Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Badanie KTG@flikr.com/Kristin Banks
Badanie to możesz wykonać najwcześniej w 25. tygodniu ciąży, ale zazwyczaj, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, odbywa się ono w terminie przewidzianego porodu. Regularne wykonanie badania KTG zalecane jest natomiast w następujących przypadkach:
• Urazy brzucha
• Krwawienia z pochwy
• Nieodczuwalne lub słabe ruchy dziecka
• Ciąża przenoszona
• Cukrzyca
• Nadciśnienie tętnicze
• Ciąża mnoga
• Ciąża zagrożona
• Wady serca płodu
W trakcie badania, które trwa 30 minut, specjalista umieszcza na brzuchu kobiety dwa pasy z czujnikami . Pierwszy mierzy bicie serca dziecka, a drugi rejestruje skurcze macicy matki. Wyniki badania lekarz obserwuje na monitorze. Kobieta badana powinna leżeć na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej.
Zwykle badanie KTG trwa około 30 minut, w trakcie których kobieta niestety nie może swobodnie zmienić pozycji ciała. Zazwyczaj osoba przeprowadzająca kardiotokografię zaleca położenie się na lewym boku, by nie uciskać żyły głównej. W skrajnych przypadkach aparaturę podłącza się nawet na cały czas porodu, z chwilami przerwy na odpoczynek.
Jak interpretować wyniki badania?
Dziecka serce powinno wykonywać 110 do 160 uderzeń na minutę. Jeśli jednak liczba uderzeń jest mniejsza od 110, może być to spowodowane niedotlenieniem płodu. Z kolei, jeśli serce płodu bije więcej razy niż 160 na minutę, przyczyną może być zakażenie wewnątrzmaciczne. Badanie KTG sprawdza także oscylację serca płodu. Są to wahania częstości akcji serca, które powinny wynosić od 5 do 25 uderzeń na minutę oraz akceleracje czyli przyspieszenie akcji serca dziecka. Prawidłowe powinny trwać około 15 sekund i wystąpić przynajmniej dwa razy w ciągu 10-15 minut.
Zdarza się, że zły wynik badania KTG nie zawsze jest prawdziwy. Lekarz musi wziąć pod uwagę także inne czynniki. Może to być na przykład nieprawidłowa pozycja ciała matki podczas badania. Gdy kobieta siada w pozycji, w której uciskana jest pępowina dziecka lub główna żyła dolna kobiety,wyniki KTG mogą być zaburzone. W tej sytuacji zalecana jest zmiana ułożenia ciała, aby zapis KTG przyjął prawidłowe wartości. Zły wynik badania może spowodować utrudniony dopływ krwi przez ucisk na żyłę główną bądź zaciśnięcie pępowin. Mogą go powodować problemy z krążeniem lub chorobą przewlekłą u przyszłej mamy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.