Kiedy stosować plaster leczniczy? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy stosować plaster leczniczy?

Kiedy stosować plaster leczniczy?

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu

Ból jest częstą dolegliwością - doświadcza go każdy. Ból fizyczny pojawiać może się z wielu przyczyn. Wbrew pozorom nie jest jednoznacznie zły. Spełnia on ważną rolę fizjologiczną - alarmuje organizm o zagrożeniach. Mimo to, kiedy on się pojawi, chce się go najszybciej zlikwidować.

Obecnie na rynku do wyboru jest wiele środków przeciwbólowych. Występują one w różnych formach: tabletek, kapsułek, maści, żeli. Coraz popularniejszy staje się też plaster leczniczy. Ma on wiele zastosowań. Jakich? Zobacz, jak działa plaster leczniczy, kiedy go stosować i jakie są jego zalety.

Czym jest plaster leczniczy?

Plaster leczniczy jest jednym z rodzajów środku przeciwbólowego. Najczęściej zawiera on diklofenak. Przeznaczony jest do użytku zewnętrznego i miejscowego stosowania w obszarze bólu i stanu zapalnego. Plastry lecznicze wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Plaster przeciwbólowy uznawany jest za wygodną i prostą formę leczenia różnych dolegliwości. Na rynku dostępne są plastry lecznicze zawierające różne substancje, a także działające w rozmaity sposób. Stąd tak ważne jest dopasowanie leku do schorzenia. Plastry przeciwbólowe można kupić na receptę (mają one silne działanie) lub bez niej. Na receptę można kupić plastry lecznicze z silnymi lekami m.in. fentanylem, buprenorfilem. Plastry przeciwbólowe bez recepty zawierają takie substancje jak:

  • lidokaina i prylokaina – hamują przekazywanie impulsów nerwowych,
  • diklofenak, ketoprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • alkaloidy (np. kapsaicyna) i alkohole (np. mentol) o działaniu rozgrzewającym.

Powyższe substancje mają działanie umiarkowane. Mogą one być przyjmowane przez pacjenta w różnej formie. Stosuje się je nie tylko w plastrach leczniczych, ale i w tabletkach doustnych.

Plastry lecznicze: rodzaje

Dostępne w aptekach plastry lecznicze występują w kilku rodzajach:

  • Plastry rozgrzewające – stosuje się je przy bólach pleców, karku, szyi, stawów, mięśni; najczęściej w ich składzie znajdują się takie substancje jak sproszkowane żelazo, kapsaicyna, salicylan glikolu; substancje te podnoszą temperaturę skóry poprzez miejscowe przekrwienie;
  • Plastry chłodzące – należy je stosować na siniaki, obrzęki pourazowe, stłuczenia, skręcenia, bóle głowy, migreny, bóle zębów, nadwyrężenia i naciągnięcia mięśni, zapalenia ścięgien, zapalenia kaletki stawowej, bólach stawów o niewielkim nasileniu, kurczach mięśniowych; w leczniczych plastrach chłodzących znajdują się mentol, tlenek magnezu oraz ekstrakt z nasion griffonii i simplicifolii;
  • Plastry przeciwbólowe – stosuje się je w celu łagodzenia skutków takich dolegliwości jak ból kręgosłupa, urazy kończyn, a nawet chorób nowotworowych; plastry przeciwbólowe mogą przyjmować formę taśm kinezjologicznych, plastrów znieczulających.

Plastry z diklofenakiem – właściwości

Najpopularniejszym typem plastrów przeciwbólowych są te zawierające diklofenak sodu. Lek ten stanowi pochodną kwasu dfenylooctowego. Posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mechanizm działania tego leku obejmuje hamowanie aktywności tzw. cyklooksygenaz (COX), enzymów biorących udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Plastry z diklofenakiem można stosować do krótkoterminowej terapii łagodzącej bóle powiązane z nagłymi nadwyrężeniami, zwichnięciami, stłuczeniami.

Przeciwwskazania do plastra leczniczego

Plaster przeciwbólowy z diklofenakiem nie powinien być stosowany na zranioną skórę – poparzoną, przeciętą, otartą, zakażoną, z wysiękowym zapaleniem i wysypką. Oprócz tego nie zaleca się sięgania po ten typ środka przeciwbólowego, jeśli:

  • ma się uczulenie na diklofenak lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • ma się uczulenie na jakikolwiek inny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ, np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen);
  • kiedykolwiek wystąpił atak astmy, dreszcze, opuchlizna oraz podrażnienie wewnątrz nosa po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ;
  • ma się czynną chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy;

Plastry przeciwbólowe a ciąża

Jednym z przeciwwskazań do stosowania plastra leczniczego jest też ciąża, a dokładnie ostatnie 3 miesiące przed rozwiązaniem. W I i II trymestrze stosowanie plastra przeciwbólowego należy skonsultować z lekarzem. Konsultacja potrzebna jest też w przypadku karmienia piersią oraz planowania potomstwa.  Wynika to z tego, że niewielkie ilości diklofenaku przedostają się do mleka matki.

Jak stosować plaster leczniczy?

O dawkowaniu plastra leczniczego można dowiedzieć się z ulotki informacyjnej dołączonej do leku. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować działania plastra i nie aplikować go więcej razy niż to jest zalecane. Plaster leczniczy standardowo należy nakładać na bolące miejsce dwa razy na dobę - rano i wieczorem. Zalecana dawka to 2 plastry przeciwbólowe na dobę. W jednym czasie leczony może być tylko i wyłącznie jeden obszar ciała.

Naklejanie plastra jest proste i każdy może to zrobić samodzielnie. Na początek należy zdjąć folię ochronną z plastra, następnie nakłada się go na miejsce leczone i całkowicie usuwa folię. Na koniec plaster trzeba docisnąć dłonią, aby przyczepił się on dobrze do skóry. Jeśli plaster leczniczy chce się oderwać, zwilża się go wodą i odrywa, ciągnąc za krawędź. Pozostałości plastra i kleju powinno się zmyć letnią wodą.