Temperatura między 37,2 st. C a 38,0 st. C to stan podgorączkowy wymagający obserwacji dziecka. Normalna temperatura moze sie mieniać w zakresie 0,5 stopnia C w ciągu dnia. Gdy temperatura przekracza 38,0 st. C a nie jest większa niż 38,5 st. C jest to umiarkowana gorączka, przy której należy dziecko ochłodzić i podać lek przeciwgorączkowy. Przy temperaturze większej niż 38,5 st. C mówimy o wysokiej gorączce, wymagającej podania leków przeciwgorączkowych i intensywnego jej obniżenia. Temperatura powyżej 40 st. C wymaga bardzo pilnej pomocy lekarskiej.
Objawy gorączki u dziecka
Gorączka daje znać, że w organizmie coś sie dzieje. Może być objawem przegrzania, stanu zapalnego, ząbkowania lub przeziębienia, ale także groźnej choroby. Gorączka ma spowodować wiekszą aktywność komórek odpornościowych. Dlatego dopóki nie przekroczy 38,0 st C nie należy jej zbijać, a pilnie obserwować dziecko. Jednka zawsze, gdy dziecko ma wysoką gorączkę, należy skonsultować się z lekarzem. O podwyższonej temperaturze u dziecka może świadczyć zarumieniona twarz i lepka, spocona skóra. Dziecko jest apatyczne, zmęczone i często płacze. Boli je głowa, brzuch, mięśnie i kości. Ma także suche śluzówki. Gdy temperatura jest wysoka może też mieć drgawki gorączkowe.
Gorączka u dziecka: jak zmierzyć dziecku temperaturę?
W jamie ustnej. Mierz pół godziny po posiłku lub wypiciu napoju przez dziecko. Musisz się upewnić, czy dziecko wytrzyma przytrzymać termometr nie otwierając ust. Może to być niemożliwe przy zatkanym nosie lub kaszlu. W przypadku bardzo małych dzieci dobrym sposobem może okazać się termometr w smoczku.
W uchu. Termometry douszne na podczerwień są bardzo wygodne. Wsuwasz je do ucha dziecka, a wynik pokazuje się po sekundzie i jest bardzo dokładny, gdyż błona bębenkowa ma identyczną ciepłotę, co ośrodek termoregulacji w mózgu.
W odbytnicy. U małych dzieci jest to najpewniejszy sposób pomiaru ciepłoty ciała
Pod pachami. Pomiary te są mniej dokładne niż pomiary w ustach i odbytnicy.
Termometry paskowe, przykładane do czoła, służą wyłącznie do określania przybliżonej ciepłoty ciała i nie dają gwarancji prawidłowego pomiaru. Zanim użyjesz nowy termometr zapoznaj się z instrukcją, abyś pomiar wykonała prawidłowo.
Kiedy potrzebna jest konsultacja lekarza?
Kiedy temperatura utrzymuje się dłużej i brak jest reakcji na leki ją zbijające lub zauważysz niepokojące objawy związane z temperaturą koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zrób to gdy:
- Temperatura przekroczy 40 st. C i nie spada pomimo podania leków.
- Malec nie może pochylić głowy, gdyż ma sztywny kark lub u dziecka występują wymioty i drobna krwotoczna wysypka.
- Pojawią się drgawki.
- Dziecko ma poniżej 6 miesięcy i ma wysoką gorączkę.
- Gorączka utrzymuje się przez 3 doby.
Zdaniem większości lekarzy, gorączkę u dziecka należy zacząć obniżać, gdy przekroczy 38,5 st. C, by nie dopuścić do wystąpienia drgawek gorączkowych.
Jak zbić gorączkę - domowe sposoby
- Wykąp dziecko w letniej wodzie, o temperaturze niższej od temperatury ciała tylko o 2 stopnie. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut. Aby uniknąć dreszczy, warto przed kąpielą podać środek przeciwgorączkowy.
- Stosuj wilgotne okłady na czoło. Zrób je z pieluszki lub ściereczki zwilżanej w letniej wodzie, często zmienianej. Także przykładaj okład na klatkę piersiową.
- Owiń całe ciało dziecka mokrym prześcieradłem i obłóż go mokrymi pieluchami zamoczonymi w letniej wodzie.
- Dawaj dziecku chłodne płyny w mniejszych porcjach. Może to być woda, herbatka. Dzieci karmione piersią należy przystawiać jak najczęściej.
- Temperatura w pokoju nie może przekraczać 20 stopni. Pokój powinien być regularnie wietrzony. Rób to co godzinę przez 2-3 minuty. Dbaj też, aby powietrze w pokoju było nawilżone, bo to ułatwia oddychanie.
- Zmieniaj piżamkę dziecku i pościel, gdyż dziecko często się poci.
- Unikaj przegrzewania dziecka. Nakryj go lekkim kocykiem czy prześcieradłem, umożliwiającym oddawanie ciepła przez dziecko.
Jak zbić gorączkę – leki przeciwgorączkowe
Podawaj leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, przy czym ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza oraz producenta preparatu. Leki są dostępne w formie syropów i czopków. Dzieciom do 12 roku życia nie podawaj pochodnych kwasu acetylosalicylowego ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.
Jak zbić gorączkę - błędy, które popełniasz najczęściej
- Często podajesz lekarstwo dopiero gdy dziecko ma wysoką gorączkę albo czekasz z następną dawką leku do kolejnej zwyżki temperatury.
- Podajesz dziecku leki przeznaczone dla dorosłych lub za małe dawki właściwych lekarstw.
- Od podania leku do następnej dawki powinno upłynąć co najmniej 30 minut. Wtedy lek powinien zacząć działać. Nie podawaj więc wcześniej drugiej porcji lekarstwa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Gorączka – nasz wróg, czy sojusznik w walce z chorobą?>>
Trzydniówka u dzieci - PRZEBIEG I LECZENIE>>