Rodzaje protez zębowych
Dobrze dobrana proteza ma na celu zastąpienie brakującej części lub całości uzębienia. Aby właściwie spełniała ona swoją rolę musi być doskonale dopasowana i odpowiednio przytwierdzona. Protezy różnią się między sobą tworzywem z jakiego zostały wykonane, sposobem mocowania, właściwościami i oczywiście ceną.
Wszystkie dostępne na rynku protezy możemy podzielić na ruchome i stałe. Niektóre z nich są częściowe, a inne całkowite. Częściowe uzupełniają przestrzenie w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Z całościowych najczęściej korzystają osoby starsze lub takie, które z powodu jakiegoś schorzenia utraciły całe uzębienie.
Czym są protezy ruchome?
Najprościej rzecz ujmując, są to protezy, które pacjent może samodzielnie usuwać z jamy ustnej. Przeważnie aparat wyjmowany jest na noc, by dziąsła oraz błony śluzowe mogły odpocząć.
Wśród protez ruchomych wyróżniamy:
- protezy szkieletowe - zalecane przy częściowym braku uzębienia, jednak na tyle obszernym, że nie ma możliwości zastosowania mostu. Charakterystycznym dla protezy szkieletowej jest to, że nie opiera się ona na dziąsłach, a na zębach, nie powodując jednak ich deformacji. Minimalizuje to powstawanie podrażnień śluzówki.
- protezy akrylowe - najczęściej wybierane z uwagi na dużą dostępność, niską cenę i możliwość refundacji ze strony NFZ. Oferty wśród protez akrylowych są różne, podobnie jak ceny i jakość wykonania. W przypadku częściowej protezy tego rodzaju, montowana jest ona do zębów za pomocą klamer. W protezie całościowej natomiast, sztuczne zęby umieszczone są na specjalnej płycie. Spada przez to komfort użytkowania protezy, trudniej jest przeżuć pokarm, a także przyzwyczaić się do niej. Siła żucia przeniesiona zostaje tu na błonę śluzową oraz kości szczęki, zatem aby zapobiec zanikowi kości i osiadaniu protezy, należy ją regularnie wymieniać.
- protezy nakładkowe - znajdują zastosowanie w przypadku, gdy uszkodzeniu uległy korzenie zębowe. Ich mocowanie opiera się na zaczepach umieszczonych w kanałach korzeni. Protezy te cechuje wysoka stabilność i wygoda w użytkowaniu.
Czym są protezy stałe?
Zakładane są przez protetyka i nie ma możliwości, by pacjent mógł je usunąć samodzielnie.
- most - stosowany przy braku jednego lub nawet kilkunastu zębów. Są to korony protetyczne,osadzone na zębach filarowych, którymi mogą być również implanty. Korony połączone są ze sobą za pomocą przęsła.
- implanty - znacznie droższe niż protezy ruchome i możliwość ich założenia istnieje tylko na krótko po usunięciu, czy utracie własnych zębów. Efekt jednak i komfort jaki zapewniają jest bardzo zbliżony do naturalnego, zarówno w kwestii użytkowania, jak i samego wyglądu. Implanty mocowane są za pomocą tytanowych śrub wwierconych w strukturę kości. Zabieg jest bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Jaka proteza jest najlepsza?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wiele zależy od stanu uzębienia, dziąseł i okostnej. Decyzję należy podjąć wraz z lekarzem stomatologiem. Jeśli szukasz profesjonalisty, który pomoże dokonać wyboru, a także udzieli szczegółowych wyjaśnień, odwiedź gabinet dr Ewy Pawlak http://ewapawlak.com.pl.