Jak przebiega 4 tydzień ciąży? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak przebiega 4 tydzień ciąży?

Jak przebiega 4 tydzień ciąży?

Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne

Ciąża to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, a wiedza na temat każdego etapu jest ważna z wielu względów. Począwszy od obserwacji własnego ciała i organizmu, porównania z opisywanymi normami, po informacje na temat rozwoju maleńkiego człowieka od poczęcia aż do narodzin. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie co dzieje się w 4 tygodniu ciąży.

Widać już rozwój zarodka…

Mimo, iż na tym etapie zarodek jest jeszcze naprawdę maleńki można już wykonać badanie USG – w połowie 4 tygodnia ciąży powinien być widoczny tzw. pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się zarodek, błony płodowe oraz ciałko żółte stanowiące źródło substancji odżywczych dla zarodka. Na tym etapie wielkość pęcherzyka stanowi jedną z najlepszych metod oceny wieku ciąży, ponieważ rośnie on o 1mm dziennie począwszy od 31 dnia ciąży. Skoro można już obejrzeć i zbadać tworzące się życie, warto dowiedzieć się więcej na temat rozwoju dziecka w pierwszym miesiącu ciąży.

Ciąża – 4 tydzień rozwoju dziecka

Pierwsze 4 tygodnie ciąży są niezwykle ważne dla powstającego życia. Zapłodniona komórka jajowa znajduje swoje miejsce w macicy i rośnie – w 4 tygodniu będzie miała już ok. 0,2 mm średnicy. Choć to dopiero początek ciąży rozpoczyna się także organogeneza, czyli powstają zarysy najważniejszych narządów wewnętrznych oraz krwiobieg. W obrębie zarodka rozpoczyna się formowanie 3 grup komórek (tzw. listków zarodkowych), w przyszłości rozwiną się z nich bardzo ważne organy:

  • układ nerwowy, skóra i włosy,
  • układ pokarmowy z trzustką i wątrobą,
  • szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie.


Ciąża w 4 tygodniu to coraz bardziej zaawansowane procesy zachodzące w łonie przyszłej mamy, działa już krążenie płodowo – łożyskowe, maleńkie serduszko wykonuje około 160 uderzeń na minutę, a maleńki człowiek rośnie w imponującym tempie. Na stronie https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/4-tydzien-ciazy czytamy, że od momentu poczęcia jego waga wzrosła 1000-krotnie. Oczywiście nadal jest to maleństwo – zarodek pod koniec 1 miesiąca ma gabaryty ziarenka ryżu, ale posiada niezbyt foremną główkę i ogonek, który będzie stopniowo zanikał na dalszych etapach rozwoju. Przyszła mama powinna wiedzieć, że jej nienarodzone dziecko ma już mózg i rdzeń kręgowy, zawiązki oczu, uszu, rąk oraz nóg.

Hormonalna burza w 4 tygodniu ciąży

Na tym etapie wiele dzieje się również z ciałem i organizmem kobiety. W pierwszych tygodniach ciąży początkowo niepostrzeżenie w organizmie przyszłej mamy zachodzą niezwykle ważne procesy. Zarodek wędruje z jajowodu do macicy, a kiedy się tam zadomowi uruchamia wytwarzanie dużych ilości hormonów, które nie są oczywiście potrzebne tylko do wywołania słynnych ciążowych wahań nastrojów. Przede wszystkim mają za zadanie chronić płód i zapewniać mu prawidłowy rozwój. Biorą też udział w tworzeniu łożyska, które jest swoistym spichlerzem substancji odżywczych dla dziecka oraz barierą ochronną przed szkodliwymi drobnoustrojami. Dzięki hormonom w ciąży nie występuje miesiączka, chociaż w 4 tygodniu ciąży może jeszcze pojawić się niewielkie krwawienie (tzw. implantacyjne) spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w macicy.

Ciąża 4 tydzień – możliwe objawy

Niektóre przyszłe mamy borykają się z wieloma niedogodnościami, inne przechodzą przez ciążę „śpiewająco”. Niemniej jednak są pewne symptomy, które powtarzają się na tyle często, że można je uznać za typowe i charakterystyczne. Jeśli chodzi o ciążę w 4 tygodniu wiele kobiet odczuwa np.:

  • zmęczenie i senność, które mogą być efektem wzmożonego wysiłku, jakim dla organizmu jest praca nad wykształceniem łożyska i zapewnieniem jak najlepszych warunków dla rozwoju dziecka. Na taki stan wpływa także intensywne wytwarzanie hormonów – progesteronu i estrogenu, który działa na fazę głębokiego snu REM. Co prawda hormony działają usypiająco, ale powodują też, że jest to sen niespokojny.
  • pełniejsze i często bolesne piersi – to objaw, który może pojawić się już w pierwszym okresie ciąży. Piersi stają się tkliwe, wrażliwe na dotyk i obrzmiałe. Oczywiście „winowajcą” są znów szalejące hormony - w niektórych tkankach zaczyna się gromadzić woda, dotyczy to również podbrzusza. Na piersiach pojawiają się również widoczne żyłki, to także efekt działania estrogenów rozszerzających naczynia krwionośne.
  • metaliczny posmak w ustach to kolejny objaw, który niekoniecznie skojarzymy z ciążą i działaniem hormonów. Jak się okazuje wpływają one również na zmysł smaku. Sprawdzonym sposobem jest tak lubiane przez ciężarne podjadanie kwaśnych potraw.
  • poranne nudności - mogą pojawić się już w 4 tygodniu ciąży, choć najczęściej zaczynają dokuczać około 6 tygodnia i trwają aż do 9-10 tygodnia.
  • większe i częste parcie na pęcherz, w 4 tygodniu ciąży jest to związane ze zwiększonym przepływem krwi przez nerki, w późniejszym okresie wynika z ucisku macicy na pęcherz.

Dobre rady dla przyszłej mamy

Jak widać już na samym początku ciąży dzieje się dużo, zachodzą zmiany, ważne procesy. Dlatego bardzo istotne jest zdrowe życie oraz opieka lekarska. Wybór lekarza prowadzącego to jedna z najistotniejszych decyzji, powinien wzbudzać zaufanie zarówno kompetencjami, wiedzą jak i podejściem do pacjentki. Jakby nie patrzeć przez wiele miesięcy będzie bardzo ważną osobą w życiu przyszłych rodziców. Pamiętajmy - pierwsza wizyta powinna odbyć się przed końcem I trymestru.

W 4 tygodniu ciąży warto zweryfikować złe nawyki żywieniowe – zadbać o jakość jedzenia. W cytowanym wcześniej serwisie znajdziemy praktyczne i mądre rady, np.:

  • należy czysto i higienicznie przygotowywać jedzenie,
  • dokładnie gotujemy mięso,
  • dokładnie i często myjemy ręce,
  • myjemy owoce i warzywa,
  • dbamy o czystość w kuchni.

Te zasady powinny pozostać aktualne na stałe, szczególnie kiedy na świecie pojawi się maleńkie, delikatne dziecko.

Początki ciąży to również dobry moment na ewentualną suplementację, którą oczywiście może zalecić tylko lekarz. Teoretycznie zbilansowana i bogata dieta powinna zaspokajać potrzeby przyszłej mamy. W praktyce jednak niezbędne jest uzupełnianie niedoborów kwasu foliowego, żelaza czy wapnia i witamin.