Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Helena Lopes on Unsplash
ARTYKUŁ ZAWIERA LOKOWANIE SUPLEMENTU DIETY femaltiker® plus
Sam poród jest tak niesamowitym wydarzeniem w życiu mamy, że laktacja czasem schodzi na drugi plan. Tymczasem, jak wskazują badania, mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla nowrodka i niemowlaka. Dlatego od początku karmienia piersią warto zadbać o dobrą laktację, aby jak najdłużej dawać dziecku to, co najlepsze. Jak pobudzić laktację domowymi metodami w tych pierwszych tygodniach po porodzie? Radzi ekspert laktacyjny z Familie.pl.
Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne? Przede wszystkim niesie ono benefity zarówno dla dziecka, jak i matki. Dzieci karmione mlekiem matki mają mniejszą szansę zachorowania w późniejszym czasie na alergie, astmę, cukrzycę, otyłość i wiele innych chorób. Dla dziecka to najlepszy możliwy pokarm.
Z kolei kobieta, która długo karmi piersią, ma mniejsze szanse zachorowania na raka piersi, jajników, macicy czy szyjki macicy. Okazuje się, że im dłużej się karmimy piersią, tym ryzyko nietórych chorób maleje.
Ponadto karmienie piersią to nie tylko pokarm, ale także więź, poczucie bezpieczeństwa dla dziecka i możliwość ssania w taki sposób, aby prawidłowo rozwijała się twarzoczaszka dziecka.
Karmienie piersią to też ewidentne korzyści zdrowotne, psychologiczne i ekonomiczne dla rodziny.
Przede wszystkim warto sobie zdać sprawę, że laktacja to jest proces bardzo związany z naszymi emocjami, hormonami oraz tym, co w pierwszych chwilach po porodzie dzieje się z nami i dzieckiem. Warto również pamiętać, że każda kobieta w momencie porodu (nawet przedwczesnego) mleko już produkuje, ponieważ zaczyna się ono tworzyć w piersiach około 16-18 tygodnia ciąży. W związku z tym nawet najmniejsze wcześniaki mają szansę na najlepszy dla siebie pokarm.
Jednak wiele kobiet ma problemy z wytworzeniem mleka w pierwszych tygodniach po porodzie. Bierze się to niestety najczęściej z powodu jakości porodu i procedur z nim związanych. Za uruchomienie laktacji, która jednak w czasie ciąży jest przyblokowana (jest, ale jest na minimalnym poziomie), odpowiedzialne jest odłączenie się łożyska od macicy. Dzieje się to zarówno przy porodzie drogami natury, jak i przy cesarskim cięciu.
Problemy z laktacją często są związane z jakością porodu. Poród, w którym kobiety są pośpieszne, podaje im się niepotrzebnie sztuczną oksytocynę, wpływa negatywnie na ilość tworzonego mleka. Separacja od dziecka również znacząco obniża laktację. Mówimy tutaj o pełnej separacji (czyli, gdy dziecko jest całkowicie zabrane od matki), ale także o zbyt szybkim przerywaniu kontaktu skóra do skóry po porodzie (nawet tylko na chwilę na ważenie i mierzenie).
Negatywnie wpływa na laktację po porodzie także nieprawidłowy sposób przystawiania dziecka do piersi. Gdy dziecko nieprawidłowo stymuluje brodawkę, pierś będzie tworzyła mniej mleka, może pojawić się ból, brodawki mogą pękać. Również przekazywanie kobiecie mało szczegółowych informacji o karmieniu piersią (takich nie związanych z EBM - evidence based medicine, pol. medycyna oparta na dowodach naukowych) będzie powodowało narastające problemy i zmniejszenie laktacji. A w konsekwencji, ta może zostać zakończona.
Gdy jesteś już w domu z noworodkiem i podejrzewasz, że masz “mało mleka”, a do tego obawiasz się, że Twoje dziecko je mniej, niż potrzebuje, możesz postępować według naszych 6 kroków na pobudzenie laktacji.
femaltiker® plus to produkt przeznaczony dla kobiet w okresie laktacji. Zawiera składniki, które korzystnie działają zarówno na matkę, jak i na dziecko (przechodząc wraz z mlekiem matki). Formuła femaltiker® zawarta w femaltiker® plus, korzystnie wpływa na produkcję mleka. Jest więc szczególnie polecana kobietom mającym problemy w utrzymaniu laktacji.
Formuła preparatu została dodatkowo wzbogacona o cholinę oraz takie składniki odżywcze jak: foliany (kwas foliowy i L-metylofolian wapnia - FolActiv®) i witaminy: B6 i B12, które odżywiają organizm kobiety. Składniki te w większości przechodzą do mleka kobiecego wpływając na jego jakość i wartość odżywczą. Co ważne słód jęczmienny zawarty w femaltiker® plus jest krótko słodowany po to, aby zawierał jak najwięcej składników odżywczych w przeciwieństwie do słodu używanego w przemyśle spożywczym.
Pamiętaj jednak, że fakt, iż dziecko chce ciągle ssać pierś, nie musi oznaczać, że produkujesz za mało mleka. Ssanie piersi to coś więcej niż pobieranie pokarmu. Dzięki temu dziecko zaspokaja potrzebę bliskości, czuje się bezpiecznie.
Są maluszki, które potrzebują zaspokajać potrzebę bliskości przez cały czas. Dlatego, gdy niepokoi Cię kwestia ilości Twojego pokarmu, skontaktuj się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.