Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Kiedy decydujemy się na drugie lub kolejne dziecko, zmienia się nie tylko nasz świat, ale także świat naszych starszych pociech. Każdy rodzic chce jak najlepiej przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa. Co robić, aby narodziny maleństwa nie były dramatem, tylko radością dla starszaka?

Jestem w 5. miesiącu ciąży, a moja starsza córeczka będzie miała skończone 4 latka w chwili narodzin maluszka. Odkąd Julka dowiedziała się, że będzie miała siostrzyczkę lub braciszka, nie ma dnia, żeby nie pytała o dzidziusia. Rozmawiamy bardzo dużo o tym, co robi maluszek w moim brzuchu, jak będzie wyglądało nasze życie, kiedy urodzi się maluszek. Przede wszystkim zapewniamy Julkę, że będziemy ją i maluszka kochać zupełnie tak samo mocno. Na pewno nie unikniemy zazdrości i małych problemów, ale myślę, że dzięki dobrej organizacji i pamiętaniu o tym, co najważniejsze, uda nam się je pokonać.

Psychologowie zwracają szczególną uwagę rodziców na to, aby:

  • Nie wprowadzać zbyt dużych zmian w życiu starszego dziecka w okresie ciąży i krótko po narodzinach maluszka.

  • Angażować dziecko w przygotowania do narodzin rodzeństwa: może wybrać śpioszki, odłożyć ze swoich zabawek jedną dla maluszka.

  • Nie przesadzać z rozmowami na temat ciąży i maleństwa, bo czasami można po prostu „przedobrzyć”... Jeśli ciągle będziecie wałkować ten temat, starszak poczuje się po prostu zapomniany i odsunięty na dalszy plan. Trzeba pamiętać, że jego mały świat nadal jest tak samo ważny: bawić się, rozmawiać o tym, co go trapi czy cieszy.

  • Nie przesadzać z obietnicami typu: „Teraz będziesz się miał z kim bawić” albo „Jako starszy brat będziesz się opiekował maluszkiem”. Dziecko może być rozczarowane, że noworodek tylko śpi, płacze i pije mleczko i że nie może go sam kąpać czy nosić...

  • Zachęcać do przebywania z tatą – dzięki temu łatwiej będzie dziecku zaakceptować fakt, że po narodzinach malca, mama będzie bardziej zajęta niż dotychczas.

A co, kiedy maluszek już się pojawi na świecie? Jak przetrwać trudne początki?

  • Dobrym pomysłem jest zabranie starszaka po mamę i maluszka do szpitala. Niech poczuje się ważny od samego początku!

  • Nie porównuj pociech!

  • Pozwól starszemu dziecku uczestniczyć w opiece nad maluszkiem: niech poda płyn da kąpieli, przyniesie pieluszkę, włączy pozytywkę. Nie izoluj go od malca w obawie, ze zrobi mu krzywdę! Raczej staraj się tłumaczyć, co może robić, a czego jeszcze nie.

  • W rozmowach z rodziną czy znajomymi nie mów tylko o nowym członku rodziny! Nie pomijaj starszego dziecka w chwaleniu osiągnięć czy opowiadaniu zabawnych sytuacji.

 

Uważam, że to mądre rady, dlatego dzielę się nimi z wami! Sama postaram się o nich pamiętać i mam nadzieję, że na przyjście na świat naszej drugiej pociechy przygotujemy Julkę najlepiej, jak to możliwe i będzie ono radością dla całej naszej rodzinki.

W oparciu o własne doświadczenia i artykuł w piśmie "Rodzice" numer 03 (128) 2011 opracowała Mama Julki.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Mama Julki
    Mama JulkiIkona zgłaszania komentarza
    Z tym prezentem to świetny pomysł! Chyba skorzystam z tej rady!:)
  • Awatar użytkownika Dana82
    Dana82Ikona zgłaszania komentarza
    Ja miałam taka sama sytuację Julka miała skonczone 4 lata jak Lena pojawiła się na swiecie. My najpierw kupilis prezent który Jula wybrała dla mlodszej siostry. A jak byłam sama kupiłam dla Julki prezent od młodszej siostry i jak przyjechała do szpitala dałam jej. Tez z nia rozmawialismy tłumaczylismy, ale jednak sa tez chwile zazdrosci. Ale bardzo czesto ja prosilismy o pomoc i wazna rzecz. JAK GOSCIE PRZYCHODZA TO NAJPIERW DO STRASZEJ NIECH DOJDA I TO NIECH ONA ICH ZAPROWADZI DO MLODZSEGO RODZENSTWA. POMAGA