Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-02-09 12:44:25
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa pvproductions na Freepik
Złość, smutek, radość, frustracja – z tymi emocjami muszą się codziennie mierzyć zarówno dzieci, jak i dorośli. O ile Ci ostatni jakoś sobie z nimi radzą, o tyle dla najmłodszych nauka zarządzania emocjami nie zawsze jest łatwa. Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z emocjami? Mamy kilka porad.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są codziennie wystawione na działanie wielu bodźców i sytuacji, a co za tym idzie – również emocji. Nie wszystkie emocje dziecka musza nam się podobać – na przykład złość, czy frustracja u malucha bywa niepokojąca dla rodziców czy opiekunów. Jednakże wszystkie emocje są potrzebne i są „nasze”, warto jednak nauczyć dziecko jak z nimi sobie radzić.
Nawet złość. To ważna emocja, bo pomaga nam pokazać i zauważyć, że nasze granice zostały naruszone. Rozmawiaj z dzieckiem o emocjach, naucz je nazywać. Ale przede wszystkim zaakceptuj. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą doświadczać szerszego zakresu emocji, a więc ważne jest, aby pomóc im zidentyfikować, co dokładnie czują. Wskaż również dziecku, jak lepiej może daną emocję wyrazić i okazać. Dla frustracji przydatne może być na przykład podskakiwanie, czy rwanie kartek papieru, aż emocje opadną.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym rozwijają zdolności samoregulacji, ale nadal potrzebują wsparcia w kontrolowaniu swoich emocji. Pomocne jest nauczenie ich technik radzenia sobie, takich jak głębokie oddychanie, skupienie uwagi na czymś pozytywnym lub używanie prostych fraz do wyrażania i nazywania swoich uczuć. Eksperci podkreślają, że nauka samoregulacji jest kluczowym elementem zdrowego rozwoju emocjonalnego i późniejszych dobrych relacji społecznych.
Kluczowym elementem radzenia sobie z emocjami jest zdolność nawiązywania pozytywnych relacji z innymi. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym uczą się, jak współdziałać z rówieśnikami, rozumieć sytuację innych i radzić sobie z konfliktami. Wspieraj dziecko w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji społecznych, ucząc je empatii i rozumienia uczuć innych. Najlepiej, jak sama dasz taki przykład.
Stwórz bezpieczne środowisko, czyli miejsce i czas, w którym dziecko będzie czuło się swobodnie i bezpiecznie. To podstawa dobrej komunikacji, a także pokazania dziecku, że rozmowa o kłopotach, czy radościach, to również dobry sposób radzenia sobie z emocjami dziecka.
Rodzice, czy opiekunowie powinni być gotowi wysłuchać dziecko, unikając oceniania i krytyki oraz wspierać je w wyrażaniu swoich emocji bez obaw przed odrzuceniem. W trakcie takiej rozmowy warto tez pomóc dziecku (podpowiedzieć albo nakierować, starając się aby to wyszło od dziecka), jak może znać rozwiązanie ewentualnych kłopotów.
CZYTAJ TEŻ >> Wybiórczość pokarmowa - jak sobie z nią radzić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.