Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-09-17 10:59:25
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Telewizja, podobnie jak wszystkie gadżety elektroniczne, jest dla ludzi, ale wymaga rozsądnego podejścia. Dwulatek nie musi mieć własnego smartfona do gier, nie musi mieć również w pokoju własnego telewizora, który mógłby samodzielnie włączyć. Dziecko może oglądać TV, ale wyłącznie jeśli ma odpowiednio dobrane treści, a czas poświęcony na tę rozrywkę jest dopasowany do jego wieku. Tylko w jaki sposób rodzic ma ocenić, ile czasu jego dziecko może spędzać przed telewizorem?
Z pomocą przychodzą tutaj wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej. Akademia wskazała, że dzieci powyżej 2. roku życia powinny spędzać przed telewizorem nie więcej niż 2 godziny dziennie. Biorąc jednak pod uwagę to, jaką ilością elektroniki otaczamy się w naszym domach, te wytyczne należy traktować jako czas spędzony przy wszystkich urządzeniach – również smartfonach czy przy komputerze. Dzieci do 18. miesiąca nie powinny mieć żadnego kontaktu z urządzeniami cyfrowymi poza videorozmowami. Natomiast maluchy mające 19–24 miesiące mogą być powoli wprowadzane w świat elektroniki, ale w granicach rozsądku, pod ścisłą kontrolą rodzica. Rodzic musi pomóc swojemu dziecku w zrozumieniu tego, co widać na ekranie. Najlepiej, aby tych kilka chwil przed ekranem zostało przekształconych w edukacyjną zabawę. Dla dzieci z przedziału od 2 do 5 lat sugerowany czas spędzony przed ekranem to jedna godzina dziennie, chociaż wyżej wspomnieliśmy o maksimum 2 godzinach. Dziecko powinno znajdować się pod nadzorem rodzica, który będzie dobierał treści adekwatne do wieku swojej pociechy. Jego obowiązkiem jest też weryfikacja, czy dziecko w ogóle rozumie, co ogląda. Można na przykład zapytać je, co zrobiłoby w sytuacji, w jakiej znalazła się bajkowa postać. W przypadku starszych dzieci to rodzice powinni oceniać, na ile mogą pozwolić swoim dzieciom oglądać telewizję. Normalny dzień dziecka to pobyt w szkole, odrabianie lekcji, czas na zabawę z rówieśnikami, aktywność fizyczna, co powinno zająć od 8 do 12 godzin. Dopiero czas, jaki pozostał dziecku danego dnia, może być przeznaczony np. na telewizję.
Częstym problemem rodziców jest brak czasu na sprawdzenie tego, czy dany program rzeczywiście jest przeznaczony dla dziecka w wieku ich pociech. Ok. 70 proc. rodziców deklaruje, że sprawdza, co oglądają ich dzieci. Teoretycznie to dosyć wysoki procent, ale w dalszym ciągu aż 30 proc. rodziców tego nie robi. Na pewno ułatwieniem dla rodziców jest pozwolenie dziecku na oglądanie takich stacji telewizyjnych, które są adresowane do osób w danym wieku. Sprawdźmy, do jakich dzieci kierowane są programy z poszczególnych stacji telewizyjnych dla najmłodszych:
Wymieniliśmy zaledwie kilka kanałów dla dzieci, a tych polskojęzycznych jest kilkadziesiąt. Wystarczy poświęcić dosłownie kilkanaście minut na sprawdzenie ich oferty i wybranie kilku, które mogą oglądać nasze dzieci. Mając pakiety kanałów premium, np. Canal + w UPC, również bez problemów dopasujemy bajki pod nasze dzieci – w opisach znajdziemy informację o tym, dla dzieci w jakim wieku są one przeznaczone.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.