Kiedy DRUGIE DZIECKO? To DUŻE RYZYKO? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy DRUGIE DZIECKO? To DUŻE RYZYKO?

Kiedy drugie dziecko? Czy to duże ryzyko? Wielu rodziców pragnie kolejnego dziecka. Miłość rodzicielska nie zna granic, z każdym następnym jest identyczna: bezinteresowna i bezgraniczna. Decyzja o drugim powinna być przemyślana. Dziecko chciane czuje się kochane i potrzebne.

Kiedy DRUGIE DZIECKO? To DUŻE RYZYKO?

Autor zdjęcia/źródło: Kiedy drugie dziecko? @ sxc.hu

Kiedy drugie dziecko?

Małżeństwa odkładają decyzję o pierwszym i kolejnym dziecku z powodów mieszkaniowych i finansowych. Zawsze może być lepszy moment, czyli wyższa pensja i większe lokum. Jednak najlepszy czas może nigdy się nie pojawić. Ciągłe „ale” to ciągłe planowanie. Nowa praca, umowa zlecenie, umowa o pracę na czas określony lub na próbę oraz rozpoczęte studia, kariera, zmiana mieszkania i budowa domu – jest wiele powodów, żeby odłożyć dziecko w czasie. Każda przyczyna jest dobrą wymówką albo czekaniem na lepszy czas. Nie można odkładać dziecka w nieskończoność.

Najlepszym momentem pod względem medycznym to czas do 30. roku życia. Z wiekiem trudniej o dziecko i jest większe ryzyko urodzenia przed czasem Nie tylko aspekt biologiczny sprzyja macierzyństwu w młodym wieku. Młodsza masz więcej energii do wychowywania gromadki dzieciaczków. Jednak ciąża zawsze musi być świadoma, a decyzja uzgodniona z partnerem. Dziecko powinno być chciane i wyczekiwane, ponieważ wtedy czuje się kochane i potrzebne. W takiej rodzinie nie zabraknie miłości, cierpliwości i czasu dla bliskich.


Czas to przyjemność z bycia razem i wspólnej radosnej zabawy. Zegar biologiczny tyka, a instynkt macierzyński się nie zatrzyma. Tylko brak poczucia stabilizacji oraz mieszkania na swoim uniemożliwia „TAK” dla pierwszego i drugiego dziecka. Dom to nie surowe ściany. Dom to ludzie, do których codziennie możesz wracać.

Drugie  dziecko w drodze

Pierwsze dziecko już na świecie. Drugie i następne pojawi się później lub wcale. Dla niektórych małżeństw największym pragnieniem jest tylko jedno. Pozostali marzą o radosnej gromadce. Wielodzietne rodziny są szczęśliwe. Chociaż czasem brakuje pieniędzy, nigdy nie brakuje miłości.

Mamy mają odmienne zdania na temat czasu na kolejne dziecko. „mój synek ma 9 miesięcy, a już w czerwcu urodzi mi się córeczka. Osobiście uważam, że dzieciom łatwiej się dogadać, gdy nie ma między nimi dużej różnicy wieku. Z kilkoma zawsze jest ciężko, ale przyjemnie patrzy się na rodzeństwo” – uważa mama na forum.


Kolejna jest zdania, że najlepsza różnica wieku dla dzieci to 1 – 3 lat. Większe dziecko już odchowane zawsze pomoże. U trzeciej mamy różnica to 6 lat. Dla niej to dobry czas na kolejne, ponieważ jedno idzie do przedszkola i będzie miała chwilę dla siebie. Przy ciążowych mdłościach ciężko zajmować się kolejnym. Mama świadomie zaplanowała taki odstęp czasu między dziećmi, bo gdy jedno odchowane, więcej czasu ma się dla maleństwa i dla siebie, pierwsze jest bardziej samodzielne.


Nieduża różnica wieku między rodzeństwem ma zalety. Dużo kobiet myśli, że to „stresujące”. Jednak jedno jest samotne i nie ma się z kim pobawić. Dzieci w podobnym wieku lepiej się rozumieją, ponieważ mają zbliżony poziom umiejętności. Czwarta mama ma 29 lat i dwoje dzieci. Synek ma 5 lat, a córka 5 miesięcy: „nie miałam pracy, mieszkanie spłacaliśmy, ale był to dobry czas. Dzieci rekompensują wszystko”.

Życie pisze różne scenariusze. Sytuacja z dzieckiem wygląda inaczej, gdy nie ma się z kim go zaplanować: „mam 25 lat i nie mam chłopaka. Zanim kogoś poznam, pobędę z nim i wezmę ślub minie jeszcze trochę czasu. Podziwiam dziewczyny, które wcześnie wychodzą za mąż i zakładają rodziny”. Faktycznie nie każda kobieta decyduje o tym, kiedy urodzi pierwsze. Tata musi być odpowiedni i dojrzały, by odnalazł się w roli. Na pierwsze łatwiej się zdecydować.  Ale kolejne to tylko więcej radości i wydatków, których i tak się nie liczy. Kolejny scenariusz jest zaskakujący: „studia, praca, dwójka dzieci rok po roku. Potem znowu praca, kredyt na mieszkanie i kolejna dwójka dzieci rok po roku. Zaczęłam rodzić przed trzydziestką, skończę około 36. roku życia. Padałam na twarz ze zmęczenia i teraz także padam, ale mnie to nie odstrasza”.

Im więcej dzieci, tym większe poczucie bezpieczeństwa i więcej relacji. Rodzina to grupa, w której dzieci uczą się opiekuńczości, życzliwości oraz wspierania i szanowania odmienności charakterów. Uczą się także dogadywania się i szukania kompromisu oraz skromności.

 POROZMAWIAJMY NA FORUM! >>

Wioleta Nowicka

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Dziecko powinno w miarę wcześnie dowiedzieć się o tym, że będzie miało rodzeństwo. I to my, rodzice powinniśmy zrobić wsztystko, aby małemu człowieczkowi łatwiej było to zrozumieć.
  • Awatar użytkownika Monika Buczyńska
    Monika BuczyńskaIkona zgłaszania komentarza
    ale jak jest jedno dziecko to zazwyczaj staje się egoistą . Znam dużo jedynaków i żadne z nich nie potrafi się dzielić z inną osobą.
  • Awatar użytkownika Kasia P.
    Kasia P.Ikona zgłaszania komentarza
    Zazwyczaj pierwsze dziecko zazdrosne jest o to drugie. Trudno je przygotować na siostrzyczę, czy braciszka...