Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka?

Autor zdjęcia/źródło: Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka? mat. sponsora artykułu

Rowery dla najmłodszych członków rodziny nie posłużą im przez cały okres dzieciństwa. Każdy malec dorasta, a wraz z upływem lat przybywa mu centymetrów. Stąd też konieczność dopasowania jednośladu do wieku i wzrostu. W zależności od tempa, w jakim pociecha będzie rosła, pojazd może wymagać wymiany co dwa, trzy lub cztery lata.

Jak wybrać idealny rozmiar roweru, tak aby na konkretnym etapie rozwoju dziecka zagwarantował jak największy komfort jazdy?

Wielkość kół i rozmiar ramy – najważniejsze kryteria wyboru roweru dla dziecka

Planując zakup roweru dla kilkulatka lub nastolatka, koniecznie należy przyjrzeć się wielkości kół.Producenci podają ich rozmiar w calach. W sprzedaży dostępny jest szeroki asortyment jednośladów, o obręczach kół o wielkości od 12 do 26 cali.Te ostatnie dedykowane są najstarszej młodzieży i pod względem rozmiaru niczym nie różnią się od modeli przeznaczonych dla dorosłych. Niekiedy można spotkać się z ujętymi w tabelkę zestawieniami wielkości kół z wiekiem dzieci. Lepszym kryterium wyboru jest jednak wzrost. Nie jest bowiem rzadkością, że dzieci w tym samym wieku się nim znacznie różnią. Stąd wskazówki dotyczące wyboru rozmiaru kół w oparciu o wiek dziecka należy traktować jedynie jako orientacyjne. To samo dotyczy długości ramy rowerowej.

Pomiar przekroku – prosty sposób na optymalne dopasowanie roweru do potrzeb dziecka

Warto też skorzystać z metody dopasowania rozmiaru roweru polegającej na pomiarze przekroku, dokonanego zwykłą miarką krawiecką.Polega ona na zmierzeniu długości kończyn dolnych małego cyklisty. Pomiar wymaga ustawienia chłopca czy dziewczynki na płaskim, pozbawionym nierówności podłożu. Pomiędzy nogi dobrze jest włożyć książkę w sztywnej okładce. Następnie od wewnętrznej strony nóg mierzy się ich długość (nie odliczając od niej kilku centymetrów, jakie dodają dziecku sportowe buty). Na jej podstawie oblicza się wielkość tak zwanego przekroku, czyli odległość pomiędzy górną ramą a ziemią.Pomiar ten ma szczególne znaczenie w przypadku zakupów dokonywanych w sieci.Natomiast w sklepach stacjonarnych, gdzie dziecko może dosiąść roweru, wystarczy sprawdzić, czy jego przyszły użytkownik będzie mógł usiąść na siodełku, swobodnie opierając stopy o podłoże. Pozytywny wynik próby oznacza, że jednoślad jest idealnie dopasowany do potrzeb dziecka.

Wysokość siodełka – parametr ważny dla komfortu użytkowania roweru

Poszukując roweru dla najmłodszego członka rodziny, warto też wziąć pod uwagę wysokość siodełka. Musi ona umożliwiać dziecku korzystanie z roweru z lekko ugiętymi nogami.Trzeba o tym pamiętać, wybierając rower klasyczny, ale i model biegowy, dedykowany dzieciom, które nie nabyły jeszcze umiejętności poruszania się na jednośladzie tradycyjnym. To z myślą o nich producenci akcesoriów sportowych proponują bogatą gamę rowerów pozbawionych pedałów, napędzanych naprzemiennym ruchem nóg (jak podczas zwykłego biegania). Z ofertą takiego sprzętu zapoznasz się, wchodząc na stronę https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-dzieciece/rowerki-biegowe. Możesz też przyjrzeć się rankingom różnych modeli rowerów biegowych – takie zestawienie dostępne jest np. na stronie https://www.mediaexpert.pl/poradniki/rowery-skuter/rowerek-biegowy-dla-2-latka-ranking.