Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-10-26 17:24:55
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Na myśl o gabinecie stomatologicznym masz gęsią skórkę? Nic więc dziwnego, że twoje dziecko również może bać się dentysty. Co zrobić, żeby pierwsza wizyta u dentysty nie była dla malucha przykrym przeżyciem, ale zachęciła go do kolejnych wizyt oraz dbania o higienę jamy ustnej?
Niechęć dziecka do dentysty wynika przede wszystkim z jego nastawienia oraz przykrych doświadczeń, dlatego pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić jeszcze przed pojawieniem się u dziecka ubytków. Wtedy nie będzie się wiązać z koniecznością bolesnego borowania. Aby uniknąć tego zabiegu zapobiegaj powstawaniu próchnicy. Naucz malucha prawidłowych nawyków higienicznych i dbaj o zęby dziecka już od pierwszych dni jego życia. Niemowlęciu przemywaj dziąsła gazikiem zwilżonym czystą wodą lub roztworem z rumianku. Dzięki temu zabiegowi maluch oswoi się z czynnością wkładania do buzi czegoś innego poza piersią czy smoczkiem. Po pojawieniu się pierwszych ząbków czyść je specjalną miękką, silikonową szczoteczką, którą znajdziesz w zestawie Nenedent-Baby. W zestawie znajduje się również pasta do zębów dla niemowląt, która zamiast fluoru zawiera delikatnie czyszczący żel krzemowy oraz ksylitol działający antybakteryjnie i zapobiegający rozwojowi próchnicy. Takie mycie pierwszych ząbków maluszka będzie sprawiało mu przyjemność, a masowanie dziąsełek podczas ząbkowania przyniesie niezwykłą ulgę. Wszystkie te czynności wytworzą w świadomości malucha pozytywny obraz dbania o zęby oraz zachęcą do pochwalenia się zdrowym uśmiechem również w gabinecie dentystycznym.
Dzięki dbaniu o prawidłowe nawyki higieniczne jamy ustnej mycie zębów u dzieci powyżej 4. roku życia może odbywać się już samodzielnie. Dziecko w tym wieku będzie już wiedziało jak poprawnie trzymać szczoteczkę, jak szczotkować zęby oraz płukać je wodą i wypluwać ją do umywalki. Pierwsza wizyta u dentysty będzie wtedy tylko przyjemną lekcją zapoznawczą z dentystą i jego gabinetem.
Najłatwiej dzieci uczą się i poznają nowe rzeczy poprzez zabawę. Zadbaj więc o to, by maluch już od najmłodszych lat poznawał zawód dentysty np. z kolorowych książeczek, bajek czy gier. Później dziecko już samo może się bawić w dentystę i leczyć ząbki swoim lalkom czy misiom. Możesz mu kupić zestaw zabawkowych akcesoriów dentystycznych, dzięki któremu wcieli się w stomatologa. Bawiąc się z maluchem w ten sposób możecie zamieniać się rolami tak, aby dziecko również było pacjentem. Wtedy nauczy się otwierać szeroko buzię i leżeć nieruchomo na fotelu podczas „zabiegu”.
Mówiąc dziecku o wizycie u dentysty musisz używać słów jak najbardziej nacechowanych pozytywnie. Zapomnij więc o zwrotach typu: „nie będzie bolało” lub „pan dentysta nie zrobi ci nic złego”, bo przyniosą one zupełnie odwrotny skutek. Mówiąc, że nie będzie bolało sugerujesz dziecku, że jednak może boleć, co wywołuje w nim negatywne odczucia. Z drugiej strony nie masz pewności, czy nie trzeba będzie zębów malucha leczyć, a to jednak może boleć. Gdy tak się stanie dziecko straci do ciebie zaufanie, uznając, że je oszukałaś, bo przecież miało nie boleć, a bolało. Rozmawiając z dzieckiem o wizycie u dentysty powiedz raczej co będzie on robił, czyli np. „pan dentysta obejrzy twoje ząbki i sprawdzi czy są zdrowe”.
Powinna to być dziecka pierwsza wizyta u dentysty. Najlepiej gdy odbędzie się do 3 roku życia malca, czyli wtedy, gdy pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Wizyta adaptacyjna będzie okazją do sprawdzenia czy wszystkie ząbki rosną prawidłowo, a w dziecku wykształci pozytywne nastawienie do dentysty. Wybierz odpowiedni gabinet, najlepiej taki, w którym znajdziesz pedodontę, czyli stomatologa specjalizującego się w leczeniu dzieci. Lekarz ten będzie miał odpowiednie podejście do malucha i będzie umiał zachęcić małego pacjenta do współpracy. W jego gabinecie brzdąc poczuje się jak w swoim pokoju, ponieważ gabinety dla dzieci mają kolorowy, radosny wystrój.
Maluch dowie się jak wygląda gabinet stomatologiczny, oswoi się z instrumentami i urządzeniami. Podczas wizyty adaptacyjnej dentysta nie będzie musiał przeprowadzać leczenia, bo będzie to raczej wizyta profilaktyczna, ale dziecko będzie już wiedziało jak taka wizyta przebiega. Może wtedy przeprowadzić nieinwazyjne zabiegi takie jak przegląd zębów, fluoryzację, lakowanie lub naukę dbania o higienę jamy ustnej. Często po takiej wizycie, gdy maluch jest grzeczny i pozwala na wykonanie zabiegów, otrzymuje od lekarza dyplom lub naklejkę dzielnego pacjenta. Doda mu to motywacji i stworzy pozytywny obraz dentysty.
Pamiętaj, aby dziecka do niczego nie zmuszać. Jeśli maluch nie chce otworzyć buzi, nie krzycz na nie, ani nie zmuszaj go do tego w żaden inny sposób, bo wywołasz w dziecku negatywne odczucia i niechęć do kolejnych wizyt. Od początku kształtuj zdrowe nawyki, a wtedy malec nie będzie miał powodu do strachu podczas pierwszej i każdej kolejnej wizyty u dentysty.
ZOBACZ TAKŻE:
Partnerem artykułu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.