Jak zrozumieć niemowlę? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak zrozumieć niemowlę?

Zrozumienie niemowlęcia to sztuka obserwacji, szacunku i słuchania. Zachowując spokój, kontrolując własne emocje, szybko nauczymy się dostrzegać emocje własnego dziecka. Jak zrozumieć język ciała niemowlęcia? Jak poradzić sobie z płaczem dziecka?

Obserwuj i ucz się

Obserwacja to pierwszy krok, aby zrozumieć niemowlę. Dziecko, które gestami, mimiką, krzykiem i płaczem porozumiewa się z otoczeniem, jest trudniej zrozumieć. Trudniej nie znaczy jednak, że jest to niemożliwe. Potrzeba jedynie więcej cierpliwości i wnikliwej obserwacji, aby pojąć zasady niemowlęcej „mowy”.
Dziecko zrozumiane, to dziecko szczęśliwe. Mniej płacze, mniej histeryzuje, mniej chce wymusić. Czuje się za to bezpieczniej i jednocześnie spokojniej.

Jak zrozumieć niemowlę?

Pierwszą i zdaje się najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy ofiarować małemu człowiekowi to szacunek. Ta mała istota bardzo go potrzebuje . Po drugie, akceptacja indywidualności dziecka, gdyż nie jest to maszynka do zaprogramowania, którą możemy włączyć i wyłączyć kiedy chcemy lub nakazać, aby wykonywała nasze polecenia. W pierwszym okresie życia dziecka, musimy je po prostu poznać i zaakceptować jego jako jednostkę, która ma coś do powiedzenia w swoim własnym języku, który powinniśmy poznać.

Kolejnym etapem jest porozumienie, rozmowa w dwóch kierunkach. Mówimy i słuchamy, obserwujemy reakcję na nasze słowa, patrząc na maleńką twarzyczkę i gesty, które wykonuje. Słuchanie ma tu ogromne znaczenie, gdyż prowadząc ciągły monolog, wszystko to, co dziecko chce nam przekazać, odnośnie własnych potrzeb, nam umyka.

Pamiętajmy także o codziennych rytuałach. Uporządkowany dzień, powtarzane sytuacje, pozwalają dziecku dostosować się i przewidzieć określone czynności. Dzięki temu wie,  że po śniadaniu robimy to, a po obiedzie idzie się krótką drzemkę, a po kąpieli jest dłuższy odpoczynek i nie ma zabawy. Wszystko to, cały ten rytuał, choć dla dorosłych może być nużący, dziecku pozwala czuć się bezpiecznie i pewnie, a to wielki krok do poczucia własnej wartości w przyszłości.


Jak prawidłowo trzymać noworodka?


Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy wiesz, co chce Ci powiedzieć Twój niemowlak?

Zazwyczaj tak.
60.0%
Czasami mam duże wątpliwości, czego w danej chwili pragnie.
26.7%
Tak, zawsze.
13.3%

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika IwonaSza
    IwonaSzaIkona zgłaszania komentarza
    Nie potrzeba słów, aby poznać potrzeby niemowlaka. Ono "mówi" całym sobą.
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Niemowę nie mówi, ale potrafi przekazać swoje potrzeby.