentarze. Czasami znajdujemy opisy porodu, w których zostały naruszone np. prawa pacjenta, a mimo to internautka wystawia pozytywną opinię o danym szpitalu. Dlatego warto wiedzieć, co nam gwarantuje prawo.
Liczba komentarzy jest powiązana z liczbą porodów w danym szpitalu. To od nas zależy czy szukamy dużego szpitala, czy wolimy rodzić w kameralnej atmosferze. Bardzo też prosiłabym mamy z mniejszych miejscowości, żeby zostawiały nam swoje opinie, ponieważ bardzo brakuje nam ich komentarzy.
Nie ma idealnego szpitala. Mogą być jednak szpitale, które są nam bliższe lub dalsze. Każda kobieta potrzebuje zupełnie czegoś innego. Kobieta która rodzi, najlepiej czuje jak chce urodzić i to ona wie też jaki szpital jest idealny, ale idealny dla niej. Jedna mama boi się o zdrowie dziecka, więc stawia nacisk na zaplecze medyczne. Inna mama, która nastawia się na aktywny poród, szuka szpitala, który kładzie nacisk na wyposażenie sali, wanny, prysznice ect. Idealny szpital można znaleźć, ale idealny dla danej kobiety i jej wizji porodu.
Za wywiad dziękujemy
Pani Monice Piekarek
Fundacja Rodzić po Ludzku
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.