Rozwój dziecka do pierwszego roku życia, jest niezwykle fascynującym procesem. Często się okazuje, że niema codziennie maluszek potrafi już coś nowego, co zdecydowania pomaga mu osiągnąć coraz większą swobodę. Jednym z ważniejszych momentów w rozwoju dziecka jest moment, w którym zaczyna ono siadać. Kiedy dziecko zaczyna siadać i jakie znaczenie ma ten etap w rozwoju dziecka?
Kiedy dziecko zaczyna siadać? Gotowość malucha a oczekiwania
Często rodzice zastanawiają się, kiedy dziecko zaczyna siadać? Mają bowiem porównanie do innych dzieci spotykanych na spacerach, czy w otoczeniu rodzinnym. A to błąd, bo każdy maluch rozwija się we własnym tempie i oczekiwanie, aby dziecko dostosowało się do książkowo wyznaczonych etapów, jest nierealne. Niektóre dzieci znacznie wcześniej osiągają pewne etapy w rozwoju, inne później – dlatego nie należy przyspieszać nabywania prze dziecko nowych umiejętności, a cierpliwie poczekać, aż samo do nich dojrzeje.
Kiedy więc dziecko zaczyna siadać? Zasadniczo, dziecko zaczyna siadać samodzielnie w okolicach 6-8 miesiąca życia. Wcześniej dziecko jest w stanie utrzymać pozycję siedzącą jedynie przy podparciu i opiece dorosłych, jednak eksperci i terapeuci odradzają pomoc dziecku w samodzielnym siadaniu. Gdy mięśnie dziecka i jego kościec nie są na to gotowe, takie uczenie dziecka siadać może wpłynąć na powstanie wad na przykład w stawach biodrowych maluszka. Wraz z upływem czasu, dziecko zaczyna stopniowo nabierać umiejętności równowagi i koordynacji ruchowej, co pozwala mu na samodzielne utrzymywanie pozycji siedzącej. Pierwsze próby samodzielnego siadania mogą być niezwykle zabawne, ale jednocześnie stanowią ważny etap w rozwoju dziecka.
Siadanie jest jednym z tzw. kamieni milowych w rozwoju dziecka w ciągu pierwszego roku życia. Do tych najbardziej przełomowych momentów w ciągu pierwszego roku niemowlaka należą jeszcze cztery kamienie milowe:
- pomiędzy II i III miesiącem życia niemowlę, leżąc na brzuszku, podnosi główkę i stara się ją utrzymywać,
- około V-VI miesiąca życia bobas zaczyna samodzielnie siadać, by następnie płynnie przejść do raczkowania,
- po IX miesiącu życia maluch zaczyna samodzielnie stawać, najpierw przy pomocy dorosłych i przy meblach, później samodzielnie,
- ok. pierwszego roku życia dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki.
Znaczenie etapu siadania dla rozwoju dziecka
Umiejętność samodzielnego siadania to jeden z ważniejszych etapów rozwoju dziecka. Dziecko, które zaczyna siedzieć, nabiera większej niezależności i samodzielności. Pozwala mu to na swobodniejsze eksplorowanie otaczającego go świata i zdobywanie nowych doświadczeń. Co więcej, siadanie jest ważne także z punktu widzenia rozwoju psychomotorycznego dziecka, a także nabywania kolejnych umiejętności – jak samodzielne stanie i chodzenie.
CZYTAJ TEŻ >> Tymi produktami dziecko może się zadławić!