Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-05-14 14:12:46
Autor zdjęcia/źródło: canva.com
Soczewki kontaktowe są wygodną alternatywą dla klasycznych okularów. Jednak, podobnie jak okulary korekcyjne, wymagają prawidłowego dobrania, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo dla naszych oczu. Proces doboru soczewek może trwać odrobinę dłużej niż ma to miejsce w przypadku mocy szkieł korekcyjnych, szczególnie jeśli są to nasze pierwsze soczewki.
Specjalistą dobierającym soczewki kontaktowe jest optometrysta albo okulista. Wizyta trwa około godziny. W tym czasie przeprowadzany jest dokładny wywiad dotyczący wady wzroku, dotychczas stosowanych metod korekcji, planowanej częstotliwości i czasu używania soczewek. Specjalista może zadać także pytania dotyczące środowiska i specyfiki pracy.
Następnym etapem jest badanie wzroku, które jest zupełnie bezbolesne. W trakcie badania sprawdzana jest krzywizna rogówki, średnica soczewki oraz rodzaj wady wzroku.
Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiednich soczewek poprzez testowanie poszczególnych modeli i mocy soczewek, aby zapewnić pacjentowi najwyższy komfort. Jest to również czas nauki jak zakładać soczewki oraz prawidłowo je zdejmować. Na koniec wizyty pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje na temat higieny soczewek i oczu oraz ewentualnych skutków ubocznych, jakie może ze sobą nieść korzystanie z soczewek kontaktowych.
Zakładanie soczewek nie jest trudne, jednak wymaga pewnej wprawy. Warto nie spieszyć się w trakcie nauki zakładania i ściągania soczewek, ponieważ łatwo tutaj o podrażnienie oczu.
Zacznij od dokładnego umycia rąk mydłem i wodą, a następnie osuszenia ich czystym ręcznikiem. Warto sprawdzić, czy na rękach nie pozostały drobne „kłaczki”, które mogłyby wpaść do oczu.
Następnie wyciągnij soczewki z opakowania lub pudełka do przechowywania i sprawdź, czy nie są uszkodzone lub porysowane. Następnie sprawdź, czy soczewka jest na właściwej stronie poprzez rozpoznanie jej kształtu. Soczewka wywinięta prawidłowo przypomina miseczkę i jej brzegi celują ku górze. Natomiast jeśli jest na nieprawidłowej stronie, jej brzegi mogą nadmiernie rozchodzić się na boki na końcach.
Gdy soczewka jest na prawidłowej stronie, nałóż ją na opuszkę palca wskazującego. Następnie przytrzymaj powiekę otwartą, używając środkowego palca ręki z soczewką. Drugą ręką przytrzymaj górną powiekę. Popatrz w górę i umieść soczewkę na rogówce. Powoli puść obie powieki i zamrugaj kilka razy, aby soczewka miała możliwość dopasować się do oka.
Jeśli nie masz jeszcze wprawy, zawsze wybieraj ustronne i czyste miejsce do zakładania i ściągania soczewek. Może to być przy lustrze w łazience lub toaletce. Wspomagaj się powiększającym lusterkiem i zadbaj o dobre oświetlenie — wystarczająco mocne, aby ułatwić Ci nawigowanie soczewką, ale niezbyt jaskrawe, by Twoje oczy pozostawały w komforcie.
Nigdy nie używaj do nawilżania soczewek czegokolwiek innego poza specjalistycznymi płynami. Jeśli widzisz, że Twoja soczewka jest zanieczyszczona lub uszkodzona, wyrzuć ją i otwórz następne opakowanie. Po każdym zastosowaniu płynu do soczewek pamiętaj, aby dokładne zamknąć jego butelkę. Jeśli o tym zapomnisz, niestety, ale nie powinieneś korzystać z takiego płynu, ponieważ do wnętrza butelki mogły dostać się zanieczyszczenia.
Zawsze stosuj się do zaleceń okulisty w kwestii czasu noszenia i pielęgnacji soczewek. Zbyt długie noszenie soczewek lub użytkowanie ich w nieprawidłowy sposób może skutkować różnymi chorobami oczu, począwszy od podrażnień, poprzez infekcje i zapalenia, na poważniejszych dolegliwościach kończąc.
W czasie noszenia soczewek pamiętaj, aby prawidłowo nawilżać oczy. Stosuj bezpieczne dla soczewek kontaktowych krople nawilżające. Jeśli nosisz makijaż, zakładaj soczewki przed pomalowaniem oczu i ściągaj je przed dokonaniem demakijażu. Pamiętaj, aby używać kosmetyków bezpiecznych dla soczewek.
W większości przypadków soczewki są dobrze tolerowane. Jednak niekiedy indywidualne predyspozycje pacjenta, jak np. zespół suchego oka, sprawiają, że noszenie soczewek kontaktowych okazuje się niekomfortowe. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek wykonanych z różnorodnych materiałów, dlatego jeśli jeden rodzaj soczewek się nie sprawdza, zawsze można spróbować innego. W tym celu zawsze należy korzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów — optometrysty lub okulisty — którzy na podstawie wywiadu i stwierdzonych dolegliwości pomogą dobrać inny model.
Bibliografia:
Contact Lenses, Bharat Gurnani, Kirandeep Kaur, czerwiec 2011. Dostęp za Pubmed, 14 maja 2024.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.