Najważniejszy zdrowy rozsądek
Telewizja, podobnie jak wszystkie gadżety elektroniczne, jest dla ludzi, ale wymaga rozsądnego podejścia. Dwulatek nie musi mieć własnego smartfona do gier, nie musi mieć również w pokoju własnego telewizora, który mógłby samodzielnie włączyć. Dziecko może oglądać TV, ale wyłącznie jeśli ma odpowiednio dobrane treści, a czas poświęcony na tę rozrywkę jest dopasowany do jego wieku. Tylko w jaki sposób rodzic ma ocenić, ile czasu jego dziecko może spędzać przed telewizorem?
Z pomocą przychodzą tutaj wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej. Akademia wskazała, że dzieci powyżej 2. roku życia powinny spędzać przed telewizorem nie więcej niż 2 godziny dziennie. Biorąc jednak pod uwagę to, jaką ilością elektroniki otaczamy się w naszym domach, te wytyczne należy traktować jako czas spędzony przy wszystkich urządzeniach – również smartfonach czy przy komputerze. Dzieci do 18. miesiąca nie powinny mieć żadnego kontaktu z urządzeniami cyfrowymi poza videorozmowami. Natomiast maluchy mające 19–24 miesiące mogą być powoli wprowadzane w świat elektroniki, ale w granicach rozsądku, pod ścisłą kontrolą rodzica. Rodzic musi pomóc swojemu dziecku w zrozumieniu tego, co widać na ekranie. Najlepiej, aby tych kilka chwil przed ekranem zostało przekształconych w edukacyjną zabawę. Dla dzieci z przedziału od 2 do 5 lat sugerowany czas spędzony przed ekranem to jedna godzina dziennie, chociaż wyżej wspomnieliśmy o maksimum 2 godzinach. Dziecko powinno znajdować się pod nadzorem rodzica, który będzie dobierał treści adekwatne do wieku swojej pociechy. Jego obowiązkiem jest też weryfikacja, czy dziecko w ogóle rozumie, co ogląda. Można na przykład zapytać je, co zrobiłoby w sytuacji, w jakiej znalazła się bajkowa postać. W przypadku starszych dzieci to rodzice powinni oceniać, na ile mogą pozwolić swoim dzieciom oglądać telewizję. Normalny dzień dziecka to pobyt w szkole, odrabianie lekcji, czas na zabawę z rówieśnikami, aktywność fizyczna, co powinno zająć od 8 do 12 godzin. Dopiero czas, jaki pozostał dziecku danego dnia, może być przeznaczony np. na telewizję.
Jakie kanały telewizyjne dla najmłodszych?
Częstym problemem rodziców jest brak czasu na sprawdzenie tego, czy dany program rzeczywiście jest przeznaczony dla dziecka w wieku ich pociech. Ok. 70 proc. rodziców deklaruje, że sprawdza, co oglądają ich dzieci. Teoretycznie to dosyć wysoki procent, ale w dalszym ciągu aż 30 proc. rodziców tego nie robi. Na pewno ułatwieniem dla rodziców jest pozwolenie dziecku na oglądanie takich stacji telewizyjnych, które są adresowane do osób w danym wieku. Sprawdźmy, do jakich dzieci kierowane są programy z poszczególnych stacji telewizyjnych dla najmłodszych:
- MiniMini + – popularny kanał TV nadawany od 2013 roku, przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Kanał zapewnia programy pozbawione przemocy, a dostępny jest m.in. na platformie nc+, jak i w ramach telewizji kablowej.
- Teletoon+ – w tym przypadku zawartość programowa jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. Stacja emituje wiele popularnych kreskówek. Wśród premier 2018 roku znalazły się Lexi i Lottie: Bliźniaczki na tropie czy Sissi – młoda cesarzowa. Stacja zapewnia nie tylko bajki, ale również autorskie programy jej twórców.
- TVP ABC – stacja uruchomiona przez telewizję publiczną, z ofertą dla dzieci od 4 do 12 lat, jak również ich rodziców i wychowawców. TVP ABC to wiele popularnych kreskówek i pasma przeznaczone dla dzieci w różnym wieku.
- Polsat JimJam – kolejny program dla najmłodszych, z ofertą dla dzieci mających do 6 lat. Program emitowany jest w Polsce od 2007 roku. W 2018 roku miały miejsce w tej stacji premiery seriali – Stacyjkowo i Popelki. Poza tym, pojawiło się tam wiele popularnych bajek, m.in. Miś Uszatek, My Little Pony czy Transformers.
Kanały dla dzieci i ich oferta
Wymieniliśmy zaledwie kilka kanałów dla dzieci, a tych polskojęzycznych jest kilkadziesiąt. Wystarczy poświęcić dosłownie kilkanaście minut na sprawdzenie ich oferty i wybranie kilku, które mogą oglądać nasze dzieci. Mając pakiety kanałów premium, np. Canal + w UPC, również bez problemów dopasujemy bajki pod nasze dzieci – w opisach znajdziemy informację o tym, dla dzieci w jakim wieku są one przeznaczone.