Kaszel jest reakcją układu oddechowego na podrażnienie go wywołane czynnikami zewnętrznymi. W czasie kaszlu pojawiają się skurcze oskrzeli, powodujące wyrzucenie z dróg oddechowych dużej ilości powietrza. Ma to za zadanie usunięcie zakłócającego oddychanie ciała obcego czy innego czynnika drażniącego. Dzięki temu kaszel chroni nasze drogi oddechowe, dlatego nie można go tłumić. Jednak gdy trwa on długo i staje się coraz bardziej męczący nie należy go lekceważyć. Kaszel może mieć różne przyczyny, zwykle towarzyszy infekcjom, ale istnieje wiele rodzajów kaszlu w tym również kaszel alergiczny. U dziecka jest on szczególnie trudny do zdiagnozowania, ponieważ bardzo trudno odróżnić go od zwykłego przeziębienia.
Kaszel alergiczny u dziecka a przeziębienie
Zwykle tym dwóm rodzajom kaszlu towarzyszą takie same objawy. Dziecko zaczyna kaszleć, ma katar, może też wystąpić podwyższona temperatura oraz ból gardła. Zarówno alergia, jak i przeziębienie zaczynają się od wodnistego, cieknącego kataru. Następnie pojawia się kaszel, a potem reszta objawów. W przypadku przeziębienia objawy te są następstwem ataku na organizm wirusów, w przypadku alergii jej objawami są tylko katar i kaszel, a dalsze objawy to już tylko efekt przedłużającego się wystawiania organizmu na działanie alergenu. W przypadku przeziębienia pojawia się lejący katar, który następnie szybko gęstnieje. Dziecko jest apatyczne, ma gorączkę, jest osłabione, nie chce jeść, a kaszel jest na początku suchy, ale stopniowo przekształca się w mokry z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.
Przy alergii natomiast katar cały czas jest wodnisty, cieknący i towarzyszy mu świąd nosa oraz częste kichanie. Dziecko może mieć też zapalenie spojówek objawiające się łzawieniem i podrażnieniem oczu. Powieki puchną, a oczy są zaczerwienione. Kaszel alergiczny u dziecka jest napadowy, często przeradzający się w duszność powodującą problemy z oddychaniem i charakterystyczny świszczący oddech. Takie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się u dziecka astmie. Przedłużający się katar alergiczny może przerodzić się w zakażenie bakteryjne tak samo jak infekcja wirusowa.
Kaszel alergiczny u dziecka - przyczyny
Kaszel alergiczny wywołują głównie takie alergeny jak kurz (roztocza), pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśń, kosmetyki, leki. Jego przyczyną może być też reakcja na zjedzenie alergizujących potraw takich jak: jaja, owoce, owoce morza. Często reakcja alergiczna nie następuje bezpośrednio po zetknięciu z alergenem, ale trochę później. Gdy nie wiemy co może dziecko uczulać, ale podejrzewamy alergię warto jest prowadzić notatki i zapisywać objawy oraz sytuacje, w których się pojawiły, np. cieknący katar po spacerze czy duszący kaszel w czasie gry w piłkę czy biegania.
Kaszel alergiczny u dziecka – leczenie
Nigdy kaszlu nie można tłumić, ponieważ jest on reakcją obronną organizmu, który broni się przed atakującymi go alergenami. Gdy kaszel alergiczny u dziecka staje się coraz bardziej uporczywy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Pediatra zbada dziecko i w przypadku podejrzenia alergii skieruje je do alergologa. Przy napadzie kaszlu alergicznego może być konieczne podanie leków przeciwhistaminowych, które złagodzą kaszel. Alergolog natomiast przeprowadzi testy z krwi w przypadku małych dzieci lub testy skórne – robione u dzieci od 3-4 roku życia. Gdy wynik wyjdzie pozytywny dziecko przeważnie jest odczulane, czyli podaje mu się alergen, na który jest uczulone w małych dawkach w postaci szczepionki doustnej lub dożylnej stopniowo zwiększając dawki. W ten sposób organizm uczy się tolerować alergen. Testów alergicznych oraz odczulania nie przeprowadza się w okresie pylenia roślin, ponieważ w przypadku alergii dziecka na pyłki mogą one pogłębić nieprzyjemne objawy.
Kaszel alergiczny u dziecka – naturalna profilaktyka i łagodzenie objawów
- przede wszystkim staraj się, aby maluch unikał alergenu,
- w przypadku alergii na pyłki po każdym spacerze kąp dziecko i zmieniaj mu ubranie,
- w przypadku alergii na kurz unikaj odkurzania przy dziecku, po odkurzaniu myj podłogi, aby zmyć roztocza i nawilżyć powietrze,
- ubranka dziecku kupuj tylko z naturalnych materiałów takich jak bawełna, len czy włókna bambusowe unikaj poliestru czy elastanu,
- stosuj nawilżacz powietrza – suche powietrze zaostrza objawy alergii,
- płucz nos dziecka roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską, która oczyści i nawilży drogi oddechowe,
- podawaj dziecku dużo płynów – to nawilży organizm od środka,
- do snu kładź dziecko na wyższej poduszce co ułatwi wydzielinie z nosa swobodne spływanie i zapobiegnie atakom kaszlu w nocy,
- niemowlę w ciągu dnia kładź na brzuszku i oklepuj mu plecki,
- wzmacniaj odporność malucha.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: