Dzieciom stawia się teraz coraz większe wymagania. Szkoła, przedszkole, grupa rówieśnicza wywołują duży stres. Potrzeba akceptacji w pierwszych relacjach z nowym otoczeniem jest u dzieci tak silna, że są w stanie dla niej poświęcać bardzo dużo. Niestety dzieci nie zawsze są w stanie spełniać oczekiwania wszystkich. Czasami swoje trzy grosze do wielkiej puli wymagań dokładają także rodzice i…tego dla dziecka jest po prostu za dużo.
Jak dziecko reaguje na nadmierny stres?
Dziecko może zacząć mieć koszmary w nocy i przychodzić częściej do łóżka rodziców. Mogą w tym czasie pojawić się nowe strachy i lęki. Wiele dzieci ma też pod wpływem stresu problemy ze zbyt częstym oddawaniem moczu i moczeniem nocnym. Bardzo częstym objawem są też bóle głowy i brzuszka. Zdarza się także, że dziecko źle sypia, markotnieje i słabnie mu apetyt.
Jak wspierać zestresowane dziecko?
BAJKI TERAPEUTYCZNE
Dzieci uwielbiają się utożsamiać z bohaterami swoich bajek. Razem z dzieckiem więc sięgnij po bajkę, która odpowiada jego aktualnym problemom. Będziesz zaskoczona ile doskonałych propozycji książkowych na Was czeka opisujących niemal każdy problem: od mniejszych jak wizyta u dentysty po dużo poważniejsze jak rozstanie się rodziców.
ROZMOWA
Im silniejsze więzi z rodzicami, lepsza atmosfera w domu, tym łatwiej dziecko odpoczywa i lepiej radzi sobie ze stresem dnia codziennego. Chodzi o tworzenie szczęśliwego domu, pełnego serdeczności, miłości i otwartej przestrzeni na rozmowę. Jeśli tylko sprawisz, że Twoje dziecko będzie umiało Ci się zwierzać i radzić się w trudnych chwilach, z pewnością będzie mu łatwiej poradzić sobie z codziennym stresem. Ważne, żeby w codziennych rozmowach często wybiegać w przyszłość z dzieckiem, przygotowywać go na pewne sytuacje, rozmawiając o nich. Możecie tworzyć wspólne hipotetyczne scenariusze przyszłych wydarzeń, np. dziecko zaprosiło koleżanki na urodziny, warto porozmawiać z nim o tym, że impreza będzie udana niezależnie od tego ile przyjdzie osób etc.
ZDROWY TRYB
Pamiętaj, że dieta dziecka jest niezwykle ważna. Możesz do niej dodawać składniki poprawiające nastrój w te niespokojne dni, ale nie przesadzaj z czekoladą. Ważne jest też to, żeby dziecko miało zapewnione po pierwsze odpowiednią dawkę ruchu, po drugie odpowiednią ilość odpoczynku oraz zdrowego snu. Dobrą formą wspólnego odpoczynku będą np. gry planszowe, ale i świetne mogą się okazać także popołudniowe spacery, które pozwolą pozbyć się napięcia. To też jest wspólny czas, który prowokuje do szczerej rozmowy.
CAŁUSY I TULENIE
Okazywanie dziecku wsparcia na co dzień to również oznaki miłości takie, jak spontaniczne pocałunki, pogłaskanie po głowie, czy wzięcie dziecka w ramiona. Zwłaszcza, gdy jest małe, okazywanie dziecku dobrych uczuć jest szczególnie istotne. Maluch czuje się wtedy kochany i akceptowany. Wszystkie smutki w dobrej atmosferze zawsze szybciej znikają. Pamiętaj, że wspólnie spędzony czas to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku.
NATURALNE LECZENIE
Zależnie od objawów z jakimi ma do czynienia Twoje dziecko możesz podawać mu różne leki homeopatyczne, które doskonale załagodzą problem i, co ważne, nie mają żadnych skutków ubocznych. W przypadku bezsenności z powodu napięcia i oczekiwania na coś, przydatny może być lek na bazie coffea tosta. Z kolei w przypadku lęków i koszmarów nocnych zapytaj lekarza o lek na bazie kalium phoshoricum. Gdy dziecko zaczyna być drażliwe i agresywne pomocne okażą się leki na bazie uspokajającej chamomilli. Kiedy dziecko zaczyna mieć problemy z naprzemiennymi nastrojami radości i płaczu wówczas właściwym lekiem będzie ten na bazie ignatia. Z tremą przed szkolnym wystąpieniem doskonale poradzi sobie lek na bazie gelsemium. Nieodłącznym wspomagaczem jednak wszystkich leków jest zawsze długa i szczera rozmowa z rodzicem. Pamiętaj też by dawkowanie leków skonsultować z lekarzem stosującym w swojej praktyce homeopatię.