Kalendarz Rozwoju Ciąży - 1 tydzień - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 1 tydzień

Kalendarz Rozwoju Ciąży -  1 tydzień

Nasz kalendarz rozwoju ciąży pomoże Tobie przejść przez ten okres z uśmiechem na ustach i z dużym zrozumieniem swojego stanu. Kalendarz na pewno doda Ci dużo pewności siebie i uspokoi, jeśli będziesz mieć wątpliwości. Zapraszamy do porad przygotowanych specjalnie dla Ciebie przez naszą położną Aleksandrę Nowak i do regularnej lektury. Co tydzień mamy coś specjalnego!

1 TYDZIEŃ CIĄŻY

Rozwój dziecka w 1 tygodniu ciąży

Jeśli pomyślisz już o tym, że chciałbyś zaplanować swoją ciążę musisz zmienić swój styl życia, zadbać o siebie. Najlepiej będzie jak udasz się do lekarza zrobisz odpowiednie badania krwi, zbadasz tarczycę, wykonasz usg ginekologiczne i usg piersi, zrobisz cytologię. Trzeba również odwiedzić stomatologa, zbadać o swój stan uzębienia, a także lekarza internistę.

PRZYGOTOWANIE KOBIETY DO CIAŻY

Na pół roku przed zaplanowaniem poczęcia należy przyjmować kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu. Okres przygotowania musi być szczególny tzn. trzeba stronić od alkoholu, jeśli palisz papierosy należy je rzucić, musisz się wysypiać ,nie możesz być zestresowana i przemęczona. Nie uprawiaj również w tym czasie sportów wyczynowych, które powodują wyczerpanie organizmu. Zadbaj również o swego partnera, aby dobrze się odżywiał, był wypoczęty i nie pił alkoholu, to samo dotyczy papierosów.


Jeśli zastosujesz się do tych wszystkich wskazówek, myślę, że dobrze przygotujesz się do poczęcia swego potomstwa.

PIERWSZY TYDZIEŃ CIAŻY

Sama naprawdę nie wiesz czy jesteś w ciąży.


MAMA: Wbrew pozorom, w pierwszym tygodniu ciąży wcale... nie jesteś w ciąży!
Ten paradoks wynika z medycznej praktyki - licząc czas trwania ciąży lekarze cofają się aż do początku cyklu owulacyjnego, mimo że do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj w jego połowie (czyli... w trzecim tygodniu ciąży!).

DZIECKO: Jeszcze nie rozwija się dziecko. Żeby doszło do zapłodnienia musisz wyliczyć okres płodny,w którym nastąpi owulacja i zacząć starać się. Dzień, w którym jest szansa na poczęcie dziecka wypada mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego.

Dodatkowo planując ciążę skorzystaj z poniższych rad:
- nie pij alkoholu
- nie pal papierosów
- zdrowo się odżywiaj
- wysypiaj się, odpoczywaj po pracy
- połykaj kwas foliowy

Pierwsze dwa tygodnie nie są jeszcze ciążą w pełni tego słowa znaczeniu. Tak naprawdę w pierwszych dwóch tygodniach ciąży jeszcze w ciąży nie jesteś, a w pierwszych czterech tygodniach nawet o ciąży nie wiesz – ciążę można stwierdzić zwykle dopiero na początku piątego tygodnia. Natomiast w ciele kobiety dochodzi do cyklicznych zmian, które dają możliwość zajścia w ciążę. Nie można zapominać też o przyszłym ojcu – w jego jądrach właśnie dojrzewa plemnik, który da początek nowemu życiu.

 

Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o   kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny  i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.