Kobiety w ciąży: badajcie piersi! USG to podstawa - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kobiety w ciąży: badajcie piersi! USG to podstawa

Kobiety w ciąży: badajcie piersi! USG to podstawa

Autor zdjęcia/źródło: Mama i dziecko @unsplash

Badanie piersi u kobiet w ciąży często odbywa się nieco po macoszemu. A zdarza się też, że piersi nie są badane wcale…

­Drogie Panie, zwłaszcza te w ciąży: Czy badacie piersi? Jak często badacie? A po porodzie? Ten bezpośredni ton jest w tym przypadku niezbędny, bo okazuje się, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Dominującą grupę chorych na raka piersi stanowią kobiety w wieku 35-45 lat.

Tymczasem okazuje się, że rak piersi zaczyna być coraz częstszym nowotworem także u ciężarnych. Obecnie mediana wieku  ciężarnych ze współistniejącym rakiem piersi wynosi 34 lata. Rak piersi u ciężarnych definiowany jest jako rak piersi rozpoznany w ciąży lub w ciągu 1 roku po porodzie. Szacuje się, że na raka piersi zachoruje 1 na 3do 10 tys. kobiet będących w ciąży.

Rak piersi w ciąży to wcale nie rzadkość

Ciało kobiety w ciąży i po porodzie ulega fizjologicznym zmianom. Zmieniają się także piersi, utkanie gruczołów sutkowych. Ciążowe hormony sprawiają, że piersi stają się większe, obrzmiałe, bardziej wrażliwe, czasem o nierównej, guzkowatej strukturze. Wiele kobiet, myśląc, że to wynik normalnych zmian, może przeoczyć wówczas te niebezpieczne, o podłożu nowotworowym. Diagnostyka u ciężarnych z nowotworem piersi zwykle opóźniona jest o 2-7 miesięcy, często właśnie z powodu braku badania piersi i nieświadomości zmian.

Tymczasem opóźnienie leczenia o 6 miesięcy (a podkreślmy, że w ciąży z powodzeniem można leczyć nowotwory- zarówno chirurgicznie, jak i chemioterapią), zwiększa możliwość przerzutów aż o 5 procent.

Dlatego ciężarne powinny nalegać na badanie piersi w I lub II trymestrze ciąży. Badaniem tym powinno być badanie USG! Zwykłe, palpacyjne, wykonane przez lekarza w gabinecie, nie zawsze wystarcza. U kobiet ciężarnych powyżej 35 roku życia, USG piersi powinno być już standardem.

Natomiast w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niepokojących zmian (guz, zaczerwienienie, obrzęk skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych) , konieczne jest wykonanie u ciężarnej kompletu badań diagnostycznych, a zwłaszcza biopsji gruboigłowej zmian w piersi (koniecznie) lub cienkoigłowej węzłów chłonnych – zgodnie ze standardami obowiązującymi u kobiet w ciąży.

Należy pamiętać, że u kobiet ciężarnych biopsja cienkoigłowa guza w piersi jest niediagnostyczna i stanowi duże ryzyko błędnej diagnozy.

USG piersi w ciąży to standard!

W związku zdanymi epidemiologicznymi oraz dostępnością badań USG, zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskie towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Stanowisku odnośnie wykonywania badań USG piersi u ciężarnych zaleca:

Dla kobiet poniżej 35 roku życia – wykonanie badania USG piersi w I trymestrze u wszystkich ciężarnych.

 

Dla kobiet powyżej 35 roku życia – rozważenie wykonania badania USG piersi w II lub III trymestrze ciąży. Wykonanie USG powinno być niezbędne w przypadku wykrycia takich zmian w piersi jak guz, obrzęk, zaczerwienienie, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – niezależnie od czasu trwania ciąży.

Zalecenia odnośnie badania USG w ciąży, wypracowane wspólnie z Fundacją Rak’n’Roll wchodzą w życie w dniu 6 października, czyli Dniu Boskich Matek.

Dane statystyczne pochodzą z materiałów Fundacji Rak’n’Roll.

Czytaj też:

>> Jak czytać USG w ciąży?