Autor zdjęcia/źródło: Kalendarz pyleń - dowiesz się kiedy najbardziej uważać! @123RF
To nie jest problem wyłącznie najmłodszych. Uczulenie może pojawić się w każdym wieku. Wtedy należy zbadać, co je wywołuje, a później rozpocząć leczenie. Kalendarz pyleń drzew 2016 będzie pomocny dla alergików, jako przypomnienie, kiedy występuje najsilniejsze natężenie pylenia drzew. Jeśli jesteś alergikiem, dowiesz się, kiedy najbardziej uważać na pyłki i dzięki temu ten czas będzie mniej uciążliwy.
Liczba chorych ciągle wzrasta – wg specjalistów podwaja się co 5 lat.
Dlaczego tak dużo osób ma problemy z alergią? Winny wszystkiemu jest błąd w działaniu układu odpornościowego, który potencjalnie niegroźne czynniki (np. pyłki, składniki pokarmowe) traktuje jak wrogów i zaczyna zwalczać. Nie wiadomo jednak do końca, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo natomiast dokładnie, co może zwiastować alergię, a co ją wywoływać.
1. Męczący kaszel
2. Zapalenie spojówek
3. Kłopoty gastryczne
4. Katar sienny
5. Wyprysk alergiczny (to zaczerwienione grudki, które pojawiają się na skórze, pękają i sączą się)
Nie ma szans, byś całkowicie uchroniła się przed uczulającymi pyłkami. Możesz jednak do minimum ograniczyć z nimi kontakt. W tym celu:
- szukaj aktualnych komunikatów dla alergików – są podawane na stronach internetowych, a także w radiu i telewizji. Możesz też zajrzeć do naszego kalendarza pylenia 2016. Dzięki takim informacjom będziesz wiedziała, kiedy w twojej okolicy panuje najwyższe stężenie pyłków. Jeśli możesz, wyjedź wtedy na urlop – najlepiej nad morze lub w góry, bo tam jest mniej alergenów. Musisz zostać na miejscu? Zatem skrupulatnie stosuj podane dalej metody uników;
- zredukuj ilość pyłków w mieszkaniu – uda ci się to, jeśli będziesz otwierać okna tylko w nocy (od godz. 22 do 6 rano powietrze jest czyściejsze). Na dzień zawieszaj wilgotne firanki – przylepią się do nich pyłki. Wieczorem zaś dokładnie je wypłucz (w rękawiczkach!). Przetrzyj też na mokro podłogi;
- wychodź z domu tylko rano, wieczorem lub po deszczu – wtedy panuje niższe stężenie pyłków. Jeśli musisz przebywać na dworze w ciągu pogodnego dnia, często myj twarz i ręce. Po powrocie do domu weź zaś prysznic i załóż czyste ubranie.
Aby sprawdzić, czy twoje dolegliwości są rzeczywiście wynikiem alergii, lekarz może ci zlecić badanie krwi, na podstawie którego określi poziom przeciwciał IgE w surowicy. Przy uczuleniu normy są znacznie przekroczone! Żeby jednak dowiedzieć się konkretnie, na pyłki których roślin źle reagujesz, poproś internistę o skierowanie do alergologa. Specjalista przeprowadzi wtedy u ciebie testy skórne. Polegają one na wstrzyknięciu pod skórę na ramieniu lub plecach małych dawek różnych substancji. Jeśli na którąś z nich masz alergię, w miejscu tym powstanie obrzęk lub zaczerwienienie.
Zobacz kalendarz pyleń 2016 TUTAJ>>