Kolka u niemowlaka co robić? Domowe sposoby MAM - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kolka u niemowlaka co robić? Domowe sposoby MAM

Kolka u niemowlaka co robić? Domowe sposoby MAM

Autor zdjęcia/źródło: Canva

Niemowlę bardzo płacze, podkurcza nóżki? Może to kolka! Co robić? Spytaliśmy Mamy o kilka sprawdzonych sposobów na kolkę.

Pierwsza kolka u niemowlaka może wywołać u rodziców panikę. Nic dziennego, bo nagły i silny płacz dziecka to dla opiekunów sygnał, że dzieje się coś złego. Co robić, kiedy niemowlak ma kolkę? Zebraliśmy dla Was rady doświadczonych mam.

Czym jest kolka u niemowlaka i jakie ma objawy?

Kolka u niemowlaka występuje nagle i objawia się trudnym do ukojenia płaczem. Według kryteriów medycznych o kolce możemy mówić, gdy niemowlęta dotknięte tym problemem płaczą co najmniej 3 godziny dziennie, przez co najmniej 3 dni w tygodniu, w ciągu co najmniej 3 miesięcy (tzw. Reguła Wessela). Kolka niemowlęca zwykle pojawia się około 2 tygodnia życia i ustępuje samoistnie około 3-4 miesiąca życia. Występowanie kolki nie zaburza prawidłowego rozwoju małego człowieka.

Jak objawia się kolka niemowlęca?

Przyczyna kolki niemowlęcej nie jest do końca jasna. Popularne jest twierdzenie, że ta przypadłość wiąże się z niedojrzałym jeszcze układem trawienia (jelitami). Kolka ma bardzo charakterystyczne objawy – dziecko w trakcie napadu kolki:

  • Bardzo intensywnie płacze
  • Płacz jest nie do ukojenia
  • Podkurcza nóżki 
  • Pręży ciałko i napina się 

Kolki potrafią się pojawiać cyklicznie – czyli na przykład w godzinach popołudniowych lub wieczornych.  

Co robić gdy niemowlak ma kolkę?

Pierwsze objawy kolki warto skonsultować z pediatrą, aby nie pomylić jej z jakąś chorobą niemowlęcą. Jeśli lekarz potwierdzi, że nasze dziecko ma typową kolkę – nie ma wyboru. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i postarać się złagodzić przykre dla maluszka objawy.

Sposób na kolkę niemowlaka nr 1

Na wizycie lekarskiej warto zapytać lekarza o środki, które można podawać tak małemu dziecku. Być może pomogą leki rozkurczowe, albo pomagające przy nadmiernych wzdęciach? Dobrze też pomyśleć o dodatkowym probiotyku, ale tę decyzję również powinien zatwierdzić pediatra.

Domowy sposób na kolkę nr 2

Doświadczeni rodzice twierdzą, że pomaga noszenie na rękach i bujanie niemowlaka. Zresztą w trakcie napadu kolki dziecko płacze tak rozpaczliwie, że naturalnym odruchem jest chwycenie go w ramiona i próby ukojenia tej przykrej dolegliwości.

>>> Czytaj też: Sen noworodka – co robić, by maluszek spał spokojnie i bezpiecznie? WYWIAD Z EKSPERTKĄ cz. I

Kolka niemowlęca? Sprawdzony sposób nr 3

Mamy polecają ten sposób, gdy w wyniku kolki w jelitach gromadzi się nadmiar gazów. Na czym on polega? Na „wietrzeniu” końcowego odcinka jelita (odbytu). Brzmi groźnie, jednak sposób na kolkę jest bardzo prosty. Najpierw należy w aptece nabyć rurki rektalne dla niemowlaków (każdy aptekarz wie, o co chodzi). Następnie już w domu, kładziemy maluszka na plecach, przyginamy nieco nóżki do brzuszka i bardzo delikatnie (i KONIECZNIE płytko) umieszczamy końcówkę rurki rektalnej w odbycie. Charakterystyczny dźwięk wypuszczanego powietrza poinformuje nas o sukcesie akcji. Zestaw z apteki ma dołączoną instrukcję obsługi – zapoznajmy się z nim przed zastosowaniem.

Domowy sposób na kolkę niemowlęcą nr 4

Kolejnym sprawdzonym przez mamy sposobem walki z kolką niemowlęcą są ćwiczenia i masaż brzuszka. Zarówno ćwiczenia jak i masaż należy wykonywać delikatnie. Mały brzuszek można delikatnie masować w koło, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (od prawej do lewej), albo z góry w dół. Ćwiczenia na kolkę niemowlęcą polegają głównie na przyciąganiu zgiętych nóżek dziecka do brzuszka i lekkim ich „dopychaniu”. Takie ćwiczenie można powtórzyć kilkakrotnie, i tylko wtedy, jeśli dziecko dobrze na nie reaguje i nie stresują go dodatkowo.

>>> Czytaj też: Pułapki w rozszerzaniu diety niemowlaka: czyich porad słuchać? MITY i FAKTY

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Kornelia222
    Kornelia222Ikona zgłaszania komentarza
    Nam pediatra polecił polskie kropelki - esputicon. Podawałam je maluszkowi, bo domowe sposoby nie pomagały, a tutaj od razu efekt. Nie chciałabym juz za nic w świece drugi raz przez to przechodzić ale teraz wiedziałabym, że nie warto męczyć maluszka i lepiej od razu podać krople i pomóc dziecku.