Jaką rolę w organizmie człowieka pełni żelazo? Dlaczego jest tak ważne w rozwoju dzieci? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jaką rolę w organizmie człowieka pełni żelazo? Dlaczego jest tak ważne w rozwoju dzieci?

Jaką rolę w organizmie człowieka pełni żelazo? Dlaczego jest tak ważne w rozwoju dzieci?

Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne

Żelazo to pierwiastek niezbędny dla naszego prawidłowego rozwoju i codziennego funkcjonowania. Ponieważ jest trudny do dostarczenia organizmowi wraz z dietą dziecka, a jego niedobory prowadzą do niedokrwistości niekiedy konieczne jest dostarczanie go przez suplementację. Dbanie o odpowiednie spożycie żelaza powinno dotyczyć zarówno osób dorosłych, szczególnie kobiet, jak i dzieci.

Zapotrzebowanie na żelazo zależy od wieku i stanu organizmu człowieka. Inna dawka będzie wskazana dla dorosłych, inna dla dorastającej młodzieży, a jeszcze inna dla małych dzieci. Przy dobieraniu dawkowania istotne jest także płeć – ze względu na cykliczność życia kobiety, ich zapotrzebowanie na żelazo przy obfitych krwawieniach, może być większe niż u mężczyzn.

Dlaczego żelazo jest ważne

Pierwiastek ten umożliwia tworzenie krwi w naszym organizmie, a od stanu wysycenia żelazem hemoglobiny zależy, ile tlenu zostanie rozprowadzonego do wszystkich tkanek w naszym ciele. Żelazo jest także bardzo istotne w zwalczaniu bakterii i wirusów oraz w wytwarzaniu energii w naszych komórkach. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko częściej choruje, masz wrażenie, że brak mu energii, czy też bywa apatyczne, warto sprawdzić poziom żelaza w jego organizmie. Jeśli lekarz uzna to za stosowne, dostaniecie skierowanie nie tylko na oznaczenie poziomu żelaza, ale i ferrytyny, czyli białka określającego poziom zapasów tego pierwiastka w organizmie. Oba wskaźniki są istotne dla ustalenia jak wygląda bieżąca gospodarka żelazem w organizmie, a także czy organizm jest odpowiednio nim wysycony. W przypadku niedoborów w którymś z tych obszarów, zalecana jest zazwyczaj suplementacja diety preparatami żelaza.

Twoje dziecko skarży się często na znużenie i zmęczenie lub problemy z koncentracją? Powodem tego może być niedobór żelaza. Badania wykazały, że blisko 40% dzieci w wieku przedszkolnym nie otrzymuje wystarczającej dawki żelaza w diecie.

Żelazo dla dzieci – dlaczego należy uzupełniać jego niedobory

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, niedobory żelaza stwierdza się 20-40% dzieci w wieku przedszkolnym. Wśród ich objawów należy wymienić: szorstkość skóry, bladość spojówek i śluzówek, senność, osłabienie, a także zajady w kącikach ust. Dzieci, które nie otrzymują na co dzień wystarczającej dawki żelaza często mają problemy z koncentracją, mniejszą ochotą na aktywność fizyczną, stają się bardziej podatne na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Źródła żelaza

Źródłem łatwo przyswajalnego żelaza jest wątróbka i chuda wołowina, żółtka jaj i sardynki. Ponieważ ani za mięsem, ani za rybami dzieci raczej nie przepadają, dbanie o odpowiedni poziom żelaza w ich organizmie jest utrudnione. Można posiłkować się włączając do diety produkty roślinne bogate w żelazo: szpinak, jarmuż, brukselkę, natkę pietruszki, groch i fasolę – niemniej żelazo z roślin gorzej się wchłania, albo przemycać mięso w wyrobach garmażeryjnych – np. tak lubianych przez dzieci pierogach, naleśnikach czy pyzach.

Kuj żelazo póki gorące

Dzieci w wieku 3-6 lat potrzebują około 10 mg żelaza dziennie, aby ich organizm mógł się harmonijnie rozwijać. Zawartość żelaza w poszczególnych produktach spożywczych teoretycznie daje możliwość zaspokojenia zapotrzebowania organizmu dziecka na ten pierwiastek. Jednak, jak wspomnieliśmy, w praktyce skomponowanie diety malucha, która pozwala na dostarczenie jego organizmowi odpowiedniej dawki żelaza, może być bardzo trudne, dlatego konieczne staje się wtedy dodatkowe podawanie go w formie preparatów dostępnych w aptekach. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt zawiera także witaminę C, która ma wpływ na skuteczne przyswajanie żelaza przez nasz organizm. Żelazo to pierwiastek, który dostarczany w dużych ilościach może powodować problemy z układem trawienia w postaci zaparć. To szczególnie ważne w przypadku wzbogacania w niego diety dziecka, dlatego warto wybrać preparat, który zawiera zmikronizowaną formę żelaza, uwalniającą się dopiero w jelitach, a nie w żołądku. Dzieci nie lubią przyjmować tabletek ze względu na trudność w ich przełykaniu, a także smak – w przypadku żelaza jest on wyjątkowo nieprzyjemny, metaliczny. Dlatego też, z myślą o najmłodszych został stworzony suplement diety mel●tiki żelazo- tabletki do ssania pozbawione metalicznego smaku, które nie przebarwiają ząbków, a dzięki specjalnej formie żelazo nie wchodzi w interakcję z pożywieniem. Bardzo dużą zaletą tego produktu jest to, że cechuje go wysoka biodostępność zwiększająca przyswajalność żelaza.

Zapewnienie dziecku odpowiedniej dawki żelaza może wesprzeć jego właściwy rozwój, w tym energię do codziennego działania, a także sprawność umysłową, fizyczną i zdolność koncentracji.